Düşük Seviye Programlama Dili

İsimli konu WH 'Programlama' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Düşük Seviye Programlama Dili hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Düşük Seviye Programlama Dili
  Programlama Dili - Düşük Seviye Programlama Dili Hakkında - Düşük Seviye Programlama Dili Özellikleri - Düşük Seviye Programlama Dili Kullanımı
  Bilgisayar Biliminde düşük seviyeli programlama komut kümesinde hiç soyutlama imkânı vermeyen ya da az bir soyutlama sağlayan programlama dili anlamına gelir. Buradaki "düşük" kelimesi programlama diliyle makine dili arasında bulunmayan ya da az bulunan bir soyutlama imkânını temsil eder. Bu yüzden düşük seviyeli programlama dilleri "donanıma yakın" programlama olarak da anılır.

  Düşük seviyeli programalama dilleri herhangi bir derleyiciye ya da yorumlayıcıya ihtiyaç duymadan direk olarak kullanılmak üzere yazıldıkları işlemciler tarafından çalıştırılabilirler. Bu yüzden işlemciden işlemciye farklılık gösterirler.

  Karşılaştırma yapmak gerekirse, yüksek seviyeli bir programlama dili programın geliştirilmesinde kullanılması gereken bilgisayarın yapısına bağlı semantik uygulamaları ortadan kaldırır, böylelikle bir programın geliştirilme aşaması daha kolay ve anlaşılır hale gelir.
  İlk Nesil

  İlk nesil programalam dili, ya da 1GL, direk makine kodudur. Bu da bu dili sadece direk bir mikroişlemci tarafından anlaşılabilir yapar. Günümüzde neredeyse hiçbir programcı yüksek seviyeli programlama dillerinin otomatik olarak yaptığı gereksiz ayrıntılarla uğraşmamak için direk makine kodunda program yazmaz. Makine kodunun kullanıldığı zamanlarda bu gereksiz zaman kaybı farkedilmiştir ve makine kodunu bir seviye soyutlayabilmek için ikinci seviye programlama dilleri oluşturulmuştur.

  Örnek: Bu örnek 32-bit x86 işlemciler için yazılmıştır ve tek yaptığı n. Fibonacci Dizisini hesaplamaktır.

  8B542408 83FA0077 06B80000 0000C383
  FA027706 B8010000 00C353BB 01000000
  B9010000 008D0419 83FA0376 078BD98B
  C84AEBF1 5BC3

  İkinci Nesil

  İkinci nesil programala dili, ya da 2GL, çevirici bir dildir. Bu programalama dili direk olarak mikroişlemciyi hedeflemese de bu dilde kod yazan bir programcı mikroişlemcilerin bazı işlevlerini (işleçler ya da kayıt noktaları gibi) bilmelidir, işte bu yüzden ikinci seviye olarak kabul görmüştür. Böylelikle makine kodu ve çevirici kod birbiri içinde dönüştürülebilecektir.

  Örnek: Aynı Fibonacci Dizisini hesaplama işlemi bu sefer MASM sözdizimiyle x86 çevirici dilinde yazılmıştır.

  fib:
  mov edx, [esp+8]
  cmp edx, 0
  ja @f
  mov eax, 0
  ret

  @@:
  cmp edx, 2
  ja @f
  mov eax, 1
  ret

  @@:
  push ebx
  mov ebx, 1
  mov ecx, 1

  @@:
  lea eax, [ebx+ecx]
  cmp edx, 3
  jbe @f
  mov ebx, ecx
  mov ecx, eax
  dec edx
  jmp @b

  @@:
  pop ebx
  ret
  17 Ağustos 2011
  #1
 2. Düşük Seviye Programlama Dili Cevapları

soru sor

Düşük Seviye Programlama Dili