Dünyanın Enleri

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, Blue Eyed Giant üyesi tarafından 7 Temmuz 2009 tarihinde yazılmıştır. Dünyanın Enleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Dünyanın Enleri
  DünyANIn en pahalı Klibi


  O'na neden 'King of Pop' dediklerini merak edenler izlesin. Yıl 1995... Michael Jackson kızkardeşi Janet ile birlikte 7 milyon dolar bütçeyle tüm zamanların en pahalı klibi olan 'Scream' i çekiyor ve tarihe bir de bu şekilde geçiyor. Aradan 14 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen böyle kaliteli ve bugün bile izlenebilen kliplerin nadir olduğunu düşünürsek, 'King of Pop' tanımının Ona ne kadar uyduğunu daha iyi anlayabiliriz zannedersem...


  [​IMG] Video:​
  [​IMG] Fotoğraflar​
  [​IMG]

  Dünyanın en Küçük Otomobili

  Dünyanın en küçük otomobili Peel P50'dir.Üç tekerlekli araba sol tarafında sadece bir kapı var, bir cam sileceği ve bir far. Uzunluğu 134 cm ve genişliği 99 cm, the Peel P50 mini araç bir yetişkin ve bir alışveriş çantası barındıracak şekilde tasarlanmıştır.
  1963-1964 yılları arasında sadece 50 adet üretilen P50'den günümüza sadece 20 tanesi ulaşabilmiştir.Bu minik araçlar uzun seyahatler için kesinlikle değil ama kısa gezintiler için çok eğlenceli bir araç olabilir.


  [​IMG]
  [​IMG]

  Dünyanın En pahalı Pizzası
  Dünyada satılan en pahalı pizza odun fırınında pişirilen; ince hamurlu; içinde mozerella,domuz pastırması,soğan püresi, kilosu 2 bin 800 dolardan satılan özel bir İtalyan mantarı parçaları gibi nadir bulunan ve oldukça değerli bir çok malzeme konuyor. İngiltere Londra'daki Gordon Ramsay's Maze adlı restoranda tanesi-mevsimden mevsime değişerek- 200 dolardan satılıyor.​
  [​IMG] Fotoğraflar​
  [​IMG]
  [​IMG]


  Dünyanın en Büyük stadyumu

  Dünyanın en büyük stadyumu Brazilya Rio'da bulunan Maracana Stadyumu'dur.​
  Brezilya'nın 1950 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hak kazanmasının ardından turnuva için yeni bir stadyum yapılmasına karar verildi. Stadyumun planları Raphaël Galvão ve Pedro Paulo Bernardes Bastos adlı iki mühendis tarafından çizildi. Temeli 2 Ağustos 1948'de atıldı. 16 Haziran 1950'de Wings topluluğu - Paul McCartney konseri ardından yapılan açılış maçında Rio de Janeiro All-Stars ile São Paulo All-Stars karşı karşıya geldi. Maçı Rio de Janeiro All-Stars 3-1 kazandı. Didi stadyumda gol atan ilk futbolcu oldu. Açılış gününde yapılan maçı 184 bin kişi izlemişti.
  Maracana Stadyumu'nun yani Maracana Arena'nın yapımında yarım milyon torba çimento ile 10.000 ton demir kullanılmıştır. Finalde Uruguay, Brezilya'yı 2-1 yenmiş ve bu dev finali kaçak girenlerle birlikte 200 bin kişi izlemiştir.
  16 Temmuz 1950 günü Brezilya ile Uruguay arasında oynanan turnuvanın final maçına resmî sayılara göre 500,000 izleyici geldi. Ancak gerçekte bu sayının 250.000'e yakın olduğu tahmin edilmektedir. Maçı Uruguay 2-1 kazanarak büyük sürpriz yapmıştır.
  Stadyum tam olarak 1965 senesinde, temelinin atılmasından 17 sene sonra tamamlandı.
  1966 yılında Brezilya'da çok sevilen bir spor adamı olan Mario Filho'nun vefatının ardından stadyumun yöneticileri stada Filho'nun adını vermeye karar verdiler.
  Resmi olarak 180.000 kişi kapasiteli stadyuma, büyük maçlarda 200.000 kişi alınabilmektedir. Maracana Stadı hâlen dünyanın en büyük futbol stadyumu ünvanını elinde bulundurmaktadır. Ligdeki seyirci rekoru Ağustos 1963'te 2-2 biten Flamengo-Fluminense karşılaşmasında 177 bin 656 seyirciyle kırılmıştır. Stadın kapasitesi ilerleyen yıllarda FIFA standartları gereği 95 bine düşürümüş ve yenilenme için tam 90 milyon dolar para harcanmıştır.Maracana stadyumu dünyanın en büyük stadyumudur.!
  [​IMG]
  [​IMG]  Dünyanın en çok satan Playstation oyunu Sony tarafından Playstation 1 için hazırlanan Gran Turismo 1'dir.Bu güne kadar 10 Milyondan fazla orjinal oyun satılmıştır.
  [​IMG] Fotoğraflar:
  [​IMG]


  HAK ETTİYSEM +REP
  EMEĞE SAYGI
  WEBHATTI DOSTLUĞUNA DEVAM !!


  7 Temmuz 2009
  #1
 2. Dünyanın Enleri Cevapları

 3. Emeğe sygı yorum pls :)
  7 Temmuz 2009
  #2
soru sor

Dünyanın Enleri