Dünyanın en romantik buluntuları

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 27 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Dünyanın en romantik buluntuları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bismil'e dünyanın en romantik buluntuları!

  [​IMG]

  Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan tarihi eserlerin kurtarılması amacıyla Bismil'de süren 9 kazıdan biri olan Hakemi Use Tepesi'ndeki kazılarda, tarihi eserlerin gün ışığına çıkarılması sürerken, bereketli Mezopotamya toprakları insanlık tarihiyle özdeş olan aşkın ölümsüzlüğüne bir kez daha tanıklık etti. Kazıda Neolotik (Yeni Taş Çağı) döneme ait mezarda birbirine sarılı ve sevgili oldukları değerlendirilen kadın ve erkek iskeletlerinin bulunduğu mezarın bulunması heyecan yarattı. Bu mezarın geçen yıl İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5000'lere tarihlendirilen bir erkek ve bir kadının gömülü olduğu mezardan yaklaşık bin yıl daha eski olduğu bildirildi.

  [​IMG]

  Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hakemi Use Tepesi kazısının 2001 yılından bu yana Ilısu Baraj Gölü altında kalma riski olan arkeolojik kültür varlıklarını kurtarma ve belgelemeye yönelik Diyarbakır Arkeoloji Müdürlüğü başkanlığında, Hacettepe Üniversitesi'nden bir ekiple devam ettiğini anımsattı.

  Haber7'de yer alan habere göre, höyüğün kuzey kesiminde Dicle Nehri ile olan bağlantısını anlamaya yönelik başlattıkları çalışmada, ancak 7. sezonunda ana toprağa ulaşma imkanı bulabildiklerini belirten Tekin, burada Neolotik döneme ait özellikle de tarımcı ve köy topluluğunun önemli bir evresini tespit ettiklerini hatırlattı.

  İTALYA'DAKİ AŞIKLARDAN BİN YIL DAHA ESKİ

  Tekin, Mezopotamya uygarlığının çok önemli bir döneminin varlığını Türkiye sınırları içerisinde tespit ettiklerini, Geç Neolotik Hassuna dönemine ait birbiriyle bütüncül üst üste kurulmuş 5 köyde tespit ettiklerini bunun yaklaşık 200-250 yıllık bir süreci kapsadığını söyledi.

  Tekin, bu yılki kazılarda gün ışığına çıkartılan 22 mezardan birinin özellikle çok dikkat çekici olduğunu, kazıda en eski köy kalıntısına ait olan ve bir evin tabanı altında bulunan mezarda yetişkin iki birey saptadıklarını bildirdi.

  Yaklaşık MÖ 6 bin 100 tarihlerine ait bu mezardaki iskeletlerin antropologlar tarafından incelenmek üzere Hacettepe Üniversitesine götürüldüğünü belirten Tekin, şöyle konuştu:

  “Henüz bilimsel çalışmalar sonuçlanmamış olmakla birlikte, otuzlu yaşlarda bir erkek ve yirmili yaşlarda bir kadın, yan yana gömülmüş ve gömme şekillerinden aynı zamanda öldüklerini anlıyoruz. Bireylerin gerçek yaşları ve ölüm nedenleri, geçirdikleri hastalıklar veya belki de ölüm nedenleri bir aşk cinayeti de olabilir. Bunun gibi ayrıntılı bilgiler çalışmalar sonuçlandıktan sonra netleşecek. Başları Güneydoğuda olan bireylerden erkek olan sırtını kadına dönmüş daha genç olan kadın ise bir elini erkeğin omzuna doğru uzatırken bir bacağını da erkeğin üzerine atmış durumdadır. Geçen yıl İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5 binlere tarihlendirilen bir erkek ve bir kadının gömülü olduğu mezardan yaklaşık bin yıl daha eski olan Hakemi Use bireylerinin gerek aynı mezar içinde yer almaları, gerekse yatış biçimleri bunların karı-koca veya sevgili olduklarını düşündürmektedir. Bu ön bilgilerin ışığında Hakemi Use çiftini kazılarda saptanmış Dünyanın en eski aşıklarına ait mezar diyebiliriz. Bugüne kadarki kazılarda saptanmış dünyanın en eski aşıklarına ait mezarı bulduk.”

  [​IMG]
  2006'da İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5 binlere ait birbirilerine sarılmış erkek ve kadının iskeletleri.
  __________________
  27 Şubat 2008
  #1
 2. Dünyanın en romantik buluntuları Cevapları

 3. MÖ 5000 lerde aşk, romantizm daha iyi yolda imiş demekki...
  27 Şubat 2008
  #2
 4. sonsuzluga bile birlikte gitmisler tesekkürler
  27 Şubat 2008
  #3
 5. Ne aşkmış maşallah,ölüme bile beraber gitmişler.çok ilginç... sağolasın paylaşım için.
  27 Şubat 2008
  #4
 6. nerdeee böllee sevgilerrr .....
  27 Şubat 2008
  #5
 7. gerçekten çok ilginç.
  27 Şubat 2008
  #6
 8. Paylaşım için sağol..
  28 Şubat 2008
  #7
 9. MÖ 5000 lerde Baharım :D
  28 Şubat 2008
  #8
 10. iyi günde kötü günde hastalıkta ve sağlıkta ve ölüncede beraber hep beraber olacağız :)
  28 Şubat 2008
  #9
 11. görmüştüm bunları.cidden çok romantik ölüme bile beraber gitmek....çok hoş....:agla::wub:
  28 Şubat 2008
  #10
 12. Sevince böyle seveceksin...
  10 Mayıs 2009
  #11
 13. bu çok anlamlı ve duygu yüklü emeğine sağlık
  10 Mayıs 2009
  #12
 14. paylaşım için saol.......
  11 Mayıs 2009
  #13
soru sor

Dünyanın en romantik buluntuları