Dünyanın en iyi ekran kartı

İsimli konu WH 'Ekran Kartları' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 16 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır. Dünyanın en iyi ekran kartı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Dünyanın en iyi ekran kartı  Sapphire, şu anda en güçlü kart olan HD5970'i bir adım daha ileri taşıyor. 4 GB bellekle donatılmış kartta, HD5970'i zincirleyen iki detayda radikal değişiklik var.

  Kart, Arctic Cooling'in devasa soğutucusuyla donatılmış. Tabii bu durumda 3 slot kaplıyor. Bu arada, bu soğutucuyu bir dükkandan alıp da kartın üzerine takan bir kullanıcıyı ben hiç görmedim, duymadım, AC, bu soğutucuyu herhalde sadece firmalara satabiliyor. Bu kart zaten baz prototip üretilen Woodoolardan sonra dünyanın en uzun kartıydı, şimdi en şişkosu da olarak sumo gibi bişey oldu. Allah nazardan saklasın.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Soğutucu, çift işlemcili ekran kartlarının kendi potansiyellerinin altında çalışmasının en büyük sebebiydi, ama aşılabiliyordu. HD5970 ise, bir başka handikapa sahipti, 294 watt güç tüketimine sahipti, fakat toplam güç girişi, 300 watt limitindeydi (PCIe slottan 75 watt, 6 pinlik girişten 75 watt, 8 pinlik girişten 150 watt). Sapphire, 6 pin yerine 8 pin takmış ve böylece güç limitini de 375 watta çekmiş. Bu sayede oc durumunda güç yetersizliği durumu, teorik olarak da ortadan kalkıyor.

  [​IMG]

  oc sonrası GPU 850 mhz, GDDR5 ramler ise 4800 mhz olmuş. HD5970 referans tasarımda kullanılan ramler, 0,8 ns idi ve teorik olarak 5000 mhz olabiliyorlardı. Sapphire 4 gb ram kullanınca ancak 0,9 ns mi bulabilmiş, yoksa kalan 200 mhzlik kısmı, çocuklara da oc payı kalsın diye bırakmış, onu kart incelemelerinde görebileceğiz.

  kartın arka paneli standart, zaten bence doğru olan da bu, tek slotluk kısma çıkışları dizmişler, diğer slotta ızgara var. Bu tip panellerde, ince profil su soğutma bloğu kullanan kişiler, arka paneldeki ızgara kısmını kesip, kartı tamamen tek slot haline getirebiliyorlar.

  [​IMG]
  16 Temmuz 2010
  #1
 2. Dünyanın en iyi ekran kartı Cevapları

 3. Süpermiş kaç renk var
  16 Temmuz 2010
  #2
 4. DVI çıkışlı 3 işlemcili ekran kartı. Fakat kafam bir işe takıldı, bu kadar donanıma sahip olan ekran kartı neden 300 Watt kadar sınırı var ? Orayı çözemedim.
  30 Temmuz 2010
  #3
 5. bu ekran kartını cf yapınca heralde kasa uçar.
  9 Kasım 2010
  #4
 6. bundan bitane bende olsa... :D
  9 Kasım 2010
  #5
 7. Cok Yanlis Biliyosunuz Bu Kart Cok Kotu HDMI cikisi bile yok .( siz buna bakin


  NVIDIA QUADRO 6000


  Quadro serisi Fermi Gücüne Kavuştu! 448 CUDA işlemcisi!
  Quadro 6000, nVIDIA'nın geliştirdiği yeni nesil grafik işlemci tabanı olan Fermi'nin gücünü barındıran, ultra yüksek performanslı 3D modelleme, animasyon ve video hızlandırıcı profesyonel grafik kartıdır. Standart grafik kartları ile yapılan profesyonel üç boyutlu modelleme çalışmalarında, tasarımdaki her değişikliğin ardından sonucu görebilmek için render yapmanız gerekir. Quadro 6000 gibi performans sınıfı bir profesyonel grafik kartı ile render yapmaya ihtiyaç duymadan tasarımdaki her değişikliği gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Quadro kartların bir diğer özelliği ise, kullanılan profesyonel yazılımlarda standart kartlarda bulunmayan; çift taraflı ışıklandırma, üst üste geçebilen pencereler, çizgisel antialising, programlanabilir OpenGL, vb. donanımsal özellikler sunmasıdır.

  6GB GDDR5 Bellek ve 384 bit Bellek Arayüzü
  Quadro 6000, 6GB GDDR5 yüksek hızlı bellekler 384 bit bellek arayüzü kullanarak anakartınız ile ışık hızında haberleşir, en yüksek çözünürlüklerde dahi takılmadan, yavaşlamadan 5 kata kadar hızlı işlemler sunar. Üzerinde bulunan 6GB GDDR5 bellekler 144 GB/s yüksek bant genişliği ile verimli çalışma imkanı sunar.

  Donanımsal Tessellation ve Shader Model 5.0, OpenGL 4.0, DirectX 11 Destekli
  Quadro 6000 serisi beraberinde pek çok donanımsal hızlandırıcı ve yazılım dil desteği getiriyor. Quadro serisi Fermi'in gücü ile DirectX 11, OpenGL 4.0 desteğine sahiptir. Donanımsal Tessellation, 16x16K doku kaplamaları ve 16x açı bağımsız anisotropic filtering ve 128 bit kayan nokta performansı ile en karmaşık modellerinizi dahi zorlanmadan render edebilecek, ışık, açı değişimi yapabilecek, çalışmanızı gerçeğe dönüştüreceksiniz.  AutoCAD'de En İyi Gerçek 3D Modelleme İçin PNY Quadro
  AutoCAD'in yeni 2010 versiyonunda 3D modelleme için listelenen sistem gereksinimleri arasında "Microsoft Direct3D destekli iş istasyonu sınıfı grafik kartı" da istenmektedir. Burada açıkça görülüyor ki, AutoCAD 3 boyutlu tasarım çalışmalarıyla uğraşan kullanıcıların standart grafik kartları yerine sistemlerinde "Profesyonel sınıf" Quadro FX çözümlerini tercih etmeleri gerekmektedir.  Fermi Mimarili Yeni Quadro Ekran Kartlarıyla Ray Tracing İşlemleri 4 Kat Daha Hızlı!
  Ray Tracing gerçek dünyada ışığın ne şekilde hareket ettiğini göz önünde bulundurarak bir sahnenin görüntüsünü çizen bir grafik oluşturma yöntemidir. Bu yöntem sayesinde nesneler geleneksel yöntemlere nazaran çok daha gerçekçi bir görüntüye kavuşur. Fermi mimarili Quadro ekran kartları rakiplerine nazaran tam 4 kat daha hızlı Ray Tracing render yapabilmektedirler. Yeni Quadro ekran kartları sayesinde gerçeğinin bire bir aynısı modellemeler oluşturabilecek ve insanları şaşırtacaksınız!  Profesyonel Kullanıcılar Quadro Ekran Kartı Kullanır !
  Profesyonel kullanıcıların bildiği gibi oyunlar için tasarlanmış standart grafik kartları ile profesyonel uygulamalarda maksimum verimli çalışmak mümkün değildir. Profesyonel iş istasyonları bu işlere özel sürücü ve firmware'e sahip profesyonel ekran kartları ile kurulur. Siz de diğer bileşenleri için yüksek paralar harcadığınız sisteminizin AutoCAD, 3D Studio Max gibi uygulamalarda düşük performans göstermesini istemiyorsanız çalışma alanınıza yönelik bir nVIDIA Quadro serisi grafik kartı alarak profesyonel yazılımların getirdiği tüm özellikleri yüksek performans ile kullanın.  NVIDIA Quadro SLI - Çoklu İşletim Sistemi İmkanı!
  NVIDIA'nın yeni nesil Quadro kartları, bir iş istasyonu üzerinde çift işletim sistemi ile ayrı ayrı çalışmanızı mümkün kılmaktadır. Profesyonel kullanıcıların daha verimli çalışabilmeleri için bir iş istasyonuna takacakları SLI konfigürasyonlu iki adet NVIDIA Quadro grafik kartı sayesinde, aynı anda iki işletim sistemi üzerinden ayrı ayrı 3 boyutlu grafik çalışmalarınızı yürütmeniz mümkündür. Böylelikle bir iş istasyonu üzerinden, iki iş istasyonu ile yapabileceğiniz çalışmaları yürütebilirsiniz.  Autodesk 3D StudioMax: Özel Sürücüler İle Daha Verimli Çalışma
  NVIDIA ve AutoDesk'in ortak çalışması ile geliştirilen "MAXtreme" sürücüsü sayesinde, 3ds Max yazılımında Quadro ekran kartları ile daha yüksek performans alınmakta ve gerçek zamanlı işlemlerde standart grafik kartları ile kullanılamayan pek çok gelişmiş özellik kullanılabilmektedir. 3D Studio MAX ile yaptığınız tasarım çalışmalarınızda nVIDIA Quadro'nun yüksek kapasitesinden yararlanarak, iş akışınıza yüksek kaliteli ve kompleks 3D modeller ekleyebilirsiniz. Profesyonel Quadro çözümleri ile OpenGL destekli uygulamalarda hem daha oturmuş sürücü ve firmware desteği ile daha uyumlu bir çalışma hem de standart DirectX destekli kartlara göre çok daha yüksek performans elde edebilirsiniz.  Adobe Creative Suite 5: Şimdi nVIDIA GPU Hızlandırma Destekli!
  Photoshop CS5 : nVIDIA Quadro ekran kartları ile görüntü çevirme, yakınlaştırma, kaydırma gibi görünüm değişimlerini çok hızlı ve pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Adobe Photoshop CS5, Quadro ile 2 boyutlu ve 3 boyutlu kompozitleme imkanı sunar ve yüksek-kaliteli antialiasing yeteneğiyle (32x'e kadar) yazı ve resimlerdeki kırılmaları giderir.
  After Effects CS5: Quadro ile alan derinliği, iki yönlü bulanıklık etkisi, su akışı veya bayrak dalgalanması gibi düzensiz ses ve çizgi film efektlerini nVidia'nın CUDA teknolojisinin desteği ile çok daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilir.
  Adobe Premiere Pro CS5: nVIDIA Quadro ekran kartları ile Premiere Pro CS5'te hareket, opasite, renk ve görüntü distorsiyonu gibi yüksek kaliteli efektlerin uygulanmasında GPU hızlandırma özelliği ile maksimum performans alabilirsiniz.  Yeni Nesil DisplayPort Çıkışı
  2009 itibariyle son teknoloji LCD'lerin yeni nesil görüntü arabirimi DisplayPort olacak. Yeni 30-bit görüntü teknolojisine sahip bu arabirim ile daha mükemmel ve canlı görüntüler elde edebilirsiniz. Dijital olarak ses ve görüntünün aktarıldığı
  DisplayPort, aynı zamanda USB arabirimini de desteklemektedir. Yani DisplayPort ile bilgisayara bağlanan LCD'nizin üzerinden USB çıkışı alabilir, istediğiniz USB cihazları bağlayabilirsiniz.
  7 Şubat 2011
  #6
 8. Katılıyorum Misafire :tamam:
  Paylaşım İçin SAğol
  8 Şubat 2011
  #7
 9. ya lazım banada aslındada :D
  11 Şubat 2011
  #8
soru sor

Dünyanın en iyi ekran kartı

Alakalı Aramalar:

 1. dünyanın en pahalı ekran kartı

  ,
 2. EN İYİ EKRFAN KARTI