Dünyada Türk kahvesiyle resim yapan tek ressam

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 9 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır. Dünyada Türk kahvesiyle resim yapan tek ressam hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  İRANLI usta sanatkâr Adak Jamshidzadeh, Türk Kahvesi ile yaptığı resimlerle, sanat dünyasına yeni bir soluk getirdi. Dünyada hiç kimsenin bu tarz resim yapmadığını ifade eden ressam Adak Jamshidzadeh’ın Türk kahvesini tuvalle buluşturması renkli görüntülere sahne oldu.

  Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki ‘Kahvenin Büyüsü’ adlı resim sergisiyle dikkatleri üzerine çeken ressam Jamshidzadeh, sanatı için “Dünyada kahveyle resim yapan başka ressamlar var ama onlar kahvenin telvesiyle ya da sulu boya gibi yapıyorlar. Kahveyle bu tarzda resim yapmak sadece bana mahsus” ifadelerini kullandı.

  “BU RESİMLERİ ÇİZMEK İÇİN ÜÇÜNCÜ GÖZ GEREKİYOR”

  Sanatseverlerin eserlerine yoğun ilgi gösterdiği Jamshidzadeh, kahveyi resimle buluşturmasını şu sözlerle anlattı:

  “Kahveyle çizim yaptıktan sonra resmi vernikliyorum ve kahveler asla resmin üzerinden dökülmüyor. Ayrıca bu resimlerde sürreal tarz var. Yani resmi kafamda tasarlayıp yapmıyorum, hatta kahvemi bazen başkaları döküyor. Bu resimleri çizmek için üçüncü göz gerekiyor. Bazen kahveyi döktükten sonra kahve tuval üzerinde kurumadan hayvan, çiçek, insan gibi figürler görüp ona göre resmi çiziyorum. Resmime aktilik boyalarla renk veriyorum. Tuval üzerine fincan çevirmemim nedeni o noktanın benim ilham kaynağım olması. Bana resmin ışıkları oradan geliyor. Bu da bir nevi benim imzam oluyor.”

  3 Mayıs’ta açılan ve 15 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek resim sergisinde, Jamshidzadeh’in kahve resimlerinin yanı sıra yağlı boya çalışmaları da yer alıyor.
  9 Mayıs 2017
  #1
 2. Dünyada Türk kahvesiyle resim yapan tek ressam Cevapları

soru sor

Dünyada Türk kahvesiyle resim yapan tek ressam