Dulavrat Otu

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Dulavrat Otu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Arctium lapa’ olan Dulavratotu papatyagiller familyasındandır. Soğuğa ve kötü hava koşullarına oldukça dayanıklı olan bu bitki genelde salaş yerlerde yetişir. Nemli bölgeleri ve gölgeyi tercih eden Dulavratotu ülkemizde daha çok Orta, Kuzey ve Doğu Anadolu’da farklı türlerine rastlanırken, Avrupa, Kuzey Asya ve Kuzey Amerika’da yaygındır. Bilinen diğer isimleri arasında Uluavratotu, Pıtrak, Dulkarıgömleği, Hanımyaması sayılabilir.

  Bu otsu bitkinin çiçekleri oldukça ilgi çekici ve ayırt edicidir. Dulavratotunun yazın açan çiçeklerinin adeta dikenli, yuvarlak bir keseden fışkırmış gibi görünen ince, renkli yaprakları vardır. Çiçekler parlak morumsu ya da kırmızıdır. Bazı mutfaklarda Dulavratotu sebze olarak kullanılır. Kendine has gevrek kıvamı ve enginara benzetilen tadıyla, kökün beslenme açısından değeri yüksektir. Bu yüzden sağlıklı yaşam diyetlerinde adına sıkça rastlanır. İçerdiği iyi orandaki lif, kalsiyum, potasyum ve amino asitler, Dulavratotuna ilginin artmasını sağlamıştır.

  Adının sıklıkla her yerde geçmemesine karşın Dulavratotu çok eski tarihlerden beri çeşitli kültür ve halklar tarafından bilinen bir bitkidir. Hemen her kültürde alternatif tıpta kullanılmıştır. Doğu geleneklerinde terleme ile vücuttan toksinleri atmaya yaradığı kabul edilir. Batıda da farklı değildir. Halk tarafından vücuttaki kanı bakteri ve virüslerden tutun da zehirlenmeye yol açan ağır metallerden bile temizlediğine inanılır. Dulavratotunun içerdiği etken maddelerin antioksidan, ateş düşürücü, antimikrobiyal, idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu düşünülür. Bu yüzden yüzyıllarca romatizma hastalıklarından, soğuk algınlığına birçok hastalığın tedavisinde halk tarafından yaygın olarak kullanılmıştır.

  Dulavratotu bitkisinden; dulavratotu çayı, dulavratotu yağı, dulavratotu tentürü ve dulavratotu merhemi üretilir. Bileşiğindeki maddelerden dolayı çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Dulavratotu dikkat edilmezse toplanırken Güzelavratotu kökleriyle karıştırılabilir. Bazı bünyelerde alerjiye sebep olabileceği ya da bazı durumlarda tüketilmesi zararlı olabileceğinden, Dulavratotunun şifa amaçlı kullanımı hakkında mutlaka uzman görüşlerine başvurulmalıdır. Uygun koşullarda kurutulan dulavratotunun raf ömrü 1 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Dulavrat Otu Cevapları

soru sor

Dulavrat Otu