Dulavrat Kökü

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Dulavrat Kökü hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Arctium tomentosum’ olan Dulavrat kökü papatyagiller familyasındandır. Soğuğa ve kötü hava koşullarına oldukça dayanıklı olan bu bitki genelde salaş yerlerde yetişir. Nemli bölgeleri ve gölgeyi tercih eden Dulavratotu ülkemizde daha çok Orta, Kuzey ve Doğu Anadolu’da farklı türlerine rastlanırken, Avrupa, Kuzey Asya ve Kuzey Amerika’da yaygındır. Bilinen diğer isimleri arasında Uluavratotu, Pıtrak, Dulkarıgömleği, Hanımyaması sayılabilir.

  Bu otsu bitkinin çiçekleri oldukça ilgi çekici ve ayırt edicidir. Dulavratotunun yazın açan çiçeklerinin adeta dikenli, yuvarlak bir keseden fışkırmış gibi görünen ince, renkli yaprakları vardır. Çiçekler parlak morumsu ya da kırmızıdır. Bazı mutfaklarda Dulavratotu sebze olarak kullanılır. Kendine has gevrek kıvamı ve enginara benzetilen tadıyla, kökün beslenme açısından değeri yüksektir. Bu yüzden sağlıklı yaşam diyetlerinde adına sıkça rastlanır. İçerdiği iyi orandaki lif, kalsiyum, potasyum ve amino asitler, Dulavrat köküne ilginin artmasını sağlamıştır.

  Bitkinin kökleri çok eski tarihlerden beri çeşitli kültür ve halklar tarafından alternatif tıpta kullanılmıştır. Doğu geleneklerinde terleme ile vücuttan toksinleri atmaya yaradığı kabul edilir. Batıda da farklı değildir. Halk tarafından vücuttaki kanı bakteri ve virüslerden tutun da zehirlenmeye yol açan ağır metallerden bile temizlediğine inanılır. Dulavrat kökünün içerdiği etken uçucu yağların ve tanenin; antioksidan, ateş düşürücü, antimikrobiyal, idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu düşünülür. Bu yüzden yüzyıllarca romatizma hastalıklarından, soğuk algınlığına birçok hastalığın tedavisinde halk tarafından yaygın olarak kullanılmıştır.

  Dulavrat kökü bitkisinden; dulavrat kökü çayı, dulavrat kökü yağı, dulavrat kökü tentürü ve dulavrat kökü merhemi üretilir. Bileşiğindeki maddelerden dolayı çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında dulavrat kökü çayı içmenin nikris hastalığına, idrar söktürmeye, vücut direncini arttırmaya, şeker hastalığına iyi geldiğine inanılır. [1] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  Uygun şartlarda kurutulan Dulavrat kökü, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Dulavrat Kökü Cevapları

soru sor

Dulavrat Kökü