Dudak ve Damak Yarıklarında Ameliyat Sayısı

İsimli konu WH 'Web Tasarım ve Hazır Kodlar' kategorisinde, kardo534 üyesi tarafından 6 Kasım 2019 tarihinde yazılmıştır. Dudak ve Damak Yarıklarında Ameliyat Sayısı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Dudak Damak Yarıklı bebeklerde ameliyatlar her bebeğe göre sayısal farklılık gösterebilir. Örneğin tek taraflı dudak damak yarıklı bir bebek yetişkin çağa dek ortalama 5-6 ameliyat geçirecektir. Yine sadece damak yarıklı veya sadece dudak yarıklı bir bebekte bu rakam ortalama 2’ dir. Çift taraflı yarıklarda ameliyat sayısı 1-2 daha fazla olabilmektedir. Her hasta için durum farklı olmakla beraber dudak yarıkları genellikle bebek yeterli kiloya eriştiğinde anestezi almasında engel hali yok ise 3-4 aylık iken kapatılır. Bu müdahale sırasında cerrahınız gerekli görürse burunda da düzeltmeyi hedefler. Bu düzeltmenin bebeğin çocuğun büyümesi ile bozulabileceği ve tekrar bir girişimin gerekli olabileceği akılda tutulmalıdır. Hedef en az sayıda ameliyatla en iyi sonucu alabilmektir. Bu uzun soluklu tedavinin bebek yetişkin çağa ulaşıncaya dek devam edeceği daima akılda tutulmalıdır.

  Damak yarıkları ise yine hastanın gelişimine ve anestezi ve ameliyat sonrası risklere göre değişmekle beraber sıklıkla 6-9 ay arasında yapılır. Kimi durumlarda ameliyat 12. aya ertelenebilir. Nadir durumlarda ise ameliyat 15-18 aya dek ertelenebilir. Bunun sebebi her bebeğe göre farklılık gösterir.
  Prof. Dr. Hakan Ağır

  www.dudakdamakyariklari.com

  instagram: dudakdamakyariklari

  facebook: dudakdamakyariklari
  6 Kasım 2019
  #1
 2. Dudak ve Damak Yarıklarında Ameliyat Sayısı Cevapları

soru sor

Dudak ve Damak Yarıklarında Ameliyat Sayısı