Dudak uçuklatan zekalar

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, gimasco üyesi tarafından 22 Nisan 2008 tarihinde yazılmıştır. Dudak uçuklatan zekalar hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Haziran sayısında 'zeka'yı ele alan GEO dergisindeki 'Dahi Otistikler bölümü herkesi hayretler içinde bıraktı. Başlarına gelen kötü olaylar ya da doğuştan kazandıkları özellikleriyle müthiş bir zekaya sahip olan bu insanlara 'savant' adı veriliyor.

  Kimi 12 bin kitabı ezbere biliyor, kimi her şeyi hatırlıyor Ama hepsi kendine 'İnanılmaz' dedirtiyor.


  'ADA DAHİLER'

  Bazı bilimadamları ise bu kişiler için 'ada dahiler' adını kullanıyor. Bu insanlar, zekaları normal seviyede olanlara kıyasla yalnızca bazı zihinsel yetenekleriyle öne çıkarken onun dışında kalan alanlarda ortalamaya yaklaşmakta bile zorlanıyor. Diğer bir deyişle sadece bir veya birkaç konuda ileri derecede başarı gösteriyorlar.

  EINSTEIN...

  Genellikle engelli olan bu kişiler, otizm ve Asperger Sendromu'ndan da muzdarip olabiliyor. Bazı bilimadamlarının iddiasına göre; bu hastalığın belirtilerine Mozart, Beethoven, Newton ve Einstein gibi dahilerde de rastlanmış.

  ERKEKLERDE DAHA SIK

  Dahilik ile delilik arasındaki ilişkinin Antik Çağ'dan beri irdelendiğini dile getiren uzmanlara göre; normallik ile paranoya birbirinden ince bir çizgiyle ayrılıyor. "Gündelik hayatla başaçıkamamaları büyük yaratıcılar olmalarına engel teşkil etmez" diyen bilimadamları, erkeklerin savant olma ihtimalinin kadınlardan daha yüksek olduğunu söylüyor. "Otizm, erkekliğin aşırı gelişmiş bir hali" diyen uzmanlar, bu durumda erkeklik hormonu testosterenin etkili olduğunu söylüyor.

  BİR GECEDE PİYANO ÇALDI

  Küçük yaşta hiperaktif teşhisi konan Matt Savage, 6 yaşındayken bir gecede piyano çalmayı öğrendi. Müzisyen, ünlü piyanistlerle sahneye çıktı.

  ÜZERİNDEN UÇTU, HARİTASINI ÇİZDİ

  Stephen Wiltshire, Roma üzerinde helikopterle yalnızca bir kere uçtuktan sonra üç gün içerisinde şehrin beş metrakare büyüklükteki panoramik bir resmini yaptı.

  BEZELYESAYAR

  IQ'su 90'ın altında olan Howard Potter, çocukken bir bakışta yığınları sayabiliyordu. İnsanların yüzüne bakamayan Potter, çok haneli sayıların kareköklerini alan bir deha.

  TAKVİM DEHASI

  Orlando Serrell'ın yeteneği 38 yaşındayken sol şakağına beyzbol sopası darbesi yemesiyle ortaya çıktı. Serrell, bu günden sonra her anını dakikası dakikasına hatırlıyor.
  22 Nisan 2008
  #1
 2. Dudak uçuklatan zekalar Cevapları

 3. waaaww pylşm için teşekkürler:)
  22 Nisan 2008
  #2
 4. harika yaa bende mi sakagıma beyzbol sopası vursam ne
  22 Nisan 2008
  #3
 5. benimde vurmam lazım şakağıma beyzbol sopasıyla..:D
  22 Nisan 2008
  #4
 6. bunlar süper ya marifetlere bakın yuh:D
  BİR GECEDE PİYANO ÇALDI

  Küçük yaşta hiperaktif teşhisi konan Matt Savage, 6 yaşındayken bir gecede piyano çalmayı öğrendi. Müzisyen, ünlü piyanistlerle sahneye çıktı.

  :)hepsi gerçekten ilginç bende mi vursam şakağıma ya:D
  22 Nisan 2008
  #5
 7. saolasın:D:D::D:D:D:D:D:
  23 Nisan 2008
  #6
 8. etrafta öyle dahiler varki...ben delirdim diye dolaşıyor...

  ruh doktoru olan arkadaşım,sırtlarındanda taş taşıyan birilerini göstererek; işte hüseyin bizim hastalarımıza deli diyorlar ama, asıl deliler bunlar, dışarıda geziyorlar... demişti...kimbilir belki doktor deli..;)
  23 Nisan 2008
  #7
 9. Teşekürler.....
  23 Nisan 2008
  #8
 10. bir ben bu kadar olamadim... dermisim... benim iq bana yeter de artar bile...
  23 Nisan 2008
  #9
soru sor

Dudak uçuklatan zekalar

Alakalı Aramalar:

 1. asperger sendromlu dahiler

  ,
 2. asperger sendromlu türk ünlüler