DotA Allstars

İsimli konu WH 'Diğer Online Oyunlar' kategorisinde, SuperTrooper üyesi tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde yazılmıştır. DotA Allstars hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. DotA Allstars warcraft 3 üzerinden oynanır ve strateji oyunu ve online oynanabilir ve online ucretsiz!!!:D:D:D
  DotA-Allstars (Defence Of The Ancients), Blizzard Entertainment'in Warcraft III:The Frozen Throne oyunu için yapılan bir maptir.
  Mapı şu an İcefrog adlı bir kişi geliştirmektedir.
  Aslında map ilk oynanışlarda biraz basit gelebilir ama, map aslında bir trigger yığınıdır.Trigger, World Editor için özel olarak üretilmiş basit bir kodlama dilidir ve Warcraft'taki maplerin özelleştirilmeleri bu triggerlar sayesinde olmaktadır.
  Konu başlıkları

  [gizle]

  Oyun [değiştir]

  DotA, sürekli gelişen bir haritadır.
  • Haritanın en son sürümü 6.59d dir.
  • En stabil sürümü ise 6.57b dir.
  Oyuna yeni başlayanlar için noob(çaylak, yeni yetme)), ustalar için ise pro(üstat, usta) terimi kullanılmaktadır.

  Oynayış [değiştir]

  Bu haritadada oyuncular bir kahraman (hero) seçerler ve iyilerle kötülerin (sentinel ve scourge) savaşında yer alırlar. Üç koridordan sürekli olarak iyilerin ve kötülerin savaşçıları çıkar.Bu askerleri öldurerek tecrübe kazanır ve seviye atlanır. Amaç, diğer oyuncuları yenmek ve kuvvetlerin en iç kısmındaki ana binaları yıkmaktır.
  Haritada üç ayrı yol, her yola ait üç ayrı kule vardır ve kulelerin arkalarında değişik binalar vardır. Kuleleri yıktıktan sonra binaları yıkmayı başarabilenlerin birimleri daha üst seviyeye yükselir. Eğer bir taraf, öbür tarafın bütün kulelerini yıkmayı basarabilmiş ise (barakalar ancak kulelerden sonra yıkılabilir) yıkan tarafın creepleri (askerleri) bir üst seviyeye daha yükselir. Bu aşamada birimler "Mega Creep" adını alırlar.
  Oyunun ilk başı çok önemlidir. Yani herolar birinci level ile başlarlar ve en fazla yirmibeşinci level olabilirler. Eğer öbür herolara ölürseniz, çok para kazanırlar, çok eşyaları olur. Fakat yine de pes etmemek gerekir.

  Karakterler ve Özellikleri [değiştir]

  Blizzard'ın oyunlarının genelindeki taş, kağıt ve makas mantığı bu oyunda da vardır. Başlıca üç çeşit özelliğe sahip karakterler vardır. Bunlar şöyledir;
  Özellik AdıAçıklamaInt: Intelligence;Büyü yapabilme yetenekleri daha üstündür ve genellikle uzaktan dövüşürler.Agi: Agility;Uzaktan veya yakın dövüşde de yer alabilirler ve diğer kahramanlara göre daha seri hasar verirler.Str: Strength;Bu özellik kahramana daha çok can kazandırır ve genellikle verdiği hasarlar diğer kahramanlardan daha çoktur .

  Sıfatlar [değiştir]

  Oyunda üç ve üçten fazla üst üste ölmeden hero öldürenler, çeşitli sıfatlarla oyunun dışsesiyle sert bir şekilde ödüllendirilir.
  • Eğer rakip kahramanları üç kere öldürürseniz → Killing Spree
  • Eğer rakip kahramanları dört kere öldürürseniz → Dominating
  • Eğer rakip kahramanları beş kere öldürürseniz → Mega Kill
  • Eğer rakip kahramanları altı kere öldürürseniz → Unstoppable
  • Eğer rakip kahramanları yedi kere öldürürseniz → Wicked Sick
  • Eğer rakip kahramanları sekiz kere öldürürseniz → Monster Kill
  • Eğer rakip kahramanları dokuz kere öldürürseniz → Godlike
  • Eğer rakip kahramanları on kere öldürürseniz → Beyond Godlike
  • Eğer kendi takımınızın kahramanları ölmeden rakip kahramanları 5 defa öldürürseniz → Owning
  Bu ünvanları almak kolay değildir; çünkü bir kere öldüğünüz anda işe baştan koyulursunuz.
  Bazı herolar oyunun başında çok kolay öldürebilir, öldürülebilir; bazı herolar oyun sonunda çok kolay öldürebilir, öldürülebilir. En basit örneği "Sniper" adlı kahraman üzerinden yapalım. Sniper 425 civarı can ile başlar ve onu herkes kolay kolay öldürebilir çünkü dördüncü kademe bir büyü bazen 300 ü bulabilir ; ama dediğim gibi ölmemeyi başarabilirseniz - çünkü her öldüğünüzde paranız katlana katlana azalır - hem para kaybetmezsiniz hem de kademe atlarsınız. Sniper ın ikinci spell inde yanılmıyorsam yüzde 40 hareketsiz bırakma olasılığı vardır. Sniper hızlı vuran bir kahraman olduğu için on beşinci kademelere geldikten sonra çok seri bir şekilde ateş eder. O serilik rakip kahramanı devamlı hareketsiz pozisyonda bırakır ve kıpırdatmaz.

  Modlar [değiştir]

  Oyunda bazı modlar vardır. Bu modlar oyunun en başında sunucunun sahibi tarafından yazılır. Hiçbir şey yazılmadığında ise Normal Mode olur. Normal mode' da sadece bulunduğunuz takımın tavernlarından hero alabilirsiniz.
  • -ap: Bu modda istediğiniz taraftaki tavernlardan istediğiniz heroyu alabilirsiniz.Tabii bunun yanında para ödemek zorundasınız. Eğer para ödemek istemiyorsanız "-random" yazarak map tarafından seçilen heroyu oynayabilirsiniz.
  • -ar: Bu modda herkese map tarafından seçilen herolar gelir. Sizin seçme hakkınız yoktur.
  • -sd: Bu modda map herkese 3 hero verir. Bunların arasından birini seçerek oyuna devam edersiniz. Bunu yapabilmek için ise kendi 'power' kutunuza tıkladıktan sonra karşınıza çıkan herolardan birine tıklayarak seçim yaparsınız.Bazı haritalarda da -sd yazdıktan sonra allies özelliğini açarak takım arkadaşınızın herolarından da seçebilirsiniz.Bu bir power kutusunda birden fazla iyi hero olduğunda kullanılabilir.
  • -cm: Bu modda takım kaptanları (Sentinel ' de mavi oyuncu , Scourge ' de pembe oyuncu yada ilk oyuncu) ilk başta herhangi bir taverndan 4 ' er hero elerler. Daha sonra takım arkadaşlarının herolarını seçerler. Bu mod genelde turnuvalarda kullanılan bi moddur.
  • -em: Bu mod yardımcı moddur ve üstte yazdıklarımızın yanına gelir.Örneğin "-arem". Bu mod oyunu kolaylaştırır. Kulelerin canları azalır. Normale göre daha fazla para ve experience kısaca 'exp.'(deneyim puanı olarak nitelendirebiliriz) alırsınız.
  • -dm: Bu mod da yardımcı moddur. Öldüğünüzde size map tarafından yeni bir hero atanır.
  • -wtf: Bu mod yardımcı bir moddur. Bu modda heroların cd(cooldown) yani bir başka deyişle büyülerinin süresi yoktur. Mananız bitmez.
  • -swap: Takım arkadaşınızla herolarınızı değiştirmek istediğinizde kullanabilirsiniz.Oyun başlayınca yazılır.120 saniye içinde yazılması gerekir.
  • -switch: Karşı takımla kendi takımınız arasında oyuncu farkı söz konusu olduğunda oyuncuların yerini değiştirmenize yarar.Oyun başlayınca yazılır.
  Turnuvalar [değiştir]

  • Ankara'da Bilkent Üniversitesi Dota turnuvaları düzenlemektedir. Ayrıca Tevitöl'de Bilim Sanat Haftasında Dota Turnuvası düzenlenir.
  Benzer Oyunlar [değiştir]

  • Gas Powered Games tarafından Demigod ismi ile DotA benzeri bir oyun yapılmaktadır. Oyunun en büyük esinlenme kaynağının DotA olduğu açıklanmıştır.
  "Hero"lar [değiştir]

  (*)Sentinal Tavern(*) (*)Scourge Tavern(*)
  - Vengeful Spirt -SoulKeeper -Lich - Death Prophet - Tormented Soul - Crystal Maiden - Demon Witch - Rogue Knight - Venomancer - Naga Siren - Magnataur - Earthshaker - Necro'lic - Stealth Assasin - Chaos Knight - Lone Druid - Lycanthrope - Slayer - Broodmother - Juggernaut - Phantom Assasin
  - Silencer - Gorgon - Treant Protector - Night Stalker - Enigma - Skeleton King - Keeper of the Light - Doom Bringer - Ursa Warrior - Nerubian Assasin - Ogre Magi - Slithereen Guard - Tinker - Queen of Pain - Prophet - Bone Fletcher - Phantom Lancer - Faceless Void - Stone Giant - Netherdrake - Goblin Techies - Lightning Revenent - Holy Knight - Lifestealer
  - Beastmaster - Oblivon - Twin Head Dragon - Tidehunter - Alchermist - Bane Elemental - Priestess of Moon - Necrolyte - Storm Spirt - Butcher - Sacred Warrior - Spiritbraker - Templer Assasin - Nerubian Weaver - Fearie Dragon - Shadow Fiend - Clockwerk Goblin - Sand King
  - Moon Raider - Axe - Dwarfen Sniper - Blood Seeker - Troll Warlord - Lord of Avernus - Shadow Shaman - Spectre - Bristleback - Witch Doctor - Pandaren Bravemaster - Obsidian Destroyer - Centaur Warchief - Warlock - Bounty Hunter - Geomancer - Dragon Knight - Shadow Priest - Anti-Mage - Pitlord - Drow Ranger - Undying - Onmiknight - Dark Seer - Clockwerk Goblin - Invoker - Windrunner - Admiral Proudmoore
  19 Mayıs 2009
  #1
 2. DotA Allstars Cevapları

 3. ve EMEGE SAYGI
  19 Mayıs 2009
  #2
 4. gerçekten sevdiğim bir oyundur
  21 Mayıs 2009
  #3
 5. favori herolarımda dk ile pugna dk=dagon pugna=aghanim :D
  21 Mayıs 2009
  #4
 6. paylaşım için saol
  21 Mayıs 2009
  #5
 7. 18 Haziran 2009
  #6
 8. beyler yeni konu açmayı anlatırmısınız dota allstar icin yaralı lcanı dusunduum bi konu ward
  11 Temmuz 2010
  #7
 9. emegine salık
  27 Ağustos 2010
  #8
soru sor

DotA Allstars