Dosya SikiŞtirma ArŞİvleme

İsimli konu WH 'Bilgisayar' kategorisinde, Kyren üyesi tarafından 1 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Dosya SikiŞtirma ArŞİvleme hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. T.C.
  KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ
  KAHRAMANMARAŞ MESLEK YÜKSEK OKULU

  ÖĞRENCİ ENDÜSTRİYE DAYALI ÖĞRETİM ÇALIŞMA FORMU

  ÖĞRENCİNİN ADI SOYADI:Esen SÖNMEZ

  TARİH: 14 / 08 /2002 SAYFANO:
  20


  DOSYA SIKIŞTIRMA ARŞİVLEME

  Sıkıştırma:
  Çok büyük hacimli dosyalar arşivleme amaçlı kullanımlar için genellikle sıkıştırılarak saklanırlar. Bu, dosyanın büyüklüğünü önemli oranlarda azaltır. Bu özelliğinden dolayı, sıkıştırma programları FTP arşivlerinde dosya sıkıştırmak için çokça kullanılır. Bazen bir dosya sıkıştırılabildiği gibi bazen de birden çok dosya sıkıştırılarak tek bir programda arşivlenerek tutulabilir. Sıkıştırılmış bir dosya, genellikle, uzantısından ayırt edilir. Kullanılan programın türüne göre sıkıştırılmış dosyanın uzantısı (.Z, .ZIP, .ARJ vb) olabilir.Bu tip dosyalar alındıktan sonra kullanılmadan önce mutlaka AÇILMALIDIR.
  Arşivleme:
  Bir dizindeki tüm dosyaları (alt dizinleri ve dizin bilgileri ile birlikte), genellikle, tek bir dosya halinde birleştirme işlemi “dosya arşivleme” olarak adlandırılabilir. Bu, UNIX’te TAR kullanılarak yapılır. TAR, dosyaları sıkıştırmadan arşivler. DOS/WINDOWS sistemlerinde ise, aynı iş BACKUP ile yapılır. Ayrıca, ZIP, ARJ vb gibi bazı formatlar, aynı anda hem arşivleme, hem de sıkıştırma yaparlar ve standart BACKUP programlarının yerini almışlardır.
  Sıkıştırma ve arşivleme programları dosta da mevcut bunlar pkzıp,pkunzıp,arj gibi programlar.artık bunlar kullanılmıyor.Windows için kullanılan programlar daha kolay kullanımlı.
  EDÖ’DEN SORUMLU BİRİM YETKİLİSİNİN İŞYERİ VEYA KURUM ONAYI
  Adı Soyadı :
  Ünvanı :
  Görevi :
  İmzası :
  1 Mart 2008
  #1
 2. Dosya SikiŞtirma ArŞİvleme Cevapları

soru sor

Dosya SikiŞtirma ArŞİvleme