Donma Nedir

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 10 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Donma Nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ●ŚOП İKλZ●

  ●ŚOП İKλZ● Yönetici

  Donma
  [​IMG]
  Donma - Donma Nedir - Donma Hakkında - Fizik  Donma, bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesine denir. Donmanın meydana geldiği sıcaklığa da donma sıcaklığı denir. Donma, erimenin tersi olarak da ifade edilebilir. Örneğin su 0 derecede donar.

  Donma olayı cisimlerin hacimlerinde de bir değişmeye sebeb olur. Donan cisimlerin hacmi genellikle küçülür. Bizmut, antimon ve su ise donma sırasında genleşirler ve hacimleri büyür. Kışın soğuk havalarda su borularının, otomobil radyatörlerinin, testilerin çatlamasının sebebi, suyun donarken hacminin büyümesidir.

  Donma noktası, cismin saf olması ile ilgili olduğu gibi, basınç ile de ilgilidir. Su gibi donma sırasında genleşen cisimlerin üzerindeki basınç artarsa, donma noktası düşer. Tersine donma sırasında hacmi küçülen cisimlerin üzerindeki basınç artarsa, donma noktası yükselir.
  10 Aralık 2009
  #1
 2. Donma Nedir Cevapları

 3. sıvı bir maddenin katılaşmasına donma denir
  27 Aralık 2010
  #2
 4. çok yararlandım süper yaaaaaaaa
  28 Aralık 2010
  #3
 5. 4 e gidiyorum zekiyim ama kolayca girip bakıyorumm :D

  Donma, bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesine denir. Donmanın meydana geldiği sıcaklığa da donma sıcaklığı denir. Donma, erimenin tersi olarak da ifade edilebilir. Örneğin su 0 derecede donar. Donma olayı cisimlerin hacimlerinde de bir değişmeye sebeb olur. Donan cisimlerin hacmi genellikle küçülür. Bizmut, antimon ve su ise donma sırasında genleşirler ve hacimleri büyür. Kışın soğuk havalarda su borularının, otomobil radyatörlerinin, testilerin çatlamasının sebebi, suyun donarken hacminin büyümesidir. Donma noktası, cismin saf olması ile ilgili olduğu gibi, basınç ile de ilgilidir. Su gibi donma sırasında genleşen cisimlerin üzerindeki basınç artarsa, donma noktası düşer. Tersine donma sırasında hacmi küçülen cisimlerin üzerindeki basınç artarsa, donma noktası yükselir.
  16 Ocak 2011
  #4
 6. arkadaşlar sıvı halde katı hale geçen tüm maddeleri bilen varsa palyaşsınlar lütfen proje ödvim
  4 Nisan 2011
  #5
 7. sıvı bir maddenin katılaşmasına donma denir. :)
  arkaaşlar çok basit :) bi soru
  20 Şubat 2012
  #6
soru sor

Donma Nedir