Dolarda son durum ne?

İsimli konu WH 'Ekonomi' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 26 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır. Dolarda son durum ne? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün başlayacak faiz toplantısına bağlı küresel gelişmeler ve Türkiye ile Almanya arasında süren gerginlik nedeniyle dolar 3.56 liranın, euro da 4.15 liranın üzerine yükseldi.

  Yeni haftaya 3.51 - 3.52 lira aralığında başlayan dolar, euro karşısında gerilemesine karşın, 3.5645 liraya kadar çıktı. Küresel piyasalarda 1.1664 dolara çıkan euro da 4.1565 lira düzeyine yükseldi. Son dönemde art arda rekor düzeylere çıkan Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) dün yüzde 0.12 düşüşle 106 bin 711 puandan kapandı. BIST100, yüzde 0.34 yükselişle 107 bin puandan açıldıktan sonra saat 10.45’te 107 bin 168 puandüzeyine yükseldi.


  Türkiye piyasalarında, Büyükada'da gözaltına alınan ve ardından tutuklanan insan hakları aktivistlerinden birinin Alman vatandaşı olmasına bağlı olarak artan gerginlik yakından izleniyor. Türkiye'nin en büyük ihracat pazarlarından biri olan Almanya ile yaşanan gerginliğin ekonomiye de yansıyabileceğine ilişkin kaygılar döviz ve hisse senedi piyasalarını da etkiliyor.


  Piyasalarda ayrıca, sonuçları yarın akşam açıklanacak Fed toplantısı ve Perşembe günü yapılacak Merkez Bankası Para Piyasaları Komitesi toplantısı da izleniyor.


  FOMC öncesinde sakin seyir…


  İş Yatırım'ın "FOMC (Fed - Federal Açık Pİyasa Komitesi) öncesinde sakin seyir…" başlıklı günlük piyasa bülteninde, "FOMC toplantısı öncesinde dünya piyasaları sakin bir seyir izliyor. Genel beklenti Fed’in bilançosunu normalleştirme sürecine Eylül ayında başlayacağının işaretini vereceği yönünde. Zayıf enflasyon nedeniyle önümüzdeki dönemdeki faiz patikası konusunda net bir mesaj vermekten kaçınılacak" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:


  "Piyasalar Fed toplantısına küresel büyümenin hızlanmasına ve şirket karlarının artmasına rağmen enflasyonun yükselmediği olumlu bir konjonktürde giriyor.

  "Fed’in bilançosunu kademeli olarak küçülteceği mesajını vereceği, faiz artırımı konusunda şahin mesajlar vermekten imtina edeceği bir toplantı risk iştahını bozmayacaktır.

  "Geçtiğimiz haftalardaki güçlü performans sonrasında MSCI Türkiye Almanya ile yaşanan krizin de etkisiyle dünyadan negatif ayrışarak yüzde 0.9 gerilemeyle başladı.

  "Büyümenin güçlendiği, banka-dışı şirket karlarının büyümeye devam ettiği bir konjonktürde Türkiye varlıklarındaki gerilemeyi trend değişiminden ziyade kar satışı olarak görüyor, zaman zaman dalgalanmalara rağmen yükselişin devam edeceğini öngörüyoruz."
  26 Temmuz 2017
  #1
 2. Dolarda son durum ne? Cevapları

 3. Dolar an itibariyle tekrar düşüşe geçti! Bugün saat 10:00'da TÜİK, Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buradan dolar hakkında her şeyi takip ediyorum. Bakalım dolar ne olacak?
  4 Haziran 2018
  #2
soru sor

Dolarda son durum ne?