Doğu Anadolu şifa dağıttı

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, !.::Elev4tioN_Z3r0::.! üyesi tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde yazılmıştır. Doğu Anadolu şifa dağıttı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 7 il ve bu illere bağlı ilçelere hizmet veren Van Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, anjiyo ve açık kalp ameliyatlarıyla bölge halkına şifa dağıttı.

  Van'ın Edremit ilçesinde 2000 yılında faaliyete geçen Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Van'ın yanı sıra Hakkari, Bitlis, Muş, Ağrı, Şırnak ve Siirt illerindeki kalp hastalarına hizmet veriyor.

  Hastane Başhekimi Hasan Ali Gümrükçüoğlu, yaptığı açıklamada, 32'si yoğun bakım ünitesinde olmak üzere 120 yataklı hastanede kardiyoloji, kalp damar ve diyaliz dallarında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 7 ilde yaşayan yaklaşık 3 milyon insana hizmet verdiklerini belirtti.

  Özellikle kalp damar cerrahisi alanında yapılan ameliyatlarla hastaların büyükşehirlere sevk edilmesinin önüne geçildiğini vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Türkiye'de hastaları uyutmadan ve onlarla konuşarak açık kalp ameliyatı yapan 3 merkezden biriyiz” dedi.

  Başhekim Gümrükçüoğlu, 2009 yılında hastanelerine başvuran 312 hastaya açık kalp ameliyatı, 3 bin 103 hastaya da anjiyo yapıldığını bildirerek, şunları kaydetti:

  “Bunların yanı sıra bin 400 dolayında hastaya kalp damar cerrahisi ameliyatı, 3 bin 100 hastaya koroner anjiyo yapıldı. Koroner anjiyografilerde, damarlarında çeşitli darlıklar saptanan bin 200 hastaya ise stent takıldı.

  Buradaki ameliyatların birçoğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki hiçbir devlet hastanesinde yapılmamaktadır. Hastanemizde koroner yoğun bakım dediğimiz 18 yataklı kalp hastalarımıza hizmet veren yoğun bakım ünitesi vardır. Ayrıca 8 yataklı kalp damar cerrahisi ana yoğun bakım ve 6 yataklı kalp damar ara yoğun bakım servisi de bulunmaktadır. Yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısı, kentin tüm hastanelerinde bulunan yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısının toplamından fazladır.”

  Gümrükçüoğlu, 2009 yılında 32 bin kişinin polikliniklere müracaat ettiğini, bu hastaların büyük bölümünün çevre illerden geldiğini ifade ederek, “İl dışından gelen hastalarımızın ve yakınlarının mağdur olmaması için aynı gün tahlil ve tetkiklerini yapıyor, sonuçlarına göre hastaya müdahalede bulunuyoruz” diye konuştu.

  SEMT POLİKLİNİĞİ HİZMETTE

  Hastanenin kent merkezinden 15 kilometre uzaklıktaki Edremit ilçesinde olması nedeniyle hastaların ulaşımda güçlük çektiğini anlatan Gümrükçüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Hastanemizin şehir dışında olması özelikle kış şartlarında zorluklara neden olabilmektedir. Biz de hastalarımızın zorluk çekmemesi için şehir merkezinde poliklinik açarak, hastaların bize ulaşmalarını kolaylaştırmaya çalıştık. Ekim ayından bugüne kadar kent merkezinde hizmet veren poliklinikte, diyaliz ünitemiz de bulunmaktadır. Polikliniğin 20 Şubat 2010 tarihinde resmi açılışı yapılacak.”

  HASTALAR MEMNUN

  Van ve çevre illerden gelerek hastanede tedavi gören hastalardan Ömer Şen, hastaneden son derece memnun kaldığını, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi faaliyete geçtikten sonra büyük şehirlerdeki hastanelerde ameliyat olmayı düşünmediğini ifade etti.

  Hastanenin son teknoloji cihazlara ve alanlarında başarılı uzman doktorlara sahip olduğunu vurgulayan Şen, “Yakınımızda böylesine hizmet veren bir hastane varken, biz başka bir ildeki hastanede tedavi olmaya gitmeyiz” şeklinde konuştu.
  4 Şubat 2010
  #1
 2. Doğu Anadolu şifa dağıttı Cevapları

 3. paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık
  6 Şubat 2010
  #2
soru sor

Doğu Anadolu şifa dağıttı