Doğu Anadolu Bölgesi

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 5 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Doğu Anadolu Bölgesi

  Merinoslaştırma çalışmaları, Orta Anadolu da yapılan melezleme çalışmalarının ışığı altında mor karamanlar üzerinde denenmek için Doğu Anadolu Bölgesine kaydırılmıştır.
  Doğu Anadolu’da hakim ve yaygın olan ırk Morkaramandır. Bu ırkın yapağısı renkli, tecanüzsüz ve azdır. Cüssesi diğer yerli koyunlarımıza nisbetle ağır olmasına karşılık et kalitesi iyi değildir Morkarama’nın yapağıları daha ziyade halı, kilim dokuması ile lokal bazı ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmaktadır. (Köprücü, 1975; Müftüoğlu, 1974).
  Morkaraman koyunlarında önemli verim özelliklerinin geliştirilmesi ve elde edilecek yapağının daha geniş alanda kullanabilme imkanlarının sağlanması yetiştirmenin ekonomisi bakımından gereklidir. Doğu Anadolu şartlarının etçi ve yapağıcı koyun tiplerinin geliştirilmesine uygun olacağını dikkate alan Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü, Altın dere Harasında Merinos x Morkaraman melezleme çalışmalarına başlamıştır. Bu nedenlerle, Morkaramanın yapağısını daha bir örnek hale getirmek ve verimini arttırmak amacı ile Merinos
  genotipinden faydalanmaya yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların ilki Altın dere harasında yürütülmüştür.
  5 Mart 2008
  #1
 2. Doğu Anadolu Bölgesi Cevapları

 3. TEŞEKKÜRLER...EMEĞİNE SAĞLIK..!!


  __________________
  6 Mart 2008
  #2
 4. paylaşım için saol................
  29 Temmuz 2009
  #3
soru sor

Doğu Anadolu Bölgesi