DNS Nedir?

İsimli konu WH 'Bilgisayar' kategorisinde, Kyren üyesi tarafından 29 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. DNS Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. DNS Nedir?

  DNS host isimleri ile IP adresleri arasında eşleştirmeler yapan dağıtılmış bir databasetir. DNS server verilen bir makina adının IP adresini çözerek makinaların Internet üzerinde host ismleri ile haberleşmelerine olanak tanır. Bu ayrık database sistemi Internetin başarısında büyük bir rol oynar. Internet üzerinde makina isimlerinin dağıtılması bir makina üzerine gelebilecek fazla yükü alır. Tek bir kişinin veya kurumun Internet isimlerini Internetin büyüme hızına paralel olarak tutabilmesi imkansızdır. Internet komitesi bu sorunu Domain Naming Systemi (DNS) kurarak çözmektedir.

  Domain isimleri genellikle şu formatta gösterilir:

  Apollo.cs.istanbul.edu.tr veya akasya.istanbul.edu.tr

  Seklindedir. Burada apollo veya akasya host ismini (makina ismini) göstermektedir. Bu Domainin ismi ise istanbul.edu.tr dir. Buradaki CS istanbul.edu.tr domainine bağlı başka bir alt domaini bize göstermektedir. Edu son eki bu domainin bir öğretim kurumu olduğunu tr ise Türkiyede olduğunu göstermektedir. Biz burada belli başlı Domainlere örnek vereceğiz. Bunları tablo 6.1 de bulabilirsiniz.

  Üst Seviye Domainler
  Açıklama

  COM Ticari kurum

  EDU Eğitimenstitüleri, Üniversiteler,okullar v.b.

  MIL Askeri

  GOV Hükümete ait

  NET Ag sağlayıcıları

  ORG Kurumlar

  ARPA ARPANET Şimdi tarihte, ama hala ters adress mappinginde
  kullanılmaktadir.

  INT Uluslararası kurumlar

  US U.S.A.

  CA Kanada

  UK İngiltere

  TR Turkiye

  Tablo 6.1

  Windows NT server bizim makinamizın Domain Name Server hizmeti vermesine olanak tanımaktadır. Bunun için öncelikle Networkten DNS Server Servisinin eklenmesi gerekmektedir. Şimdi konumuza DNS server Servisinin makinamızda nasıl tanımlanacağı ve tanımlanan bu Servis üzerinde Domainimize bağlı hostnamelerinin nasıl tanımlanacağı konularına biraz değinelim.

  DNS server servisini yüklemeden önce makinamız üzerinde TCP/IP protokolünün yüklenmiş olduğuna dikkat edelim. Ve Windows NT 4.0 Server CD sini el altında bir yerlerde bulunduralım.

  DNS Servisini yüklemek için Start-> Settings-> Control Panel-> Network penceresini açalım. Buradan Services Tabına tıklayalım ve oradan ADD butonunu seçelim. Microsoft DNS Server Servisini yükleyelim. Bu servisi yükledikten sonra makinamızı yeniden başlatalım.  Daha sonra Start-> Programss-> Administartive Tools -> DNS Menager' dan DNS Menager programını çalıştıralım.

  Bu programı çalıştırdıktan sonra sırası ile önce yeni bir server tanımlayacağız daha sonra bu server üzerinde yeni bir zone ve bunun üzerindede host namelerini tanimlayacağız.
  Yeni Server tanımlamak için menude DNS altında New Server seçeneğini seçtik. Buradan gelen pencereye Serverın IP numarasını girdik. OK ile devam ettik. Burada Server ile bağlantı kurmaya çalışmaktadır. Eğer IP’si verilen makina açık değilse tanımlama yapılamaz.  Yeni bir bölge yaratmak için Server üzerine tıklayıp Menüden DNS seçeneği altından New Zone seçiyoruz. Bölegenin tipini Primary olarak belirliyoruz ve NEXT butonuna basarak ilerliyoruz. Burada Zone Name olarak Domain ismimizi giriyoruz. Burada örneğimizde cs.istanbul.edu.tr domain ismini girdik ve bu Zonun kayit edileceği dosyayı Zone File: bölümünde cs.dns olarak belirttik. FINISH butonu ile Domain bölgemizi yarattık. Benzer adımlari kullanarak ters adres mappingini yarattık. Ters adres mapinginde Zone Name: yerine

  130.27.194.in-addr.arpa şeklinde bu örnek için ters adres kayıdını yarattik.

  Şimdi tanımladığımiz server üzerindeki zone da bir hostname tanımlayalım. Bunun için
  Cs.istanbul.edu.tr üzerini tıklayıp Menuden DNS altından New Host seçeneğini seçebiliriz. Bu bizim makinamızın Internet üzerinde tanımlı olacak hostname olacaktır. Burada makinamıza Host Name : olarak apollo ve Host IP olarak 194.27.130.88 değerlerini verdik. Bu makinamızın Internet üzerindeki adı olacaktır.
  Canonical Name:  Bu yeni server üzerinde çalışan servislerimiz için (www, ftp, mail) için Canonical Record’larımızı yaratıyoruz. Bunları yaratmamızdaki amaç Internet üzerindeki herhangi bir kullanıcı bizim makinamizin hostnameini bulamayabilir. Ama o makina üzerinde bu servislerden birisini çalıştığını biliyor ise Canonical Name olarak yarattığımız bu isimler sayesinde server üzerinde açık olan bu servislere ulaşabilir.
  Yarattığımız cs.istanbul.edu.tr bölgesini seçip Menuden DNS New Record seçeneğini seçtiğimiz zaman karşımıza gelen New resource Record bölgesinden serverımız üzerinde çalışacak servisler için Canonical Name tanımlamalarını yapabiliriz. Burada Record Type alanında CNAME Record seçiyoruz

  • Alias Domain alanına makinamizın bulunduğu domain ismini giriyoruz. Buradaki örneğimizde cs.istanbul.edu.tr
  • Alias Name alanına kullanacağımız canonical ismi giriyoruz. Buradaki örneğimizde ftp olarak girdik.
  • For Host Name alanına makinamızın hostname ile belirtilen adını giriyoruz yine buradaki örneğimizde apollo.cs.istanbul.edu.tr olarak girdik.

  Banzer sekilde makinamız üzerinde çalışan www ve mail servisleri içinde canonical isimler yaratabiliriz.

  Mail Exchange Record:

  MX Record verilen bir domain veya host için mail işleme ve forwarding işlerini yapmak amacıyla yaratılır.  Bunu yapmak için DNS menüsunden New Record seçeriz. Bu kez record Tipini Record Type seçeneğini MX Record olarak işaretlediğimizde bizden şu alanları doldurmamızı isteyecektir.
  • For Domain mailleri işleyecek mail exchangeri için domain veya host adresini girebiliriz. Buradaki örneğimizde cs.istanbul.edu.tr olarak girdik.
  • Mail Exchange Server DNS Name bu alan mail exchange serverin FDQN ismini giriyoruz. Buradaki örneğimizde bu değer apollo.cs.istanbul.edu.tr olarak girilmiştir.
  • Preference Number bu alana 0 ila 65535 arasında bir integer değer girebiliriz. Girilen Preference numarası nekadar küçük ise bu server daha öncelikli olarak tercih edilecektir. Burada bu server bizim ana mail serverımız olduğu için 0 değerini girdik.

  Böylece bu bölümde genel olarak bir DNS serverın nasıl tanımlandığı ve üzerinde gerekli ayarlamaların nasıl yapıldığı konusuna değinmis olduk.
  29 Şubat 2008
  #1
 2. DNS Nedir? Cevapları

soru sor

DNS Nedir?