Dizüstü Bilgisayara Format Atmak - Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, ziyaaktas üyesi tarafından 16 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Dizüstü Bilgisayara Format Atmak - Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ziyaaktas

  ziyaaktas Yönetici

  Dizüstü Bilgisayara Format Atmak - Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak

  Laptopa Format Atmak - Laptopu Formatlamak

  Dizüstü bilgisayarlarda problemler çoğalmaya başladığında hemen herkes masaüstünde olduğu gibi dizüstü bilgisayarı da formayıp kurtulayım diye düşünür. Eğer sizinde bir laptopunuz var ise ve zaman içersinde bu laptopun formatlanması gerektiğini düşünüyorsanız aman ha format atmaya kalkmadan önce iyice düşünün. Çünkü eğer gerçekten bu işi iyi bilmiyorsanız ve masaüstü bilgisayarları gibi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü dizüstü bilgisayara yada laptopa format atmak daha karmaşıktır.
  Peki ne yapacaksınız hemen anlatmaya başlayayım. Dizüstü yada laptopunuza format atmak yerine hemen hemen bütün dizüstü bilgisayarlarda bulunan RECOVERY özelliğini kullanın. Peki Nedir bu dizüstü bilgisayarlardaki yada laptoplardaki RECOVERY özelliği? Bu şu demektir dizüstü bilgisayarınızın yada loptopunuzun satın alındığı ilk haline geri döndürülmesi demektir. Yani RECOVERY işleminden sonra laptopunuz yada dizüstü bilgisayarınız yeni alınmış gibi olur.
  Eyer dizüstü bilgisayarınızın bu özelliğini bilmiyorsanız yada biliyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyorsanız işte anlatmaya başlıyorum.

  Eki Görüntüle 1.JPG
  Dizüstü bilgisayarımızın güç düğmesine bastığımızda karşımıza gelecek bu ekranda F2 tuşuna basarak bios ayarlarına geçiş yapıyoruz.Çünkübilgisayarınızda recovery özelliği kapalı ise ilk işlem bu özelliği bios ayarlarından yapmak olacaktır.Küçük bir not acerlerde bu tuş F2 dir fakat değişik dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Buna dikkat edin.

  Eki Görüntüle 2.JPG
  F2 ye bastığımızda karşımıza bios ekranı gelecektir. Burada resimde de gördüğünüz gibi D2D Recovery özelliği enable olmalıdır. Resmin hemen sağ tarafında recovery işleminin başlaması için yapmanız gerekenleri anlatmış. Buradaki bu işlemi bitirdikten sonra (yani recovery özelliğini açtıktan sonra) F10 tuşuna basarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

  Eki Görüntüle 3.JPG
  Bilgisayarımız açılırken ALT tuşuna basılı tutup F10 tuşuna basıyoruz. Tekrar söylüyorum bu acer marka dizüstü bilgisayarlar için geçerlidi. bazı dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Karşımıza gelen ekranda password işlemleri var normalde bu şifre 6 tane sıfırdır(000000). Fakat siz burada bilgisayarınızın güvenliği için isterseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz. neyse şifreyi girdikten sonra Next tuşuna dokunuverin bi zahmet.

  Eki Görüntüle 4.JPG
  Şifremizi girip ileri dedikten sonra karşımıza gelecek bu ekranda System Recovery yazısını işaretleyip next diyoruz.

  Eki Görüntüle 5.JPG
  Recovery nin bu aşamasında sisteminizin fabrika ayarlarına dönmesini istiyorsanız ilk kısmı işaretleyin yada recovery dvd niz varsa onu kullanarak ikinci kısmı işaretleyip ileri diyoruz.

  Eki Görüntüle 6.JPG
  İşlemimizin son kısmında yapacağımız bu işlemi onaylamamızı istenecek buna da yes deyip sistemin kendisini başa almasını seyrediyoruz.
  İnşallah işinize yarar. Hadi iyi Recoveryler :D

  16 Şubat 2008
  #1
 2. Dizüstü Bilgisayara Format Atmak - Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak Cevapları

 3. teşekkürler çok işime yaradı
  21 Şubat 2008
  #2
 4. eyvallah hocam çok sağolasın bizde normal masa üstü bilgisayarlar gibi sandık basacaktık formatı az daha , ellerin dert görmesin
  21 Şubat 2008
  #3
 5. teşekkürler, bilmiyordum öğrendim. ellerine sağlık
  27 Şubat 2008
  #4
 6. tesekkurler abi lazim olur ilerde bigun.......
  27 Şubat 2008
  #5
 7. çok başarılı bir anlatım tebrikler
  peki bu geri dönme işleminde d yani sistemin olmadığı yer de sıfırlanır mı
  formatta olduğu gibi yoksa sadece c yi mi sıfırlar yani sistemi
  zaten düşünüyorum yedek almayı ama merak ettim
  1 Mart 2008
  #6
 8. ziyaaktas

  ziyaaktas Yönetici

  Yok D ye bişi yapmaz sadece Sistemin kurulu olduğu bölümü
  1 Mart 2008
  #7
 9. tşk edrim az sonra yapacağım [ok]
  1 Mart 2008
  #8
 10. teşekkürler güzel anlatım
  6 Mart 2008
  #9
 11. arkadaşlar ögrenmeye çalışıyorum.dizüstü tahmini 1 dakika sonra ekran kararıyor sanki ekran koruma gibi önceden yoktu ayarlarını nedenini bulamadım.teşekkürler.marka OLYMPIA İ
  29 Mart 2008
  #10
 12. slm.bende bu özelliği kullanmak istiyorum ama alt f10 a basıyorum bişey olmuyo.. acer recovery sayfası açılmıyo.bana yardım edin. pc yi eski haline getirmem lazım..
  8 Nisan 2008
  #11
 13. bu bilgi icin teşekkurler
  9 Nisan 2008
  #12
 14. Çok teşekkür ederim geçte olsa öğrenmiş oldum..
  10 Nisan 2008
  #13
 15. slm bende arcelik marka leptop var ama dediğiniz gibi yaptık o söylediğiniz sifreyi kabul etmedi bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim simdiden tşk
  16 Nisan 2008
  #14
 16. emeğine saglık
  24 Mayıs 2008
  #15
 17. saol üstad eline sağlık güzel paylaşım
  24 Mayıs 2008
  #16
 18. paylaşım için çok teşekkürler .sağol arkadaşım
  25 Mayıs 2008
  #17
 19. teşekkür ederim arkadaşım
  27 Mayıs 2008
  #18
 20. 15 Haziran 2008
  #19
 21. merhaba aynısınıuyguladım restore failed uyarısı verdi
  18 Haziran 2008
  #20
soru sor

Dizüstü Bilgisayara Format Atmak - Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak

Alakalı Aramalar:

 1. laptop format atma

  ,
 2. laptop format

  ,
 3. d2d recovery nedir

  ,
 4. leptop format,
 5. dizüstü bilgisayar format nasıl atılır