DIN Duyarlığı

İsimli konu WH 'Hobi Forumları' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 10 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. DIN Duyarlığı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. DIN Duyarlığı
  DIN Duyarlığı Nedir - DIN Duyarlığı Hakkında - Fotoğrafçılık Terimleri
  DIN duyarlığı (İngilizce: DIN film speed), fotoğraf veya sinema filmlerinin ışık duyarlığını belirten ve yakın zamanlara kadar kullanılmış olan bir ölçü sistemidir.

  Bazen "DIN derecesi" olarak da adlandırılmış olan bu ölçü sistemi, Alman Standartlar Enstitüsü (Deutsches Institut für Normung)'nün ortaya koyduğu bir standada dayanıyordu ve yine eşzamanlı olarak kullanılan Amerikan Standartlar Enstitüsü (American Standards Association)'ne ait ASA duyarlık sistemiyle birlikte artık kullanımdan kalkmışlardır. Tüketiciye sunulan ticari fotoğraf filmlerinin kutularının üzerlerinde genellikle her iki sisteme ait duyarlılık derecesi de yazılı oluyordu.Analog fotoğraf makineleri ve film kameralarının yerlerini büyük ölçüde digital fotoğraf ve film makinelerine bıraktığı günümüzde, her iki standart da artık yerini modern ISO sistemine bırakmıştır.

  Gün ışığında çekim yapmak üzere gündelik kullanım için üretilmiş standart bir fotoğraf filmi 21 DIN duyarlığındaydı ve bu değer, daha yaygın olarak kullanılan ASA duyarlık sistemindeki 100 ASA değerine karşılık geliyordu. 21 DIN duyarlılığı "21°" şeklinde yazılmaktaydı. DIN derecelendirmesine göre bir filmin duyarlığı her üç derecede bir misli artmaktadır. Örneğin 24 DIN (24°)'lik (200 ASA) bir filmin duyarlığı, 21 DIN (21°)'lik (100 ASA) bir filmin iki mislidir. DIN skalası en düşük değer 9° ilâ en yüksek değer olan 51° arasında değişmektedir.


  10 Temmuz 2011
  #1
 2. DIN Duyarlığı Cevapları

 3. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2 . com
  26 Ekim 2019
  #2
soru sor

DIN Duyarlığı