Dilenci nasıl olunur?

İsimli konu WH 'Hikayeler' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 14 Temmuz 2008 tarihinde yazılmıştır. Dilenci nasıl olunur? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Dilenci nasıl olunur?

  Yazan: Pembe Candaner  Hikayeye göre bir kral, sabah gezintisi sırasında bir dilenciye rastlar. "Dile benden ne dilersen" diye soran krala dilenci gülerek, "sanki benim her dileğimi gerçekleştirebilecekmiş gibi soruyorsunuz" der. Kral bu cevaba şaşırır ve sohbet ilerler. "Pek tabii her dediğini yerine getirebilirim. Sen söyle bakalım, ne istiyorsun?" "Söz vermeden önce iki kez düşünün kralım" der. Dilenci sıradan bir dilenci değildir.

  Kral ısrar eder. "Ne istersen iste sana verebilirim. Ben güçlü bir kralım. Yerine getiremeyeceğim hiçbir dileğin olamaz" der. Bunun üzerine dilenci, elindeki kâseyi krala uzatır ve "bu kâseyi herhangi bir şeyle doldurabilir misiniz?" diye sorar. Kral bir kahkaha atar ve vezirine kâseyi altınla doldurmasını emreder. Kâse dolup taşmakta ama sonrasında hemen boşalmaktadır. Altınlar, buhar olup uçmaktadır sanki. Kralın onuru kırılır.

  Bir dilencinin kâsesini dolduramadığı ülkede kulaktan kulağa yayılır. Giderek pırlantalar, elmaslar, yakutlar akıtılır kâseye. Ne var ki kâsenin dibi yoktur sanki. Dolup taşmasına rağmen kâse sürekli olarak boş kalmaktadır. Kral yenik düşmüştür. Dilenciye yakarır: "Tamam, tamam sen kazandın". "Dileğini yerine getiremedim ama lütfen bana kâsenin neden yapılmış olduğunu söyle" der. "Çok basit" diye yanıtlar dilenci. "İnsan dimağından yapılmıştır.

  Yani insanın arzu ve isteklerinden. Doymak bilmez oluşu bundandır. Bu gerçeği bir kez kavrarsan yaşantın değişir. İstek dediğin nedir ki! İstek ulaşılana kadar, belli bir süre heyecan veren bir duygudur. Örneğin bir iş istersin... Bir araba... Ev... Eş... Bir başka şey!.. Tek tek her birini elde ettiğinde, her şey anlamını yitirir. Neden? Çünkü beynin, aklın onları dışlar. İş senin, araba da garajdadır ve artık istek uyandırmamaktadır. Heyecan, onu elde ettiğinde sönüp gitmiştir.

  Gene boşluğa düşer, yeni bir istek yaratmak zorunda kalırsın. İstek doyumsuzluk uyandırır ve giderek bir ’dilenci’ olursun. Bir istekten bir diğerine çırpınıp durursun. Amacına ulaşır ulaşmaz bir yenisini yaratırsın. İsteğin bu yönünü kavradığında yaşamının dönüm noktasındasın demektir. Bu durum ancak seni mutlu edecek şeyleri dışarıda değil, kendi içinde aradığın zaman gerçekleşir. Ve gerçek tatmine ve mutluluğa ancak o zaman erişirsin" der. Gelelim hikayenin verdiği derslere: Kral bile olsanız bir dilenciden bile öğrenebileceğiniz çok önemli yaşam dersleri olabilir.

  Gerçek mutluluk insanın içinde ve kendisinin elindedir. Mutluluğu ve başarıyı yakalayamayanlar, hatayı başka yerde değil kendi içlerinde aramalıdırlar. Bir şeyi elde etme hırsı değil, elde ettikten sonra da onu istemeğe devam edebilme becerisi yaşamı anlamlı kılar. Bir kralın dilenciye, bir dilencinin de krala dönüşmesi an meselesidir. Yaşam, dilenmek için çok kısa, dilenci olmak içinse çok uzundur
  14 Temmuz 2008
  #1
 2. Dilenci nasıl olunur? Cevapları

 3. insanın tamahını ancak bir avuç toprak doldurur
  19 Temmuz 2008
  #2
 4. tesekkurler
  29 Temmuz 2008
  #3
 5. saol tşşkler
  29 Temmuz 2008
  #4
 6. Guzelmıs gercekten hepsını okudum
  29 Temmuz 2008
  #5
 7. Paylasıma tesekkurler
  29 Temmuz 2008
  #6
 8. ______@__@______ __ _@_@_____
  ____@______@______@_______@__
  ___@_________@__@__________@__
  ___@___________@____________@__
  ____@_____кaηdİLİηİz________@__
  _____@______ мuвaяєк_ _____@___
  ______ @______σLSuη______@____
  ________ @______ _______@______
  ___________@__________@_________
  _____________@______@___________
  _______________@___@__________
  29 Temmuz 2008
  #7
 9. paylaşım için teşekkürler..
  14 Eylül 2008
  #8
 10. paylaşım için teşekkürler.....
  8 Nisan 2009
  #9
 11. Paylasım için tskrler
  6 Ekim 2009
  #10
 12. evet herşeye kolayca sahip olsaydık hayatın zevki ve anlamı kalmazdı
  22 Ekim 2011
  #11
 13. Teşekkür eline yüregine sağlık
  26 Ocak 2012
  #12
soru sor

Dilenci nasıl olunur?