Dikkat Eksikliği, Yağlar ve Beslenme

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 20 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Dikkat Eksikliği, Yağlar ve Beslenme hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bunun yanında tüketilen yağları ayrıca ele almakta fayda vardır. Özellikle Omega-3 yağları içeren besinlerin hafızaya olduğu gibi dikkat ve konsantrasyona da iyi geldiğine dair birçok araştırma vardır. Bütün yağlar kötü değildir. Omega-6 ve Omega-3 yağları doymamış yağlardır. “İyi yağlar” olarak bilinen Omega-3 yağları lifli sebze, semiz otu, meyve, badem, ceviz çeşitleri, balık, balık yağ ve zeytinyağı gibi besinlerden gelir. Omega-3 kapsülle de alınabilir. “Kötü yağlar” olarak düşünülen Omega-6 yağ asitleri genellikle et ve diğer hayvansal ürünlerden gelir. Fazlaca tüketilen Omega-6 dikkat becerilerini ve hafızayı olumsuz etkiler. Son yapılan araştırmalar az da olsa Omega-6 yağ asitleri içeren besinleri de tüketmeyi tavsiye eder. Bunun yanında Omega-3 yağları içeren besin alımını artırmalıyız.

  İYİ VE KÖTÜ YAĞLAR İÇEREN BAZI BESİNLER
  İYİ YAĞLAR (OMEGA-3’Ü YÜKSEK)
  KÖTÜ YAĞLAR (OMEGA-6’SI YÜKSEK)
  Alabalık
  Beyaz balık
  Ceviz
  Hindistan Cevizi
  Keten Tohumu Yağı
  Sardunya
  Somon
  Ton Balığı
  Hamsi
  Lüfer
  Levrek
  Uskumru
  Yağsız Etler
  Yeşil Lifli Sebzeler
  Zeytinyağı
  Ayçiçek yağı
  Biftek
  Krema
  Çörek
  Dondurma
  Kuzu Pirzola
  Margarin
  Mayonez
  Mısırözü Yağı
  Pastırma
  Patates Cips
  Patates Kızartması
  Çok Yağlı Peynir
  Çok Yağlı Süt
  Tereyağı

  BEYİN İÇİN İDEAL BİR DİYET ÖRNEĞİ

  KAHVALTI
  ÖĞÜN
  ARA ÖĞÜN
  Peynir
  Zeytin
  Yumurta (haşlanmış)
  Çavdarlı ekmek
  Domates
  Salatalık
  Biber
  Yeşillik
  Meyve
  Balık
  Hindi eti
  Çavdarlı ekmek
  Yeşillik-salata
  Yoğurt
  Sebzeler
  Zeytinyağlı yemekler
  Baklagiller

  Ceviz, badem, fındık
  Meyve
  Sebze (havuç, salatalık vb..)
  Bu arada gün içerisinde çokça tüketilen bazı içeceklerin dikkat eksikliği ile olan ilişkisine bakalım. Dikkat eksikliği ve dağınıklığı olan öğrenciler ve yetişkinler bu duyarlılığı geçici olarak düzeltebilmek için uyarıcı maddeler kullanırlar. Değerli bir öğretmenimle sınıfta dikkati dağınık olan öğrencileri hakkında konuşurken “durmadan kola içiyorlar, kolasına iddiaya giriyorlar, nedir bunların bu kola düşkünlüğü” diye hayretini ifade etmişti.


  Çay, kahve, şeker, kolalı ve gazlı içecekler, alkol, esrar ve eroin beyin ön bölgesini uyarır. Geçici iyilik hali beyinde alışkanlığa yol açacak ve beyin tarafından sürekli alınmasını isteyecektir. Sonuç bağımlılıktır. Farkında olmadan çay, kahve, şeker ve kolalı içecek bağımlısıdır kimi insanlar. Bunu anlamanın en iyi yolu bu maddelerin kesilmesi durumunda organizmada ortaya çıkacak gerginlik halidir. Bu maddelerin alınımını olabildiğince azaltmak gerekmektedir. Bunun yerine bitkisel çaylar tercih edilmelidir. Ayrıca dikkat eksikliği konusunda beyni en iyi destekleyen besinlerden birisi de kara üzüm çekirdeği ve ezmesidir.


  Meşhur UCLA kliniğine; hafıza, dikkat ve konsantrasyon sorunları için başvuran kişilere ilk yapılan uygulamanın kandaki B12 ve folik asit seviyelerini ölçmek olduğunu söylüyor Dr. Gary Small. Çünkü doğrudan B12 ve folik asit eksiklilerinin dikkat ve hafızayı olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bunu almanın en iyi yolu ise balık, yağsız et, süt ve lifli yeşil sebzelerdir. Bunun yanında bilinçli alınacak vitamin ve mineraller hafıza ve dikkati olumlu etkileyecektir.

  KAYNAK:
  Şimşek, R. (2010). Dikkat Dağınıklığı Önleme ve Beyni Etkili Kullanma Kılavuzu. 2. Baskı. İstanbul: Hermes Yayınları (İmleç Kitap)
  20 Mart 2011
  #1
 2. Dikkat Eksikliği, Yağlar ve Beslenme Cevapları

 3. Dikkat Eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu hakkında Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10 , erişkinlikte %4 civarındadır.

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:

  - Hareketlilik
  - Dikkat eksikliği
  - Dürtüsellik

  Bozulukta her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir. Bir kişide Dikkat Eksikliği ve HiperaktiviteBozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşantısını etkileyecek boyutta olması gerekir.

  DİKKAT EKSİKLİĞİ

  Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşıgerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

  Dikkat Eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve hiperaktivitebozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitebozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.

  Kaynak Makale: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-1...lugu-dehb.html
  15 Kasım 2012
  #2
soru sor

Dikkat Eksikliği, Yağlar ve Beslenme

Alakalı Aramalar:

 1. bütün yağlar kötü değildir!

  ,
 2. dikkat dağınıklığını önleyen besinler