Dikkat Eksikliği Glisemik İndeks Ve Beslenme

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, "...Gripin..." üyesi tarafından 5 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. Dikkat Eksikliği Glisemik İndeks Ve Beslenme hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. "...Gripin..."

  "...Gripin..." Yönetici

  Son yıllarda bilim adamları alınan besinin kandaki şekeri ne oranda artırdığını ve fizyolojik etkileri karşılaştırabilen “Glisemik İndeksi” geliştirmişlerdir.

  Bu indeks alınan besinin kandaki şekeri artırmasına göre 0 ile 100 arasında sıralanır.

  Yüksek Glisemik indeksi olan karbonhidratlar dikkat eksikliğini artırdığı gibi, şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı riskini artırırlar. Ayrıca sanılanın aksine açlığı gidermez, aşırı yeme ve obeziteye neden olurlar. Bu yüzden “düşük glisemik indeksi” olan besinler tüketmeliyiz.

  Glikoz Devrimi adlı kitabında Sydney Üniversitesi’nden Dr. Jennie Brand-Miller, bir çok diyetisyenin de kilo verdirmede kullandığı “Glisemik İndeks Tablosu” hazırlamışlardır.

  BAZI BESİNLER KAN ŞEKERİNİ NE KADAR YÜKSELTİR?

  Asgari (Glisemik İndeks <40)
  Barbunya Elma
  Kiraz Fıstık
  Kuru Kayısı Lima Fasulyesi
  Soya Fasulyesi Makarna
  Mercimek Yağsız Süt
  Yağsız Yoğurt Taze Sebzelerin Büyük Bir kısmı
  Yeşillikler Taze Meyvelerin Büyük Bir Kısmı


  Düşük (Glisemik İndeks 40-54)
  Sütlü Çikolata Havuç (Özellikle Haşlanmış Olan)
  Portakal Kepek Tahılı
  Yulaf Ezmesi Nohut
  Kuru Fasulye Üzüm
  Orta (Glisemik İndeks 55-70)
  Pirinç Ananas
  Müsli Tahılı Muz
  Konserve Mısır Pancar
  Yulaf Ekmeği Mayalı Hamur Ekmeği
  Kepekli Ekmek Çavdar Ekmeği
  Dondurma Patates

  Yüksek (Glisemik İndeks 71-84)
  Beyaz Ekmek Hamur Tatlıları
  Vanilya Şekerlemeler
  Jöleli Tatlılar Börekler
  Simit Patates Kızarması
  Kakaolu Tatlılar Mısır Cipsler
  Mayonez
  En Yüksek (Glisemik İndeks >85)
  Fast Food Yiyeceklerin Büyük Bölümü
  Dondurulmuş Gıdaların Büyük Bölümü
  Hazır bagetler  KAYNAK:

  Şimşek, R. (2010). Dikkat Dağınıklığı Önleme ve Beyni Etkili Kullanma Kılavuzu. 2. Baskı. İstanbul: Hermes Yayınları (İmleç Kitap)


  Uzm. Psk. Ramazan ŞİMŞEK Psikoloji
  5 Temmuz 2011
  #1
 2. Dikkat Eksikliği Glisemik İndeks Ve Beslenme Cevapları

 3. guzelmis sagol okumadim ama guzeldir heralde ...
  10 Temmuz 2011
  #2
 4. Dikkat Eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri ve tedavisi hakkında Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın bir makalesini buldum:

  Dikkat Eksikliği - Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10, erişkinlikte %4 civarındadır.

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:
  - Hareketlilik
  - Dikkat eksikliği
  - Dürtüsellik

  Bozulukta her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir.
  Bir kişide Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekir.

  DİKKAT EKSİKLİĞİ

  Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.
  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.
  Dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklar sınav sırasında dikkatsizce hatalar yapma ve soruları okumadan işaretleme eğilimindedirler.

  Kaynak Makale: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-16/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb.html
  25 Kasım 2012
  #3
soru sor

Dikkat Eksikliği Glisemik İndeks Ve Beslenme