Dikişli Sünnet Cerrahisi Nedir? Sünnet İçin En Uygun Zaman Nedir?

İsimli konu WH 'Web Tasarım ve Hazır Kodlar' kategorisinde, kardo534 üyesi tarafından 29 Haziran 2020 tarihinde yazılmıştır. Dikişli Sünnet Cerrahisi Nedir? Sünnet İçin En Uygun Zaman Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Dikişli Sünnet Cerrahisi Nedir? Sünnet İçin En Uygun Zaman Nedir?


  Sünnet operasyonu ülkemizde genel olarak inanç sebebiyle yaptırılan ancak pek çok araştırma ile de yapılmasının faydalarının kanıtlandığı bir operasyondur.


  Penis bölgesinde bulunan fazla derinin alınması ile birlikte hem hijyen sorunlarının önüne geçilirken hem de uzun vadede erkekte fazla deriye bağlı olarak acılı idrar yapma ya da fimosiz gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması engellenmiş olur.


  Dikişli Sünnet Nasıl Yapılır?


  Cerrahi sünnet olarak da bilinen dikişli sünnet operasyonu lokal anestezi altında kısa sürede gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem sırasında penis bölgesi cerrahi operasyona uygun olarak temizlenir ve anestezi ile uyuşturulur.


  Operasyon ile alınacak fazla derinin katları açılır ve hangi hatta kesileceği belirlenir. Kesim hattı belirlendikten sonra bir bisturi yardımı ile penis ucunu kapatan deri fazlalığı kesilir. Bölge kendiliğinden kaybolan iplikler ile dikilir.


  Sünnet İçin Doğru Zaman


  Sünnet için uygun zamanın seçilmesi çocuğun özellikle psikolojik gelişimi açısından çok önemlidir. Bu nedenle çocuğun cinsel kimlik gelişiminin devam ettiği 3 ila 5 yaş aralığında sünnet operasyonunun yapılmaması tavsiye edilmektedir.


  Yeni doğan sünneti ya da 6 yaş sonrası sünnet bu operasyon için en doğru zaman olarak görülmektedir. Sünnet yaptırmak için her mevsim uygun olsa da bu operasyon için aileler daha çok bahar aylarını tercih ederler.

  Yaz mevsiminde havaların aşırı sıcak olması terleme ile birlikte enfeksiyona neden olabilirken kış aylarında da çocuğun konforlu bir iyileşme süreci geçirmesi için hafif ve bol kıyafetler giymesi zor olabilir. Bu nedenle aileler çocukları için en uygun mevsimi seçebilirler.


  Yeni doğan sünneti genellikle bebeğin doğumunu takiben bir ay içerisinde gerçekleştirilir. Yeni doğmuş bir bebeğin vücudunda hücre gelişimi, yenilenmesi ve üretimi en üst seviyede olduğu için yeni doğan sünnetinin iyileşme süresi oldukça kısadır. Bu nedenle bir aylık süreçte bebeğin herhangi bir sağlık problemi yoksa yeni doğan sünneti yaptırılabilir.


  Sünnet için doğru zaman belirlenmesinde bir diğer unsurun da anestezi yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Genel anestezi altında yapılacak bir operasyonun özellikle travmatik olarak belirtilen yaşlarda operasyonun psikolojik etkisini azaltması ya da ortadan kaldırması mümkündür.


  camliktipmerkezi.com
  29 Haziran 2020
  #1
 2. Dikişli Sünnet Cerrahisi Nedir? Sünnet İçin En Uygun Zaman Nedir? Cevapları

soru sor

Dikişli Sünnet Cerrahisi Nedir? Sünnet İçin En Uygun Zaman Nedir?