Deve Nasıl Kurban Edilir Engle Hangi Hayvan

İsimli konu WH 'Kültür ve Sanat' kategorisinde, YBilgiNN üyesi tarafından 20 Haziran 2013 tarihinde yazılmıştır. Deve Nasıl Kurban Edilir Engle Hangi Hayvan hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Arkadaşlar Deve Nasıl Kurban Edilir Engle Hangi Hayvan ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Kültür ve Sanat kategorisinde, deve nasıl kurban edilir ve engle hangi hayvan hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu konu umarım işinize yarar.

  ne gibi kusurları olan hayvanların kurban edilebilecek kurbanlık hayvan özellikleri kurbanda inek kesmek yasak kurban edilebilecek hayvanlar kurban bayramında kesilemeyen hayvanlar

  Hangi Hayvan Kurban Edilir?  Kurban Edilebilecek Hayvanlar?


  İslamın kurban bayramında kesilmesine izin verdiği hayvanlar; koyun, keçi, deve, sığır ve mandadır.

  Kurban bayramında kesilecek olan havanlardan devenin 5, sığır ile mandanın 2 ve koyun ile keçinin 1 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Ancak koyunlar altı ayı tamamladıkları halde bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olurlarsa bunlar da kurban edilebilir.

  Kurbanda Ortaklık


  Bir koyun veya keçiyi ancak bir kişi kurban edebilir. Fakat sığır, manda ve deve yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir. Ortakların tek veya çift olmalarında bir sakınca yoktur.

  Ortakların hepsi ibadet niyetiyle katılmak durumundadır. Meselâ ortaklardan biri vacip olan kurbanı, diğeri adak kurbanı, bir diğeri de nafile kurbanı niyet edebilir. Çünkü hepsinin niyeti ibadettir. Fakat ortaklardan biri her hangi bir ibadet değil de et kasdiyle katılmış olsa bu sahih olmaz, diğerleri de niyet etmiş oldukları kurbanı kesmiş, sayılmazlar.

  Kurban Kesilemeyen Hayvanlar


  İslam Dininde kurban kesmek bir ibadet olup bu ibadetinde kriterleri bulunmakta.Bunun için kurbanlık hayvanların kusursuz olmaları esastır. Her kusur olmasa da bazı kusurlar kurbana manidir.
  [h=3]Kurbanin Kesilmesine Engel Olan Kusurlar:[/h]

  • İki veya bir gözü kör olan,
  • Aşırı derecede zayıf olan,
  • Kesim yerine yürüyerek gidemeyecek derecede aksak olan,
  • Kulağının, kuyruğunun veya tenasül organının üçte birinden fazlası gitmiş olan,
  • Dişlerinin yarıdan fazlası düşmüş olan,
  • Doğuştan kulağı ve tenasül organı olmayan,
  • Koyun ve keçide bir, sığırda iki memesi kurumuş olan,
  • Burnu kesilmiş olan,
  • Dilinin çoğu kesilmiş olan,
  • Ölüm derecesinde hasta olan.

  Bu tarz kusuru olan hayvanları kurban etmek câiz değildir. Bunun için kurbanlık satın alınırken kusurlu olup olmadığına dikkat etmek gerekir.
  Kurban, bayram namazı kılınan yerlerde namazdan sonra olmak üzere bayramın ilk üç günüdür. (Şafiîlerde dördüncü günü de olabilir.)
  Arefe günü veya bayramın ilk üç gününden sonra kurban kesmek, kurban olmaz. Peygamberimiz buyuruyor :
  "Bu günümüzde yapacağımız ilk şey bayram namazı kılmaktır. Sonra evlerinize dönüp kurban kesmek olacaktır. Her kim böyle yaparsa sünnetimize uygun iş yapmış olur. Kim önce kurban keserse o da ancak ailesine bir et sunmuş olur, bu kestiği kurban olmaz.''(15)
  20 Haziran 2013
  #1
 2. Deve Nasıl Kurban Edilir Engle Hangi Hayvan Cevapları

soru sor

Deve Nasıl Kurban Edilir Engle Hangi Hayvan

Alakalı Aramalar:

 1. deve nasıl kurban edilir