Derya Taşçı Özyer

İsimli konu WH 'Spor Adamları' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 25 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Derya Taşçı Özyer hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Derya Taşçı Özyer eski milli basketbolcu ve antrenördür.30 Temmuz 1967’de Karadeniz Ereğli’de doğan Derya Taşçı Özyer, İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği bölümünden 1992’de mezun oldu. Daha sonra İTÜ'de İşletme Mühendisliği’nde yüksek lisans yaptı.

  Basketbol Geçmişi

  Üniversite sınavlarında İstanbul Üniversitesi'ni kazanınca, basketbol yaşantısını İstanbul'da İÜSBK takımında devam ettirdi ve bu takımda yıldızlaştı. 5 yıl oynadığı sarı-yeşilli takımda 1 şampiyonluk, bir de GSGM Kupası kazandı. 1990 yılında transfer olduğu Fenerbahçe'de 1992 yılına kadar 2 kez lig ikinciliği ve 1 kez GSGM Kupası şampiyonluğu yaşadı.

  Sarı-lacivertli takımın 1992 yılında kadın basketboldaki faaliyetini sürdürüp sürdürmeme konusunda tereddütte olduğu bir dönemde bu branşta daha istikrarlı bir konuma bulunan Galatasaray'a transfer oldu. 9 yıl aralıksız olarak Galatasaray formasını giyen Derya Taşçı Özyer, nam-ı diğer Kaptan-ı Derya Galatasaray'da 7 lig şampiyonluğu, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 6 Türkiye Kupası kazanmış ve 1998-1999 sezonunda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3.lüğü yaşamıştır.

  1996 yılında ise bir dönem Galatasaray Erkek Basketbol takımının antrenörlüğünü yapan Murat Özyer'le hayatını birleştirmiştir. Ayşegül adını verdikleri bir kız çocuğu sahibidir.

  Çok hızlı hareket eden, savunmada etkili iyi bir guard olan Derya Taşçı Özyer, kariyerinin son 6 yılında Galatasaray ve A Milli takıma kaptanlık yapmıştır. Basketbola başladığı 1988 yılından, jübile yaptığı 2001 yılına kadar A Milli takım formasını aralıksız 101 defa giyerek çok büyük bir başarıya imza atmıştır. 1997 yılında İtalya'nın Bari kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda gümüş madalya kazanan takımda yeraldı.

  Ödülleri

  Basketbol yaşantısı boyunca büyük başarılar elde eden Derya Taşçı Özyer'in aldığı bazı özel ödüller şunlardır;

  1984 / En iyi forvet
  1989 / Avrupa eleme grubu maçları en değerli oyuncusu
  1991 / Yılın en iyi bayan basketbolcusu
  1992 / Yılın en iyi bayan basketbolcusu
  1992 / Bayanlar all-star maçı en değerli oyuncusu
  1992 / Olimpiyat meşalesi ” Turgut Atakol” ödülü
  1993 / Yılın en iyi bayan basketbolcusu
  1997 / Olimpiyat meşalesi ” Şevket Taslıca” ödülü

  Antrenörlük Hayatı

  Basketbolu bıraktıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Bayan Milli Takım'da antrenörlük hayatına başladı. Antrenörlük kariyerine Galatasaray altyapısında, ardından da Erdemirspor'da devam eden Derya Taşçı Özyer Erdemirspor'da da Türkiye Kupası ve lig finali oynama şansını yakalamıştır. Şu andada basketbolda köklü bir geçmişe sahip ve 2.ligde mücadele eden İstanbul Üniversitesi Bayan Basketbol takımında antrenörlük yapmaktadır.

  25 Mart 2012
  #1
 2. Derya Taşçı Özyer Cevapları

soru sor

Derya Taşçı Özyer