Depresyon Tedavisi

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, meryemdogdu35 üyesi tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde yazılmıştır. Depresyon Tedavisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Depresyon Tedavisi için kimyasal ilaçlar kullanmak yerine en doğrusu çok aşırı derecede ağır değil ise bitkilerden yararlanmaktır. Bunun nedeni bitkilerin yan etkileri yoktur ve bağımlılık yapmazlar istediğiniz zaman bırakabilirsiniz.

  Bu konuda kedi otu ya da Kedi Otu St. Johns Wort Bitkisel Karışım kullanmalısınız karışım diğerine göre çok daha etkilidir. Bu karşımı evde hazırlayabileceğiniz gibi hazırda alabilirsiniz kapsül formatında satılmaktadır. Depresyon yanı sıra uykusuzluğa da çok iyi gelmektedir. İlle de evde hazırlayacağım diyorsanız aşağıdaki tarifi inceleyebilirsiniz.

  Depresyon Tedavisi İçin Bitkisel Karışım Hazırlama

  Aşağıda yer alan bitkileri önce aktardan alınız ve aşağıdaki oranlarda karıştırınız 30 gün düzenli kullanımdan sonra oldukça fayda göreceksiniz.

  Kediotu Kökü %25
  * Sarı Kantaron
  * Anason Tohumu
  * Melisa
  * Mayıs Papatyası
  * Lavanta
  * Sarımsak
  * Şerbetçiotu Çiçeği

  Depresyon Hakkında

  Depresif bozukluk hem vücudu, hem düşünceleri, hem de duygu durumunu (mood) etkileyebilir. Kişinin yemek yemesinden uyumasına, fiziksel dayanıklılığından sağlıklı düşünce üretebilmesine kadar her şeyini bozabilir. Depresyon, kesinlikle “geçici üzüntü” ile aynı şey değildir. Kimi zaman kendimizi dibe vurmuş gibi hissedebiliriz, bu her zaman depresyonda olduğumuz anlamına gelmez. Depresyonda olan kişiler, kendilerini yalnızca hayatın akışına bırakarak iyileşemeyebilirler. ‘Kendi kendine iyileşme’ depresyon geçiren hastaların yarısında mümkündür. Ancak tedavi olunmadığında belirtiler (semptomlar) haftalarca, aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Oysa uygun tedavi, depresyondaki birçok insana yardımcı olabilir.

  Depresyonda şiddetli üzüntü ya da umutsuzluk hissi vardır ve en az iki hafta sürer. Kişinin çalışmak, yemek yemek, uyumak gibi günlük hayat etkinlikleri bozulur. Depresif kişiler ümitsiz olmaya ve kimseden yardım göremeyeceklerine inanmaya eğilimlidirler. Böyle hissettikleri için de kendilerini suçlarlar. Sosyal etkinliklere katılmaktan kaçınır, aile ve arkadaşlarından uzaklaşırlar. Hatta kimi zaman ölümü ya da intiharı düşünebilirler.Kaynak
  27 Eylül 2012
  #1
 2. Depresyon Tedavisi Cevapları

 3. Çok aşırı derecede ağır olan depresyonun tedavisi nasıl oluyor? Yardım edin lütfen
  20 Nisan 2013
  #2
 4. Canım çok agır depresyon için mutlaka bir piskiyatri doktoruna başvurmanı tavsiye ederim.
  20 Nisan 2013
  #3
 5. Eğer kişi hiç bi yere çikamiyorsa nasıl bir piskiyatri doktoruna baş vura bilir?
  22 Nisan 2013
  #4
 6. Hiç bir piskiyatri doktoruna güvenmiyor.
  22 Nisan 2013
  #5
 7. Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Geçer?
  Depresyon, tedavi edilebilen bir problemdir. Pek çok kişi depresyona girdiğinde, depresyondan asla çıkamayacağı gibi bir yanılgıya kapılmaktadır. Depresyondaysanız ve bu hayatınızı etkiliyorsa, bir psikiyatrdan yardım istemekten çekinmeyin. Psikiyatrınız durumunuzu özel olarak ele alacak ve sizin için en uygun olan depresyon tedavisiyöntemine karar verecektir. Depresyonun tedavisinde, sağlıklı yaşam değişimleri, konuşma terapileri, gerekli görülürse antidepresan tedavisi gibi pek çok tedavi yöntemi mevcuttur.

  Depresyon Riski Taşıyan Durumlar Nelerdir?
  Bazı kişilerin depresyona yakalanması diğer bireylere göre daha kolaydır. Aşağıdaki durum ya da özellikleri taşıyan kişiler depresyona daha kolay yakalanırlar:

  • Sevilen birinin kaybı
  • Madde ya da alkol bağımlılığı
  • Anksiyete
  • Ailede 1. derece akrabalarda depresyon geçmişi olan birisi varsa
  • İşsizlik
  • Ayrılma, taşınma gibi ciddi değişiklikler
  • Başarısızlık
  • Cinsel, ruhsal ya da duygusal taciz ya da şiddete uğramış olmak
  Depresyon Tedavi Edilebilir Mi?
  Depresyon psikiyatrik bir rahatsızlık olup tedavi edilebilir niteliktedir. Uygun tedavi yöntemi seçildiğinde depresyonortadan kalkacaktır.

  Depresyona Tekrar Yakalanmamak İçin Ne Yapılmalıdır?
  Maalesef depresyon tekrar edebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle depresyonun tekrar etmesini önlemek için depresyonun kaynağını ve tetikleyicilerini keşfetmeli, bunları çözmelisiniz.

  Depresyon Tedavi Yöntemi Nedir?
  Depresyon durumunda herkese uyan tek bir depresyon tedavisi yöntemi yoktur. Kişiden kişiye göre değişim gösteren tedavi seçenekleri mevcuttur; burada size düşen görev bunun bir rahatsızlık olduğunun ve tedavi edilebileceğinin farkında olmaktır. Yine aynı şekilde, tedavi seçenekleri hakkında geniş bilgi edinerek, bunları uygulamanız da büyük önem arz etmektedir.

  Depresyon Tedavi Yöntemi Çeşitleri Nelerdir?
  Depresyonun tedavisinde pek çok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kullanılan tedavi yöntemi kişiden kişiye, depresyonun derecesine göre değişim göstermektedir. Depresyon belirtileri gözlemlenerek eğer kişi depresyonun ilk aşamalarında genellikle konuşma terapisi uygulanırken; orta ve ileri seviyelerde konuşma terapisi ile birlikte ilaç kullanımı tedavisine başvurulur.

  Depresyonun tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

  • Terapi(Grup terapisi ya da kişisel terapi)
  • Sağlıklı yaşam tarzı
  • İlaç tedavisi
  • Beslenme değişiklikleri
  • Vitamin Takviyesi(B12 eksikliği depresyona neden olabilir.)
  • Bitkisel tedaviler
  Depresyonun Terapi İle Tedavisi
  Terapi depresyonun tedavisinde çok büyük rol oynamaktadır. Terapinin depresyonun tedavisindeki önemi şu şekilde açıklanabilir:

  • Terapi depresyonu tetikleyen durumları ve kaynağını bulma açısından çok önemlidir.
  • Kaynağı ve tetikleyicisi bilinen depresyon durumunu çözmek için bu travma ya da acılar çözülür, kişinin bu nedenler ile depresyona girme ihtimali ortadan kalkar.
  • Terapi kişinin kendisini rahatça dile getirebilmesini böylece özgüven ve hayatında güç sahibi olduğunun farkına varmasını sağlar.
  • Terapi, hayatınızda tıkalı olan ve sizi depresyona sürükleyen durumları çözerek, hayatınızın tekrar akışa girmesine yardımcı olur.
  Grup Terapisi Mi Kişisel Terapi Mi Tercih Edilmeli?
  Depresyonun tedavisinde terapi yöntemine başvurulmak istendiğinde kişi kişisel mi yoksa grup terapisi mi almak istediğine karar veremeyebilir. İki terapinin de kendi içerisinde avantajları vardır. En iyisi psikiyatrın önerdiği terapi grubuna katılmak olacaktır.

  Depresyonun Terapisinde Sağlıklı Yaşam Tarzı
  Depresyona neden olan etmenlerden birisi sağlıklı olmayan ve kişiyi tüketen yaşam tarzı olabilir. Bu durumda terapist kişiye sağlıklı yaşam önerileri sunarak yaşam tarzını değiştirmesini önerebilir. Yaşamı düzene giren kişi, depresyondan çok daha kısa sürede çıkacaktır.

  Depresyonun Tedavisinde İlaç Tedavisi
  Depresyonun tedavisinde ilaç kullanımının rolü büyüktür. Psikiyatr gerekli gördüğü durumlarda ilaç tedavisini hastaya önerebilir. İlaçlar, beyinde bozulmuş kimyasal reaksiyonların düzene girmesini sağlayacaktır. Antidepresanlar, depresyonun tedavisinde anahtar görevi görse de mutluluk hapı değillerdir. Sadece hastalığın tedavisinde kullanılırlar, sanılanın aksine bağımlılık yaratmazlar ve doktor kontrolünde bırakılması gereklidir.

  Depresyonun Tedavisinde Beslenme Değişiklikleri
  Sağlıksız beslenme ya da yanlış beslenme kişinin vücuduna alması gereken besinleri alamamasına böylece depresyona daha yatkın olmasına neden olabilir. Bu durumda doktor ya da terapist kişiyi sağlıklı beslenme konusunda teşvik edecektir. Sağlıklı beslenme sonucu, kişi kendisini çok daha iyi hissetmeye başlayacak ve depresyondan çok daha kısa sürede çıkacaktır.

  Vitamin Takviyesi
  Vücutta bazı vitamin değerlerinin düşük olması depresyona yol açabilir. Bu durumda, yapılan kan testi baz alınarak hastaya vitamin takviyesi tedavisi uygulanır. Özellikle B12 vitamini eksikliği yorgunluğa, mutsuzluğa, depresyona yol açmaktadır.

  Depresyonun Bitkisel Yöntemler İle Tedavisi
  Depresyonun tedavisinde bitkisel yöntemlere de yer verilmesi gerekilir. Bitkiler, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri ile kişinin kendisini daha az stresli ve daha mutlu hissetmesini sağlar.

  • Çok az miktarda nane ve gül bi iki granül lavanta ile birlikte demlendikten sonra oluşturulan bitki çayından günde 2 – 3 bardak içildiğinde depresif ruh halinin dağıldığı gözlemlenir.
  • Depresyonun evde tedavisi yöntemlerinden birisi de adaçayıdır. Sabah ve akşam içeceğiniz iki bardak adaçayı depresyonu ve stresli ruh halini azaltacak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.
  Kaynak: http://www.pisipsikoloji.com/depresyon-tedavisi-depresyon-nasil-gecer/
  16 Ocak 2018
  #6
soru sor

Depresyon Tedavisi