Defne Yaprağı

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Defne Yaprağı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı “Laurus Nobilis” olan defnegiller familyasındandır. Dört mevsim yapraklarını dökmeyen çokyıllık bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Tüm Avrupa, Akdeniz, Ege bölgelerinde bol miktarda doğal koşullarda yetişebilen defneyaprağı, ülkemizin nadide zenginliklerinden biridir. Dünya defneyaprağı ihtiyacının yüzde 80’i Türkiye’den karşılanmaktadır.

  Defneyaprağının görüntüsü kadar kokusu ve tadı da etkileyici güzelliktedir. Bu ağacın mızrak ucunu andıran yaprakları mutfaklarda özellikle tercih edilen bir lezzet artırıcıdır. Hatta Avrupa’da kuru defneyaprakları, salça yapılırken malzemeyle birlikte pişirilir. Değişik aroması ve kokusuyla yemeklere ayrı bir lezzet katar. Hemen her türlü et yemeğini aromasıyla zenginleştirir. Ayrıca her çeşit çorbada, omlette, domatesli yemeklerde tadını özgürce sergiler. Defneyaprağının kokusu ve tadı tarif edilemeyecek kadar derindir. Defneyaprağı ile mükemmel lezzetler yaratmak mümkündür.

  Defneyaprağı çok çok eski çağlardan beri çeşitli sebeplerle değer verilmiş, eşsiz bir bitkidir. Baharlı kokusu ve hep taptaze ışıltılı yapraklarıyla en sevilen bitkiler arasında yer almıştır. Mitolojik öykülere konu bile olmuştur. Defne ağacı, Yunan mitolojisinde sanatın, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı kabul edilen Apollon’un simgesidir. Efsaneye göre Apollon, nehir tanrısının kızı Dafni’ye aşık olur ancak aşkına karşılık bulamaz. Dafni, Apollon’dan kaçmaya başlar. Tam yakalanacağı sırada Peneus Dafni’yi ağaca dönüştürür. Apollon ağacı sahiplenerek galibiyetin ve erdemin simgesi haline getirir. Bu yüzden Antik Yunan ve Roma’da zafer kazananlara ve şairlere defneyapraklarından yapılan çelenkler verilirdi. Ayrıca yapraklarının her mevsim yeşil kalması sebebiyle ölümsüzlüğün de simgesi haline gelmiştir.

  Defneyaprağı bitkisinden; defneyaprağı çayı, defneyaprağı yağı ve defneyaprağı sabunu üretilir. Ayrıca içeriğindeki yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Defneyaprağı sadece lezzet arttırıcı ve güzel kokusuyla değil aynı zamanda doğal ilaç olarak da halk arasında ün salmıştır. Kurutulan yaprakları kaynatılarak içilen defneyaprağı çayının, sindirim bozukluklarına, çarpıntı ve halsizliğe, tansiyon düzenlemeye, uyku problemlerine iyi geldiğine inanılır.

  Antioksidanlar bakımından da oldukça zengin olan bu mucize bitkinin bazı türleri zehirlidir. Bu yüzden bir uzman tarafından doğru mevsimde toplanan bitkilerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Uygun şartlarda kurutulan defneyaprağı, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda 1 yıla kadar tazeliğini korur.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Defne Yaprağı Cevapları

soru sor

Defne Yaprağı