DANK Çiğneme Tableti

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 20 Eylül 2011 tarihinde yazılmıştır. DANK Çiğneme Tableti hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. DANK Çiğneme Tableti

  Etken Madde(ler):

  Dihidroksialüminyum sodyum karbonat 340 mg
  Piyasa Şekilleri:

  30 çiğneme tabletilik ambalajlarda.
  Kullanım Şekli:

  Günlük doz ani rahatsızlıklarda 1-2 tablet ve sürekli tedavide iki yemek arası ve gece yatarken alınan 4x1-2 tablettir.
  Endikasyonları:

  Hiperasidite ile kendini gösteren mide rahatsızlıklarının (mide yanması, aside bağlı hazımsızlık, mide ekşimesi) semptomatik olarak giderilmesinde endikedir. Ayrıca mide ve duodenum ülserleri ile birlikte olan hiperasiditenin ve reflu özofajit'inin tedavisinde kullanılabilir.
  Kontrendikasyonları:

  Bu etken maddeye karşı aşırı hassasiyeti bilinen hastalarda kontrendikedir. Böbrek harabiyeti olanlarda ve tuz diyeti yapanlarda kullanılmamalıdır. Hipofosfatemili hastalar tarafından kullanımı alüminyum tuzlarının fosfat bağlayıcı etkileri nedeniyle kontrendikedir.
  Uyarılar:

  Uzun süreli kullanımında hipofosfatemi, anoreksi, bitkinlik, kas güçsüzlüğü ve osteomalasiye sebep olabilir. Hamile ve emziren annelerde ancak kesin olarak gerekliyse ve doktora danışılarak kullanılmalıdır. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez. Kronik böbrek fonksiyon yetmezliği olan hastalarda hiperaluminemi oluşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Günde sekiz tablet tedavi etkisi için yeterlidir. Daha fazla alınmasına gerek yoktur.
  Yan Etkileri:

  Yüksek dozlarda ve barsak motilitesi azalmış, dehidratasyonlu veya sıvı kısıtlaması olan hastalarda konstipasyon bildirilmiştir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda sistemik alüminyum yan etkileri (mizaç değişmeleri veya mutad dışı yorgunluk gibi) görülebilir. Uzun süreli ve yüksek doz kullanım, asid-baz dengesinde bozulmaya yol açabilir.
  İlaç Etkileşimleri:

  Beraberce verildiklerinde, tetrasiklin antibiyotiklerinin absorbsiyonunu azaltabilir.
  20 Eylül 2011
  #1
 2. DANK Çiğneme Tableti Cevapları

soru sor

DANK Çiğneme Tableti

Alakalı Aramalar:

 1. dank cigneme tableti ne ise yarar