Damiana

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, 'Gülümseme.' üyesi tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde yazılmıştır. Damiana hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Damiana
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  [​IMG]Damiana (Turnera diffusa, aphrodisiaca); aromatik yaprakları olan küçük bir çalı türüdür. Meksika kökenli olan bu bitki, günümüzde Texas, Karaip Adaları ve Güney Afrika’ da da yetiştirilmektedir. Yaprakları tırtırlı olup; kenarları boyunca 10-25 mm genişliğinde 3-6 diş bulunur. Yaprakları Orta Amerika kültürlerinde (Aztek, Maya ve İnkalar) eskiden beri çeşitli amaçlar için kullanılagelmiştir. Yaprakları; pinen, cineol, cadinen, ve copaen gibi eterli uçucu yağlar, çok çeşitli terpenler, alkaloitler, flavonlar, cyan-glikozitleri (gonzalitosin), arbutin, damianin, tanen, reçine ve amino asitler içermektedir. İçerdiği aminoasitlerden arginine sperm üretimi için gerekli bir proteindir.
  8 Mayıs 2011
  #1
 2. Damiana Cevapları

 3. Damiana otu, nadir bulunan ancak insan doğasına çok yönlü fayda sağlayan bitkiler arasında yer almaktadır. Bilim dünyasında Turnera diffusa ismini alan bitki, yapraklarından saplarına kadar birçok şekilde değerlendirilebilmektedir.

  Uzun yıllardır bilinen ve hemen her kültürde yerini alan bitkinin anavatanı Meksika’dır. Meksika’da baharattan, güçlendiriciye kadar hemen her şeyin içerisine katılan bu özel bitki, nadir bulunduğu için biraz pahalı olabilmektedir.

  Damiana otunun Meksika dışında; Kaliforniya, Teksas, Güney Afrika ve Karayip Adaları’nda da yetiştirildiği bilinmektedir. İlk keşfedildiği dönemlerde doğada kendiliğinden yetişmekte olan bitki daha sonra özel olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Sonradan ithal edildiği için pahalı bitkiler kategorisine dahil edilmiştir. Bu nedenle damiana otu özel olarak yetiştirilen, satılan, kıymetli otlardan biridir. Damiani otu hakkında tüm bilgileri bu yazıda öğrenebilirsiniz: http://bilgihanem.com/damiana-otu-nedir-nasil-kullanilir/
  2 Aralık 2017
  #2
soru sor

Damiana