Çuha Çiçeği

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Çuha Çiçeği hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  Latince adı ‘Primulaceae’ olan Çuha Çiçeği çuha çiçeğigiller familyasındandır. Adını çuhaya (kumaşa) benzeyen yapraklarından almıştır. Anavatanı Çin’dir. 500’e yakın türü bulunmaktadır. Genelde bahçecilikte süs bitkisi olarak yetiştirilen çuha çiçeği, Avrupa ve Asya’nın güneşli çayırlarında ya da güneş gören orman altı bölgelerde yabani olarak yetişir. Anadolu’da da yaygın olan Çuha Çiçeği, yörelere göre Ayıkulağı, Tutya Çiçeği, Evvel Baharotu, Onbiray çiçeği ve Felçotu olarak da bilinir.

  Dağların kenarlarında ve kırlarda rahatlıkla yetişen çokyıllık bir bitkidir. Yapraklar tabana yakın rozet şeklinde dizili ve ince sıkı tüylü yapıdadır. Uzun oval yapraklarının üst yüzeyleri kırışıktır. Gevşek şemsiyeler oluşturarak rengarenk çiçekler açar. Çiçeklerinin rengi bitkinin yetiştiği ortamın sıcaklığına göre değişkenlik gösterir.

  İnsanın içini açan bu rengârenk çiçekler görsel şölen etkisi yarattığı kadar yapraklarının tadı da lezzetlidir. Eski çağlardan beri halk tarafından bilinen, çeşitli kültürlerce şifalı bitki olarak kullanılan Çuha Çiçeğinin, yatıştırıcı, spazm giderici, öksürük sökücü ve idrar söktürücü özellikleri olduğuna inanılır. Çuha çiçeğinden hazırlanan kremlerin ciltteki sivilcelere iyi geldiği halk tarafından bilinir.

  Çuha Çiçeği bitkisinden; çuha çiçeği çayı, çuha çiçeği yağı, çuha çiçeği reçeli ve şurubu üretilir. Ayrıca içeriğindeki saponin maddesinden dolayı çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Bu harika bitkiden en yüksek verimle faydalanabilmek için, Nisan ve Mayıs aylarında kökleriyle birlikte bitkiyi bütün olarak toplamak ve kurutmak gerekmektedir. Uygun şartlarda kurutulan çuha çiçeği, ağzı kapalı cam bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda 6 aya kadar tazeliğini korur.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Çuha Çiçeği Cevapları

soru sor

Çuha Çiçeği