Çorba için en güzel 10 adres

İsimli konu WH 'Turizm' kategorisinde, ziki üyesi tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde yazılmıştır. Çorba için en güzel 10 adres hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ziki

  ziki Yönetici

  Çorba için en güzel 10 adres  [​IMG]


  Kış aylarının en iç ısıtan konusu ‘Çorba’ ile karşınızdayız. Dünya mutfaklarının ortak noktası olan çorba; hazırlanması en kolay, en besleyici ve en doyurucu yemek olarak tarihte önemli bir yer tutuyor. İlk çorba hangi tarihte içildi, hangi toplum yaratıcısı bilinmese de avcılıktan tarım kültürüne geçişte bir milat olarak görülüyor.

  Yani bir tas çorba deyip geçmeyin, beslenme zincirimizin ve pişirme tekniklerinin gelişmesinde hatırı sayılır bir rolü var. İnsanlık tarihini Ç.Ö ve Ç.S diye değerlendirmeyi biraz abartı bulabilirsiniz ama çorbanın hayatımıza girmesiyle ilk kez yavaş ve uzun sürede pişen yiyecekler, suya minerallerini, proteinlerini ve besin kaynaklarını saldılar. Dayanılmaz ve iştah açıcı kokularla ilk tanışmamızın ardında da hafife aldığımız çorba var yani. Bu da çorbayı menülerde ‘ana yemek’ kategorisinden ‘İştah açıcılar’ bölümüne taşıyan en büyük özelliği. Çorbanın bir diğer marifeti de sindirim sistemini uyarmak ve sonra yenen yemeklerin sindirimini kolaylaştırmak.

  Şimdi eğer bu yazı içinizi ısıtmaya yetmediyse lütfen en beğendiğiniz çorbanın adresine doğru veya mutfağa doğru yola çıkın ve her kaşıkta bizi hatırlayın…


  Çorba hakkında bilmeniz gerekenler
  Çorba kelimesinin kökeni, Farsça ‘Tuzlu Haşlama’ anlamına gelen ‘Shorba’dan gelir. Avrupa dillerinde Çorba anlamına gelen ‘Soup’ kelimesi, Latince ‘ıslatma’ anlamına gelen ‘Suppare’den türemiştir. 20. Yüzyılda Fransızlar ‘Berraklaştırılmış Çorba’yı ürettiler. Consomme anlamına gelen bu teknik Fransız mutfağının en büyük zaferlerinden biri olarak bilinir.

  Çorbalarıyla meşhur ülkeler
  Fransızların ‘Bouillabaisse’ isimli balık çorbası ve Soğan Çorbası, Rusların ‘Borç Çorbası’, Macarların ‘Gulaş Çorbası’, İspanyolların soğuk ‘Gaspaço Çorbası’, İngilizlerin ‘Mulligatauny Çorbası’, Amerikalıların ‘Yengeç Çorbası, Japonların ‘Miso Çorbası’, İtalyanların ‘Minestrone Çorbası ve Çinlilerin ‘Kuş Yuvası Çorbası’ dünya çapında ün kazanmış ve başarıya ulaşmış çorbaların başında gelir. Yolunuz bu ülkelerden birine düşerse mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

  Big Plate
  (İstinye Park-Hillside City Club Girişi, İstinye, İstanbul (Avrupa Yakası)

  Big Plate’i biliyorsunuz hani İstinye Park Alışveriş Merkezi’nin en güzel yiyecek noktalarından biri. Burası çorba konusunda da oldukça iştah açıcı bir yer. Mekânda haftanın her günü farklı bir çorba servis edilse de baş tacı olan ‘Soğan Çorbası’nı her gün sipariş edebilirsiniz. Haftaya Dereotlu Kabak Çorbası ile başlıyorsunuz. Salı günü hepimizin bayıldığı Sarı Mercimek Çorbası var menüde. Çarşamba günleri Domates Çorbasına ayrılmış. Perşembe Balkabağı, Cuma ise şef Nazmi ustanın spesiyali olan Yedi Tahıl Yedi Sebze Çorbası var. Cumartesi Mercanköşkü Havuç Çorbasını denemek için ideal bir gün. Pazara da Közlenmiş Bider Çorbası eşlik ediyor. Big Plate yaratıcılığını çorba konusunda da ortaya koyuyor. Eğer bu çorbaları evde de yapmak isterseniz buradan size şefin özel tarifini verebiliriz. Diğerleri için de blog.rezztoran.com’u takip edebilirsiniz.

  ÇokÇok Thai Restaurant
  (51 Meşrutiyet Cad. Tepebaşı, Beyoğlu,Taksim/Beyoğlu, İstanbul (Avrupa Yakası),Türkiye)

  Batının tersine, Doğu kültüründe çorbaya krema koyulması pek rastlanan bir şey değildir. Bunun yerine bazı çorbalara süt hatta Hindistan cevizi sütü koyulur. Kendine has lezzetler konusunda çok özel bir yeri olan Tayland mutfağında şeffaf çorbalar ilk sırada yer alır. Pera’nın en leziz tay restoranlarından biri olan ÇokÇok, bu mutfağı denemeniz için ideal bir yer. Muhteşem menüsü ve ortamıyla sizi Doğu kültürüne yaklaştıracağına eminiz. Ama zaten bu mutfağın fanatiklerindenseniz size buranın en güzel çorbalarından biri olan Tom Ka Kai’i (Hindistan cevizi sütlü tavuk çorbası) sunmaktan keyif duyarız.

  Delicatessen
  (Mim Kemal Öke Caddesi no:19/1, Nişantaşı,Nişantaşı, İstanbul (Avrupa Yakası),Türkiye)

  Elif Yalın imzasını en iyi taşıyan restoranlardan biridir Delicatessen. Özgünlük ve yaratıcılık burada menüyü anlatacak en iyi kelimelerin başında gelir. İddialı menüsü ve sunumlarıyla Nişantaşı’nın vazgeçilmez mekânlarından biri olan Delicatessen’de çorbada da taviz verilmiyor. Mevsimine göre her gün taze sebze çorbaları hazırlanıyor. Hindili ve kök sebzeli çorba, kereviz çorbası, balkabağı çorbası, tarhana ve kırmızı tatlı biber çorbası müdavimlerin favorileri arasında. Ama biz size Kerevizli Domates Çorbası’nın tarifini vereceğiz. Elif Yalın’ın özel tarifini evde yapmak isteyeceğinize eminiz.

  El Beso
  (Muallim Naci Caddesi No:64/D Kuruçeşme Beşiktaş,Kuruçeşme, İstanbul (Avrupa Yakası),Türkiye)

  Kuruçeşme’de Boğaz’a nazır bir çorba içmeye ne dersiniz? El Beso beyazlara bürünmüş dekorasyonuyla kış aylarında da oldukça iç açan bir yer. Açılan içinizi ısıtmayı da düşünürseniz burada çorba içmek başka bir keyif deriz. İtalyan, İspanyol ve Türk mutfaklarının nefis bir sentezi olan menüde çok özel iki çorba var: Balkabağı Çorbası ve Enginar Çorbası. Balkabağının sihirli dönüşümünü bu çorbayla da yaşamanız mümkün.

  Erenler Sofrası
  (Yarbasan Taş Evleri No 13, Müskebi, Ortakent,Diğer, Bodrum,Türkiye)

  Çorba; pişirme ve hazırlanma tekniklerinin gelişmesi, yemek kültürünün de grafiğini yükseltmiştir. 20. Yüzyılda özellikle Batı’da ilk defa çorba içine süt ve krema eklenmeye başlanmıştır. Özellikle domates, mantar ve sebze çorbaları mutlaka kremayla yapılır. Özel bir mantar çorbası içmek için Bodrum bu mevsimde oldukça uygun bir yer. Yabani mantarların dönemi olarak bilinen bugünlerde, Erenler Sofrası’na uğrayarak ‘Kürek Mantarı Çorbası’nın doyumsuz lezzetine tanık olabilirsiniz. Eğer uzak diyorsanız o zaman verdiğimiz tarif de sizi fazlasıyla mutlu edecek. Bu tarifi herhangi bir mantar kullanarak da yapabileceğinizi hatırlatalım

  Gozo
  (Meşrutiyet Cad No: 94/a Şişhane,Taksim/Beyoğlu, İstanbul (Avrupa Yakası),Türkiye)

  Gozo, her şeyi kendine has yapan bir restoran. Menüsü, dekorasyonu, sunumları, tarifleri burada nereye baksanız farklı bir yorumla karşılaşabilirsiniz. Çorba söz konusu olduğunda da merak etmeden duramadık tabii ve bu mekânın en beğenilen çorbasını keşfedelim istedik. ‘Bizim Usul Tavuk Çorbası’ diye adlandırmışlar bu nefis kış çorbasını. Resmine bakarak bile ısınmanız mümkün. Çin eriştesi, taze kişniş ve tavuk ile hazırlanıyor çorbanız.

  Mangerie
  (Cevdet Paşa Caddesi No:69 Bebek,Bebek, İstanbul (Avrupa Yakası),Türkiye)

  Bebek semti her gün daha da kalabalıklaşırken size kafanızı dinlemek için önereceğimiz tek bir mekân var: Mangerie. Boğaz’ı kesen balkonu, son derece konforlu ortamıyla burası hem içinizi ısıtmak hem de doyurmak için en ideal yerlerden biri. Burada da Elif Yalın imzası olduğunu belirtelim. Eğer biraz farklı bir lezzet denemek istiyorsanız, buranın en özel çorbası, Balık Çorbası. 18 yüzyıl başlarında Marsilya balıkçıları tarafından ilk defa yapılan bu çorbanın ünü Paris’e kadar uzanmış ve sonrasında dünya mutfaklarında baş tacı edilmiştir. Tabii burada sadece balık çorbası yok. Mangerie'nin menüsünde, klasik lezzetlerin yorumları da bulunuyor. Yayla çorbası, patlıcan çorbası, tavuklu tel şehriye çorbası, mercimek çorbası en sevilenlerden… Hala ne duruyorsunuz hadi Bebek’e keyife…

  Midtown Hotel More Restaurant
  (Lamartin Cad. No:13,Taksim/Beyoğlu, İstanbul (Avrupa Yakası),Türkiye)

  Kremalı çorbalardan konu açılmışken en güzel çorbalardan biri olan Kremalı Brokoli Çorbası’na değinmeden geçmek olmaz. Son derece besleyici olduğu kadar doyurucudur da bu çorba. Peki, en iyisini nerede içersiniz? Ya da en iyi tarifi nereden alırsınız? Midtown hotel more restoran bu işin piri. Şef Ali Ustaya sizin için sorduk. O da bizi kırmadı ve bu güzel çorbanın bütün inceliklerini bizlerle paylaştı. Hadi o zaman mutfağa…

  Pancaldi Restaurant Ramada Plaza
  (Halaskargazi caddesi No: 63 Şişli İstanbul,Şişli, İstanbul (Avrupa Yakası)

  Batı dünyasında çorbalar ikiye ayrılır: Berrak (şeffaf) ve Yoğun (kremalı). Daha önce de dediğimiz gibi bazı çorbalar krema olmadan gerçek lezzetlerine kavuşamazlar. Mantar çorbasında da durum bundan ibarettir. Çok çeşidi bulunan ve oldukça lezzetli olan mantar, çorbanın en önemli malzemelerindendir. Pancaldi Restoran mantar çorbasını en iyi yapanlardan biri. Meşhur Ezme Yabani Mantar Çorbası içinde tam 4 çeşit mantar barındırıyor. Zengin bir tat almak için birebir olduğunu söyleyelim. Executive Şef Cemal At******’ndan bu çok özel çorbanın tarifini sizler için istedik. Beğeneceğinize eminiz.

  Park Şamdan
  (Mim Kemal Öke cd. 18,Nişantaşı, İstanbul (Avrupa Yakası),Türkiye)

  Eğer bir restoran 30 senelik bir geçmişe sahipse ve hala ilk günkü kalitesinden ve lezzetinden ödün vermediyse, o zaman yapılacak tek şey, burayı ziyaret etmektir. Park Şamdan yiyecek içecek konusunda bir kla******. Menüsü de tabii aynı şekilde. Burada 30 yıldır hiç eskimeyen lezzetler arasında iki çok özel çorba da bulunuyor. Bir tanesi Paça Çorbası, diğeri de Mercimek Çorbası. Tarihi belki de sizden eski olan bir lezzete tanık olmak isterseniz, Paça Çorbası’nın tarifini burada bulabilirsiniz. Ama biz yine de bu meşakkatli çorbayı yerinde içmenizi tavsiye ederiz.


  rezztoran.com
  28 Kasım 2011
  #1
 2. Çorba için en güzel 10 adres Cevapları

soru sor

Çorba için en güzel 10 adres

Alakalı Aramalar:

 1. bigplate çorbalar

  ,
 2. çorbanın en iyi 10 adresi

  ,
 3. corba da en iyi 10 adres

  ,
 4. ıstanbuldakı en guzel corbalar