Çocukta Yaratıcılığın Gelişimi

İsimli konu WH 'Anne Ve Çocuk' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. Çocukta Yaratıcılığın Gelişimi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Bu ayki Pakolino aktivite kutumuzun teması sanat olduğundan, sanat için olmazsa olmaz olan yaratıcılık sürecinden bahsetmek istiyorum. Küçük yaşlarda aslında yaratıcılık ve hayal gücü konularında hepimiz çok daha başarılı oluyoruz. Fakat büyüdükçe, hayal dünyasından gerçek dünyaya geçiş yapmamız gerekiyor ve eğitim sistemimizle birlikte yaratıcılığımız giderek azalıyor. Bunun nedenlerinden biri de yaratıcılık sağ beynimizi kullanmamızla ilgiliyken, eğitim sistemimizde daha yoğun olarak sol beynimizi kullanmamız bekleniyor. Dolayısıyla sağ beyin kullanımımız ve bununla birlikte yaratıcılığımız da giderek köreliyor. Bu yüzden küçük yaştaki sanat etkinlikleri, taklit oyunları gibi yaratıcılığımızı ve hayal gücümüzü destekleyen tüm etkinlikler çok değerli. Biz de her ay Pakolino etkinliklerimizi seçerken mutlaka çocuğunuzun yaratıcılığını da kullanabileceği tarzda etkinlikler seçmeye özen gösteriyoruz. Yaratıcılığı zenginleştirmek amacıyla yapılan etkinlikler, aynı zamanda çocukları duygusal ve zihinsel olarak da geliştiriyor. Hayal gücünün geniş olması çocuğun dış dünyada olan bitene karşı daha duyarlı olmasını da sağlıyor.


  Yaratıcılık çocuğun kendini ifade edebileceği, merakını ortaya koyabileceği, yenilikleri keşfetmesine izin verilen, güven duyduğu ortamlarda gelişir. Sanat, müzik, hareket ve dans etkinlikleri yaratıcı ifadeyi besler. Yaratıcı etkinlikler aynı zamanda çocuğun özgüvenini destekler. Serbest düşünce akışının gerçekleştiği aktiviteler çocuklarda yaratıcılığın ve hayal gücünün geliştirir. Çocuğun yaratıcılığını kullandığı her türlü faaliyet aynı zamanda çocuğun kendi kendini anlatabilmesine yardım eder. Aslında çocuk, yaratırken her çalışmada kendinden bir parça sergiler. Böylece iç dünyasında olup biteni, sağlıklı bir şekilde dış dünyaya aktarma imkanı bulur. Bu durumun gerçekleşmesi için çocukların öğrenme sürecinde de özgür olmaları gerekir. Araştırma, deneme, hata yapma, hatalarını kendi kendilerine düzeltmeleri için onlara fırsatlar verilmelidir.
  12 Haziran 2017
  #1
 2. Çocukta Yaratıcılığın Gelişimi Cevapları

soru sor

Çocukta Yaratıcılığın Gelişimi