Çoban Çantası

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Çoban Çantası hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  Latince adı ‘Capsella bursa pastoris' olan Çobançantası, turpgiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz havzasıdır. Ülkemizde Ege, Trakya, Akdeniz ve Anadolu bölgesinde yetişir. Kalp şeklindeki meyve kapsülleri çobançantasını andırdığı için bu isimle anılır. Gövdesindeki yaprakları küçücük ve ok biçimlidir. Kuraklığa, soğuğa dayanıklılığıyla bilinen tek yıllık otsu yabani bir bitkidir.

  Diğer isimleri Cıngıldak otu, Çoban kesesi, Çoban torbası ve Kuşkuş otudur. İlkbahardan sonbaharın sonlarına dek beyaz renkli minik minik çiçekler açar. Çiçekleri toplu halde dalın ucunda bulunur. Dar yaprakları, uzun, parçalı kenarları dişlidir. Kalbi andıran meyveleriyle hemen diğer bitkilerden kolayca ayırt edilebilmektedir.

  Çobançantası kokusuz ve hiç de hoş olmayan acımtırak bir tada sahiptir. Buna rağmen ortaçağdan beri çok çeşitli kültürler tarafından şifasal özelliği nedeniyle kullanılmaktadır. Ünlü Hipokrates dölyatağı rahatsızlıklarında Çobançantasını önermiştir. İltihaplı iç yaraların tedavisinde Dioskarides ve Galen bu bitkiyi kullanmışlardır. M.Gurtner bitkinin tohumunu kabızlığın giderilmesi için önermiştir. Ve tarihe geçmiş birçok şifacı Çobançantası bitkisinden çeşitli hastalıkların tedavisinde faydalanmışlardır. Anadolu’da tıpkı ıspanak yemeği gibi pişirilerek de tüketilir. Japonya’da doğanın pozitif enerjisinin vücudunu yenilemesini sağlamak ve uzun ömürlü olmak için kullanılan yedi ottan biridir Çobançantası. Yeni yıl yemekleri arasında 1000 yılı aşkın bir süredir ritüel olarak yerini almıştır.

  Çobançantası bitkisinden; çobançantası çayı, çobançantası yağı, çobançantası ekstraktı, çobançantası macunu, çobançantası merhemi, çobançantası kremi, çobançantası sirkesi, çobançantası sabunu ve şampuanı üretilir. Ayrıca içeriğindeki vitaminlerin, minerallerin ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında çobançantası çayı içmenin böbrek iltihabına, kum ve taş düşürmeye, menopoz rahatsızlıklarına, adet kanamalarının düzenlenmesine, dişeti kanamalarına iyi geldiğine inanılır.

  Uygun şartlarda kurutulan çobançantası, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Çoban Çantası Cevapları

soru sor

Çoban Çantası