Civan Perçemi

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Civan Perçemi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  Civanperçemi, Latincede bin bir yaprak anlamına gelen “Achillea Millefolium” olarak adlandırılan bir papatyagiller familyasındandır. 80 farklı türü bulunan Civanperçemi, Haziran ayından Kasım ayına kadar beyazımsı, pembe ve kırmızıya çalan çiçekler açan çokyıllık bir bitkidir.

  Civanperçemi’nin anavatanı Kuzey Yarım Küre’dir. Güneşli ve sıcak ortamlarda yetişen civanperçemi çayırlarda, dağ yamaçlarında, yol kenarlarında rahatlıkla bulunabilir. Ülkemizdeki anavatanı Kuzey ve Doğu Anadolu Bölgeleri olarak bilinir.

  Civanperçemi çok güzel kokusuyla ve iyileştirici etkisiyle bir bitki familyası olmaktan ötedir. Farklı aroması ve bileşiğiyle yemeklerde hem tatlandırıcı hem de sağlık amaçlı kullanımı Truva savaşına kadar dayanmaktadır. Bu savaşta Yunan mitolojisinden Aşil’in yaralanan askerlerinin tedavisinde civanperçemi kullanılmasını emrettiği çeşitli kaynaklarda yer almaktadır. Tarih boyunca birçok kültür ve halk tarafından sindirim ve mide problemleri, soğuk algınlığı, yaralanmalar, diş ağrıları gibi rahatsızlıklarda kullanılmış olan Civanperçemi alternatif tıpta mucizevî şifa bitkisi olarak nam salmış bir bitkidir.

  Civanperçemi bitkisinden; civanperçemi çayı, civanperçemi yağı, civanperçemi merhemi ve çeşitli esanslar üretilir. Ayrıca içeriğindeki flavonlar, tanen, C vitamini, potasyum tuzları ve yağların bileşiğinin zenginliğiyle birçok ilacın muhteviyatına girmiştir.

  Kandil çiçeği, Binbir yaprak, Yaşlı adam biberi, Asker yarası, Şövalye binyaprağı olarak da bilinen Civanperçemi, Mayıs ve Eylül aylarında toplanır. Toplama işleminin güneşin en etkili olduğu saatlerde yapılması önemlidir. Çünkü bitki içerisindeki etken maddelerin en aktif ve yoğun olduğu an güneşin en etkili saatleridir.

  Kurutulan yaprakları kaynatılarak Civanperçemi çayı içmek pek çok rahatsızlıkla mücadelede uzun yıllardır halk tarafından kullanılan bir yöntemdir. Civanperçemi çayı günün hemen her saatinde tüketilmeye müsaittir. Soğuk algınlığından mide kramplarına, karaciğer rahatsızlıklarından adet düzensizliğine, halsizlikten psikolojik rahatsızlıklara kadar çeşitli hastalıklarla mücadelede halk arasında kullanımı yaygındır. Halk tarafından kanı temizlediğine, safra akışını uyardığına inanılır.

  Uygun şartlarda kurutulan Civanperçemi, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda 1 yıla kadar tazeliğini korur.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Civan Perçemi Cevapları

soru sor

Civan Perçemi