Çikolatadan Ev Yapımı tarifi (resimli)(lütfen hediyenizi değecek kişilere yapınız)

İsimli konu WH 'Hobi Forumları' kategorisinde, cnkes üyesi tarafından 15 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır. Çikolatadan Ev Yapımı tarifi (resimli)(lütfen hediyenizi değecek kişilere yapınız) hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. öncelikle belirtmek isterim ki yapacak olan arkdaşların yer ve zaman sorununun olmaması gerekir. aksi halde çok stres yaşanıyor. denedim gördüm.ve tabikide değecek biri için yapılmalıdır. emeğinize yazık olmasın.
    benim yaptığım bu ev çöpe gitti :((((( tabi emeklerimdeeeee....

ilk iş olarak; yapacağınız evi düşünmelisiniz. tamamiyle sizin hayalinize ve zevkinize kalmış bir iş.

yapacağınız evin ölçüleri çok önemli çünkü duvarları ve çatıyı montajlarken sorun yaşarsınız ve eviniz olmaz.

ben yapacağım evi kafamda hayal ettim...

daha sonra evin ölçülendirilmesine geldi sıra ki burası dikkat edilmelidir.
    ilk dikilen iki duvarın üzerine yapıştırılacak olan iki duvarın ölçüsü iki duvar kalınlığı kadar fazla olmalıdır.

ön duvar

yan duvar

daha sonra bu duvar ölçülerine göre kalıp hazırlatmakta iş.
    kalıbın iç ölçüleri sizin duvarınızın iç ölçülerinde olmalı. kalıbın dış ölçüleride 10mm dışarıya ofsetlenmiş olmalıdır.
    bir makineci olarak en kolay kısımlar bunlardı benim için.

bir duvarın örnek kalıbı:

kalıbın iç ölçüleri benim evimin ön ve arka yüzünün ölçülerinde,,, dış olçüleride 10 mm dışarıya ofsetlenmiş biçimdedir.

bu kalıp 10 mm.lik bir paslanmaz sactan kestirilmelidir. bu esnada sac işleme tezgahı olan cnc plazma veya lazer kesim yapan firmalarla temasa geçilmeli ve 10 mm.lik paslanmaz sactan bu kalıplar kestirilmelidir.

daha sonraki işimiz çikolata temini. külçe altının çikolata olanı yani KUVERTÜR temini....

yapacağınız evin ölçülerine göre çikolata miktarı belirlemelisiniz. ben ilk olarak bir paket yani 2,5kg almıştım ama baktım ki yetmeyecek bir paket daha aldım. yani 5kg çikolata almış oldum.
    bu çikolatayı pastahanelerde bulabilirsiniz ancak pastahaneler biraz pahalıya satabilir. onun için toptancısını bulmanız en hesaplısı.

almış olduğunuz kuvertürü yani külçe çikolatayı rendeleyerek bir kabın içerisine koyduktan sonra benvari usulü ile çikolatayı eritmelisiniz.

yada küçük parçalar halinde bölerek mikrodalgaya koyabilirsiniz. ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta mikrodalganın zaman ayarını kısa kısa kurarak ve kabı dışarı çıkarıp kontrol ederek eritmelisiniz. zira mikrodalganın içindeki çikolatalar eriyor ancak dış yapısı sizin böldüğünüz parçaların şeklinde kaldığı için dışarı çıkarılmadan bakılınca erimemiş hissi uyandırıyor.
    aldığınız çikolatayı yakmamanız gerekiyor..

erimiş olan çikolatanın kıvamı boza kıvamında olmalıdır. yani kaşıkla alınan çikolata kaba bırakıldığında top şeklinde oturmamalı boza gibi kabın içine yayılmalıdır.

önceden hazırlatmış olduğumuz kalıpların iç yüzeylerini yani çikolatanın değecek olan kısımlarını çoooook hafif şekilde sıvı yağ ile yağlamalıyız.
    kalıbı bir poşetin üstüne koyarak çikolatayı kalıbın içine dökmeliyiz.
    kalıbın içindeki çikolatayı bir pasta spatulası ile kenarlara doğru dağıtmalıyız. burada dikkat edilecek nokta kalıptaki çikolatanın içine hava kabarcığının girmemesi.

daha sonra kalıbın üstünü düz birşeyle mesela bir cetvel yardımıyla sıyırarak kalıbın üstündeki çikolatayı düzeltmeliyiz.
    dileğenler bu esnada yani kalıplar donmadan önce benim duvarım dış cephe kaplamalı olsun derlerse kakao eleyebilirler,,, hindistan cevizi veya toz antep fıstığı serpebilirler.
    ben hiç birşey kullanmadım

kalıplar 1,5 - 2 gün hiç kımıldatılmadan oda sıcaklığında bekletilmeli ve çikolatanın kendisini çekmesi ve sertleşmesi için zaman tanınmalıdır.
    aksi taktirde çikolatanız yani duvarınız sağlam olmaz....

çikolatalarınız iyice donduktan sonra kalıpların kenarına hafif hafif bastırarak çikolatanın kalıptan çıkarılması gerekiyor. kalıbın sadece üst tarafından yada sadece alt tarafından bastırılmamalıdır.
    biraz alttan biraz üstten biraz alttan biraz üstten derken duvarınızı elinize sağlam bir şekilde almalısınız .

duvarların üzerinde işleme yapmak tamamiyle sizin hayalinizdeki ve ölçülerinizdeki evinize bağlı olarak değişir.
    ben kapısını keserek çıkardım çünkü evi hediye edeceğim kişiye evin içinde de birşey vermek istiyordum. pencerelerini kesemezdim çünkü resimde de görüldüğü üzere duvarın kenarıyla pencere arası - - pencereyle kapı arası - - kapıyla pencere arası - - pencereyle duvarın kenarının arası çok az.
    biraz daha büyük bir ev yapmış olsaydım pencereleride bıçak yardımıyla keserek açabilirdim.

bense pencereleri beyaz çikolata yardımıyla süslemeyi seçtim.
    beyaz çikolatayı eriterek yağlı kağıttan yapmış olduğum külahın içine koyarak pencerelere süsler yaptım.

duvarlar üzerindeki işlemeler bittikten sonra sıra geldi duvarları yapıştırmaya...
    önceliikle evin altına sağlam sert bir altlık koymalısınız ki ev bittikten sonra onunla birlikte evi kaldırabilesiniz.

yapıştırma malzemelerini yani çikolatayı benvari usulü veya mikrodalga yardımıyla hazırlamalıyız.

hazırlamış olduğunuz altlığın üzerine öncelikle ve doğal olarak evin tabanını koyunuz... yapıştırma niyetine kullanacağınız çikolatayı yağlı kağıttan yapılmış olan külaha koyup hazırlayınız.
    ölçülendirme esnasında ilk koymanız gereken duvarın alt kısmına sıcak çikolatayı sıkarak evin tabanını yapıştıtınız... duvarı dış kısmından tutmayınız ki duvarın dışında elinizin sıcaklığından erimiş olan çikolatada parmak iziniz kalmasın.
    daha sonra bu yöntemle dört duvarıda yapıştıtınız ve evin tabanına iç kısımdan bir kez daha çikolata sıkınız....

evin duvarına,,, içine tabana,,, veya çatısına külah yardımıyla yazı yazabilirsiniz...

en son olarakta çatı olarak ölçülendirmiş olduğunuz çikolata kalıbını koyarak evin çatısınıda bitirmiiş olursunuz...
    önceden de söylediğim gibi dilerseniz çikolatayı ilk kalıba döktükten sonra dış cephe kaplaması olarak istediğiniz şeyleri dökebilirsiniz... mesela kiremit görüntüsü olsun istiyorsanız taş şeklinde kırmızı franbuazlı çikolatalar mevcut... yada benim çatım yeşil olsun derseniz antep fıstığı dmkebilirsiniz.... kar efekti yaşatmak için hindistan cevizide olabilir çatıya..

ama ben daha yaratıcı bir fikir buldum ve çatıya gül yaprakları döşedim.
    aynı kiremit döşer gibi aşağıdan yukarıya doğru. kat kat gül yaprakları. tabikide yapıştırıcı olarak yine çikolata kullandım...

ancak arkadaşlar bunca zahmete ve emeğe değecek kişiler için yapınız...
    benim evim çöpe gitti :((((( tabi emeğimde...
    15 Haziran 2012
  2. Çikolatadan Ev Yapımı tarifi (resimli)(lütfen hediyenizi değecek kişilere yapınız) Cevapları

3. canım istedi ya :D bayağı güzel olmuş
    23 Temmuz 2012
  4. almış olduğunuz kuvertürü yani külçe çikolatayı rendeleyerek bir kabın içerisine koyduktan sonra benvari usulü ile çikolatayı eritmelisiniz.

25 Ağustos 2012
soru sor

Çikolatadan Ev Yapımı tarifi (resimli)(lütfen hediyenizi değecek kişilere yapınız)

Alakalı Aramalar:

1. ev yapımı pasta tarifleri resimli

,
  2. kalip cikolata

,
  3. diş pastası tarifi

,
  4. ev yapımı çikolata tarifi,
  5. ev yapımı yapımı çikolata tarifi resimli anlatım