Ceviz Kabuğu

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Ceviz Kabuğu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  Latince adı ‘Juglans Regia’ olan Ceviz, cevizgiller familyasındandır. Bazı kaynaklara göre cevizin anavatanı İran’ın Ghilan bölgesi olarak gösterilirken bazı kaynaklarda Çin’dir. Ülkemizde Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde ceviz yetiştiriciliği yapılır. Kışın yapraklarını döken, yapraklarından önce açan çiçekleriyle bilinen uzun ömürlü bir bitkidir.

  Gösterişli gövdesiyle, heybetli görünümüyle başka hiçbir ağaca benzemeyen Ceviz ağacının tüysü yaprakçıkları keskin kokusuyla insanın nefesinde ferahlık yaratır. En az insanlık tarihi kadar eski olan bu ağacın leziz meyveleri çiğ yenilebildiği gibi kurutularak çerez gibi de tüketilebilir. Pastalarda, kurabiyelerde, keklerde, tatlılarda o harika bir çeşnidir. Reçel ve helvalarda farklı bir damak tadı yaratır. Salatalarda, soğuk mezelerde lezzetini özgürce sergiler. Ayrıca kerestesinin son derece kıymetli olmasından dolayı oymacılıkta aranan bir malzemedir.

  Ceviz, Yunan ve Roma mitolojisinde tanrıların yiyeceği olarak geçer. İnsanlık tarihi boyunca insanlar tarafından hem dış görünüşüyle hem de lezzetiyle baş tacı edilmiştir. Şiirlere, öykülere, mitolojik hikayelere konu edilmiştir. Gelin odalarına ceviz asmak birçok kültürde geleneğe dönüşmüştür. Noel kutlamalarında Noel ağaçlarını altın yaldıza batırılmış cevizlerle süsleme ritüeli bugün hâlâ devam etmektedir. Romalı ve Yunanlı hekimler ceviz kabuklarını mantar hastalıklarına karşı kullanmışlardır. Pakistan’dan Küba’ya kadar ceviz kabukları her türlü parazit ve deri hastalığının iyileştirilmesinde kullanılmıştır. Birçok kültür ve halk tarafından yeşil görüntüsünün ardında mucizeler barındırdığına inanılmıştır. Bereket ve bolluğu simgeleyen ceviz bugün hâlâ birçok evin köşesinde yerini alır.

  Ceviz kabuğu bitkisinden; ceviz kabuğu çayı, ceviz kabuğu yağı, ceviz kabuğu macunu, ceviz kabuğu sabunu, ceviz kabuğu şampuanı, ceviz kabuğu tentürü ve ceviz kabuğu ekstraktı üretilir. Ayrıca içeriğindeki vitaminlerin, minerallerin ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında ceviz kabuğu çayı içmenin iştah açmaya, kabızlığa, kan şekerini düşürmeye, vücudu güçlendirmeye, boğaz ve bademcik iltihaplarına, öksürüğü geçirmeye, soğuk algınlığına, kanı temizlemeye, kalp hastalıklarına, el ve ayaklardaki aşırı terlemeye iyi geldiğine inanılır. [1] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  Uygun şartlarda kurutulan ceviz kabuğu, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 2 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Ceviz Kabuğu Cevapları

soru sor

Ceviz Kabuğu