CENGİZ ENERJİ’YE AVRUPA’DAN ‘EN VERİMLİ VE EN ÇEVRECİ’ BÜYÜK ÖDÜLÜ

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, deltafx2 üyesi tarafından 19 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır. CENGİZ ENERJİ’YE AVRUPA’DAN ‘EN VERİMLİ VE EN ÇEVRECİ’ BÜYÜK ÖDÜLÜ hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]


  Önce dünya rekorlarını, ardından büyük ödülü Samsun’a getirdi:


  CENGİZ ENERJİ’YE AVRUPA’DAN ‘EN VERİMLİ VE EN ÇEVRECİ’ BÜYÜK ÖDÜLÜ


  Ocak ayında üretime başlayan ve 400 milyon dolar yatırım gerçekleştirilen Samsun Doğal Gaz Çevrim Santrali Cengiz Enerji’ye, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin enerji alanındaki büyük ödülünü getirdi.

  Amsterdam’da düzenlenen POWERGEN Avrupa Fuar ve Konferansı kapsamında verilen ödüllerde, Cengiz Enerji, “En Verimli Büyük Ölçekli Gaz Türbini” kategorisinde büyük ödüle layık görüldü

  Samsun Santrali’nin, verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulundurması, 23 ay gibi kısa sürede tamamlanması ve gaz salınımı konusunda sıfır değerlere sahip olması ödülü getiren en önemli unsurlar oldu.

  Düzenlenen törende Cengiz Enerji’nin büyük ödülünü alan Cengiz Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cengiz, “Bu ödülü, kazanmamızı sağlayan Türk mühendisleri ve işçileri adına alıyorum” dedi.


  Avrupa’daki enerji sektörünün masaya yatırıldığı ve sektördeki tüm yeniliklerin ilk defa ortaya çıktığı POWERGEN Enerji Fuarı’nda bu yıl EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi’nin büyük ödülünü Cengiz Enerji kazandı. 1993 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak Avrupa başkentlerinde düzenlenen POWERGEN 2015 Fuarı bu yıl 9-11 Haziran’da Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da gerçekleştirildi. Fuar kapsamında enerji sektörünün en iyileri de ödüllendirildi. Cengiz Enerji, bu yılın ocak ayında devreye soktuğu Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali ile “En Verimli Büyük Ölçekli Gaz Türbini” kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

  Hem verimli hem çevreci

  Düzenlenen gecede Cengiz Enerji’nin ödülünü Cengiz Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cengiz aldı. Cengiz, törende yaptığı konuşmada ödülü Türk mühendisleri ve işçileri adına aldığını belirterek, “Samsun santralimiz, doğal gaz çevrim santralleri arasında dünya verimlilik rekoruna sahip. Bu ödülle taçlandırdığımız santralimiz, ikinci rekoru ise en kısa sürede tamamlanmasıyla kırdı. Bize iki rekor ve bir de ödül getiren Türk mühendislerimiz ve Türk işçilerimiz adına bu ödülü almaktan mutluluk duyuyorum” dedi. Santralin kükürtdioksit, karbonmonoksit ve toz salınımında sıfır (0) değerlere sahip çevre dostu teknoloji ile kurulduğunu da söyleyen Ahmet Cengiz, “Santralimiz verimlilikte ise yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Sözleşme tarihinden itibaren 23 ay gibi kısa sürede tamamlanarak en kısa sürede tamamlanma rekoru da kırdı” açıklamasını yaptı. Enerji alanında en son teknolojilerin tanıtıldığı ve sektörün dev oyuncularının yer aldığı fuar kapsamında düzenlenen konferanslarda, esnek üretim modelleri, akıllı enerji sistemleri, enerji depolama, temiz kömür teknolojileri, kentsel enerji entegrasyonu, yenilenebilir enerji, tesisleri modernize etme ve modern işletme konuları masaya yatırıldı.


  Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali Hakkında

  Samsun’un Tekkeköy ilçesinde kurulan doğal gaz çevrim santrali saatte 610 MW elektrik üretiyor. 400 milyon dolar yatırımla üretime başlayan santralde nüfusu 1 milyonu aşan Samsun’un ihtiyacının iki katı elektrik üretiliyor. İnşaat aşamasında 600 kişinin çalıştığı santralde, işletme aşamasında 125 teknik elemana iş imkanı sağlandı. Verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulunduran Samsun Doğal Gaz Çevrim Santrali, çevreye dost olmasıyla da dikkat çekiyor. Gaz salınım değerleri arasında sınır değeri 100 olan karbonmonoksit ve kükürtdioksit sıfır olarak, sınır değeri 75 olan azotoksit 24.8 ve toz ise yine sıfır olarak ölçülerek, tescillendi..,
  19 Haziran 2015
  #1
 2. CENGİZ ENERJİ’YE AVRUPA’DAN ‘EN VERİMLİ VE EN ÇEVRECİ’ BÜYÜK ÖDÜLÜ Cevapları

soru sor

CENGİZ ENERJİ’YE AVRUPA’DAN ‘EN VERİMLİ VE EN ÇEVRECİ’ BÜYÜK ÖDÜLÜ