Çavuşoğlu: Karabağ'da kardeş Azerbaycan'ın yanındayız

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Kasım 2015 tarihinde yazılmıştır. Çavuşoğlu: Karabağ'da kardeş Azerbaycan'ın yanındayız hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Azerbaycan’a yaptığı ziyarette Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la ortak basın toplantısı yaptı.
  Çavuşoğlu basın toplantısında şunları kaydetti:
  "Bugün Azerbaycan’da ve Bakü’de bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum, aramızdaki bir geleneği gerçekleştirmek ayrıca mutluluk verici. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan’da seçimlerden sonra yeni seçilen Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanları ilk defa ziyaretleri karşılıklı yaparlar. Biz de bu ananevi protokolü bugün gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Azerbaycan’da da 1 Kasım’da seçimler oldu ve kardeş Azerbaycan’daki bu seçimlerden dolayı Azerbaycan’ı tebrik ediyoruz. Uluslararası örgütlerin raporlarına da baktığımız zaman Azerbaycan’da her alanda olduğu gibi bu anlamda da ilerlemeleri görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu sabah Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edildim. Ayrıca, Sayın Başnazır ve Milli Meclis’in Sedri Oktay Esedov tarafından da kabul edildim, kendilerine de çok teşekkür ediyorum.
  Kardeş Azerbaycan’ı Türkiye’nin ilk defa gerçekleştirdiği ve Dönem Başkanlığı yaptığı G-20 Zirvesinde Antalya’da ağırlamaktan, Sayın Cumhurbaşkanı ve çok değerli dostum Elmar kardeşimi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duydum. Azerbaycan tüm dünya meselelerine önemli katkı sağlamıştır. Bize de büyük bir güç vermiştir orada yanımızda bulunmaları. Çok teşekkür ediyoruz.
  Bu ziyarette ikili meseleleri de görüştük, Azerbaycan’la Türkiye arasında gerçekten her alanda ilişkilerimiz mükemmel düzeyde, siyasi anlamda, ekonomik anlamda ilişkilerimiz mükemmel düzeyde ve birbirimizi bağlayan çok önemli projeleri de gerçekleştiriyoruz. TANAP konusunda hiçbir sıkıntı yok, tüm adımları zamanında atıyoruz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattında yine önemli bir aşamaya geldik. Türkiye’de hukuki bir süreçten dolayı, şirketin hukuki bir sorunundan dolayı biraz gecikme oldu, ama kısa süre içinde Türkiye ayağını da tamamlayacağız ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunu da hayata geçireceğiz. Ama hedefimiz sadece Bakü-Tiflis-Kars değil… Buradan Çin’e kadar gidecek güzergâhta Azerbaycan ve Türkiye önemli rol oynayacaktır. Sadece bu demiryolu projesinde değil, bu bölgedeki tüm gelişmelerde Türkiye ve Azerbaycan önemli bir rol üstleniyor. O nedenle üçlü mekanizmalarımızı da en iyi şekilde işletmeye devam edeceğiz. Elmar kardeşimin de söylediği gibi Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan üçlü toplantısını Aralık ayında Gürcistan’da gerçekleştireceğiz. Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan zirvesini de Ekim ayında gerçekleştiremedik, 2016 yılında gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.
  Bizim Azerbaycan’ın razı olduğu her konuda Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu Azerbaycan biliyor. Özellikle de Karabağ meselesinde ve Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklar meselesinde her zaman kardeş Azerbaycan’ın yanındayız.
  Yeni gelen önerilerin Minsk Grubunun önerisi olarak resmileşmesini arzu ediyoruz ve biz bu sürece her zaman yapıcı bir şekilde destek veriyoruz. Minsk Grubunu da daha aktif olması konusunda da yapıcı bir şekilde eleştirerek katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ama tüm bu konularda, Karabağ konusunda ve işgal edilmiş toprakların geri kaydırılması konusunda kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Türkiye’de seçimler oldu Azerbaycan’da seçimler oldu, Türkiye’de istikrar var, Azerbaycan’da istikrar var ve Azerbaycan Türkiye el ele hedeflerine birlikte ulaşmaya devam edecektir. Ben dün Azerbaycan’da meydana gelen terör saldırısından dolayı, terör olayından dolayı şehit olan iki polisimize de Allah’tan rahmet diliyoruz. Her konuda olduğu gibi terörle mücadelede de Azerbaycan ve Türkiye arasında işbirliği vardır ve bu konuda da her zaman Azerbaycan’a destek vermeye devam edeceğiz, çünkü bizim terörle ilgili de acı tecrübelerimiz var, bu tecrübelerimizi paylaşmaya da hazırız. Umut ediyoruz ki, Türkiye’de ve Azerbaycan’da bundan sonra bu gibi terör olayları da gerçekleşmez. Bir kere daha şehit polislerimize Allah’tan rahmet diliyorum."
  28 Kasım 2015
  #1
 2. Çavuşoğlu: Karabağ'da kardeş Azerbaycan'ın yanındayız Cevapları

soru sor

Çavuşoğlu: Karabağ'da kardeş Azerbaycan'ın yanındayız