Çavdar Mahmuzu Zehirlenmeleri

İsimli konu WH 'İlk Yardım' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 1 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Çavdar Mahmuzu Zehirlenmeleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Çavdar mahmuzundan elde edilen alkaloitlerin meydana getirdiği zehirlenme. Bu zehirlenme özellikle ayak ve el parmaklarında kangrene yol açabilir.

  Çavdarın başlıca besin kaynağı olduğu yerlerde eskiden bu tür zehirlenmelere sık rastlanırdi. Zamanla çavdar mahmuzunun bu zehirlenmenin nedeni olduğu anlaşılmış ve çavdarın mahmuzdan ayrılması için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

  Bu yolla zehirlenen kadınların çocuklarını düşürdüklerinin anlaşılması, çavdar mahmuzundan elde edilen çeşitli maddelerin doğum sırasında kullanılması yolunu açmıştır.

  Çavdar mahmuzu zehirlenmesinde damarlar büzüldüğünden parmaklar soğuk ve soluk bir görünüm alırlar. Hastada kusma, ishal ve baş ağrısı da görülebilir.

  Migren ve çeşitli nedenlerle uzun süre çavdar mahmuzu alkaloiti içeren ilâçlar alan kimselerde karın iç zarı aşırı biçimde sertleşir. Bu sertleşme sonucu örneğin sidik yalları sıkışarak sidik akımının güçleşmesine ve boşaltım kanalı yangılarının görülmesine yol açabilirler.

  alıntı
  1 Mart 2012
  #1
 2. Çavdar Mahmuzu Zehirlenmeleri Cevapları

soru sor

Çavdar Mahmuzu Zehirlenmeleri

Alakalı Aramalar:

 1. çavdar mahmuzu zehirlenme