Çarpıcı Fotoğraflar Için Temel Çekim Teknikeri

İsimli konu WH 'Hobi Forumları' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 10 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. Çarpıcı Fotoğraflar Için Temel Çekim Teknikeri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Çarpıcı Fotoğraflar Için Temel Çekim Teknikeri
  Işık Her Şeydir : İster analog ister dijital olsun tüm fotoğraf makinalarında değişmeyen tek ilke ışıktır. Işığı nasıl kullanacağınızı bilmeki jilet gibi keskin fotoğrafların en temel koşulu. Fotoğraf çekilirken ilk dikkat edilmesi gereken şey ışığın kaynağı ve yönüdür.

  Profosyonel fotoğrafçılar ilke olarak sabah on ve öğleden sonra üç arasında güneş ışığının dik geldiği saatlerde genellikle fotoğraf çekmezler. Çünkü bu saatlerde güneş ışığı atmosferde en az oranda süzülmektedir. Şiddetinden dolayı renk tonlamalarına ve kontrasta yeterince olanak tanımaz.

  Aslına bakarsanız ışık, fotoğrafınızın estetik görünmesinde en temel unsurdur. ışık kaynağınızın kameranızın arkasında olmasına dikkat edin.

  Kesin Netlik : Fotoğraflarda hepimizin başlangıçta istediği şey netliktir. Bu konuda ki en basit ilke : Fotoğraf makinamızı çekim esnasında titretmeden tutmayı başarabilmek. Günümüz teknolojisinde saniyenin 8.000' de birinden 30 saniyeye kadar çekim yapabilen dijital fotoğraf makinaları için onları çekim sırasında kımıldatmamak gerçekten önemli bir konu.Eğer seri çekim yada anlık durumları çekim zorunluuğunuz yoksa mutlaka üç ayak kullanın. Hatta üçayak' la çekim sırasında deklanşöre basışınızın dahi kamerayı titreteceği için cihazınızın ''sef timer'' özelliğinden yararlanın.

  Kompozisyon : Ne çekiyor olursanız olun, çektiğiniz karede bir hikaye olmasından emin olun. O fotoğrafın çarpıcılığını arttıracaktır. Gördüğünüz yerden çektikten sonra konumunuzu ve çekim tarzınızı değiştirip ( sağ,sol,aşağı,yukarı,ayakta,çömelerek vs.) bir kaç kare daha çekin içinden birisi hoş bir kare olabilir. Yalınlık genelde çektiğiniz nesneyi ilgi merkezi haline getirir. Konuyla ilgisiz arka plandan kurtulun.

  Portre Çekimi : Portre fotoğraflarında arka planın sade olmasına dikkat edin. Karmaşık bir arka plan modelinizin belirginliğinden çok şey alıp götürür. Işık doğrudan yüze vurmasın. Yandan alınan ışık derinlik ve anlam katar.

  ÖZET :

  1. Fotoğraf çekerken ışığı arkanıza alın.
  2. Çekim esnasında elinizi titretmeyin.
  3. Çektiğiniz bir karenin hikayesi olursa çok daha güzel olur.
  4. Yandan alınan ışık derinlik ve anlam katar.

  Geceleri flaşla çekilen fotoğraflarda genellikle gözler kırmızı çıkar. Peki fotoğraftaki güzelliği bozan bu olay nasıl olur? Niçin her zaman olmaz? Niçin gündüzleri flaşla çekilen fotoğraflarda olmaz?

  Gözümüz iç içe geçmiş üç tabakadan oluşur. En dışarıdaki gözümüzü koruyan ve göz akı da denilen sert tabakadır. İkincisi, kan damarlarından meydana gelmiş ve ortasında göz bebeğinin bulunduğu damar tabakadır. Bu damarlar sayesinde fazla ışıkta göz bebeğimiz küçülür, karanlıkta ise daha çok ışık alabilmek için büyür ama bu hareketi oldukça yavaş yapar. Üçüncü tabaka da retina adı verilen, ışığa duyarlı kılcal damar ağlarından oluşan ağ tabakasıdır.

  Köpek, kedi, geyik, karaca gibi hayvanların gözlerinin arkasında, yani retinalarında ayna gibi, yansıtıcı özel bir tabaka vardır. Eğer karanlıkta gözlerine el lambası veya araba farı gibi bir ışık tutarsanız, bu ışık gözlerinin içinden yansır ve gözleri karanlıkta pırıl pırıl parlar. İnsanların gözlerinin retinasında ise böyle bir yansıtıcı tabaka yoktur.

  Fotoğraf makinesinin flaşı çok kısa bir zamanda çok kuvvetli bir ışık verir. Gözbebeğimiz ise bu kadar kısa zamanda küçülmeye fırsat bulamaz. Işık doğrudan retinaya ulaşır ve oradan da doğrudan kılcal damarların görüntüsü yansır. İşte flaşla çekilen fotoğraflarda görülen bu kırmızılık retina tabakasındaki kılcal damarların görüntüsüdür.

  Günümüzde, birçok fotoğraf makinesinde, gözün bu kırmızı görüntüsünü azaltacak önlemler alınmıştır. Bu makinelerde flaş iki kere çakar. Birinci çakış resim çekilmeden az önce olur ve gözbebeğinin küçülerek gözdeki yansımayı azaltmasına zaman tanır. İkincisi de tam fotoğraf çekilirken olur ki, gözbebeği olması gereken durumu almıştır zaten. Başka bir önlem de odadaki bütün ışıkları açarak gözbebeğinin önceden küçülmesini sağlamaktır.

  Geceleri flaşlı fotoğraflarda, gözlerin kırmızı çıkmasının önlenmesinin bir yolu da flaşı objektiften olabildiğince uzak tutmaktır. Günümüzde fotoğraf makineleri o kadar küçülmüştür ki, flaş makinenin bünyesinde ve objektife birkaç santim mesafededir. Flaşın ışığı göze gelip yansıyarak geri döndüğünde doğrudan objektife gelir. Gündüzleri ise gözümüze dışarıdan, her yönden ışık geldiği için, flaşın ışığı bunların arasında daha az oranda gözümüze girer ve kırmızı göz olayı yaratmaz.
  10 Temmuz 2011
  #1
 2. Çarpıcı Fotoğraflar Için Temel Çekim Teknikeri Cevapları

soru sor

Çarpıcı Fotoğraflar Için Temel Çekim Teknikeri

Alakalı Aramalar:

 1. çarpıcı görünmek için pratik yollar