Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı!

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Kasım 2015 tarihinde yazılmıştır. Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

  Dündar ve Gül'ü tutuklama istemiyle mahkemeye sevkeden savcılık, "Silahlı Terör Örgütü Üyeliği, Siyasal ve Askeri Casusluk, Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açığa Çıkarmak" suçlarının işlediğini iddia ediyor. Dündar ve Gül'e destek için CHP ve HDP'li milletvekilleri ile meslektaşları adliye koridorlarında yalnız bırakmadı.

  Nöbetçi mahkeme, sorgusu tamamlanan gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

  MİT TIR'larıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle haklarında başlatılan soruşturma kapsamında savcılıkça ifadeleri alınarak nöbetçi mahkemeye sevk edilen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül tutuklandı.
  Can Dündar ve Erdem Gül, soruşturma kapsamında Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan'a ifade verdi.
  Savcıya 2 saat boyunca ifade veren Can Dündar, gazetecilere, kendisine haber kaynağının kim olduğuna ve neden yayımladığına ilişkin sorular sorulduğunu belirtti. Gazeteci olarak haber kaynağını açıklamama hakkı olduğunu söylediğini, neden yayınladıklarına ilişkin soruya da "kamuoyunu bilgilendirme amacıyla" cevabı verdiğini anlatan Dündar, sorgusunda, ulusal güvenlik ve ifade özgürlüğünün çıkar çatışması yaşadığı Watergate, Wikileaks gibi uluslararası olaylardan örnekler verdiğini belirtti.

  EVLİLİĞİNİN 28. YILDÖNÜMÜ...
  Erdem Gül'ün de ifadesinin alınması sırasında, Can Dündar, kendisine destek olmak için koridorda bekleyen eşi Dilek Dündar, gazeteci meslektaşları ve CHP'li milletvekilleriyle sohbet etti. Bu arada, bugün, Can Dündar ve eşi Dilek Dündar'ın evliliklerinin 28. yıldönümü olduğu da ortaya çıktı.

  SAVCI TUTUKLAMA TALEP ETTİ

  Saat 15.45 sıralarında kararını açıklayan Başsavcıvekili İrfan Fidan, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ü "Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek" ve "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak" suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti.

  ZAMAN ZAMAN TARTIŞMALAR YAŞANDI

  Nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılan Dündar ve Gül'ün sorgulanmalarına saat 17.40'ta başlandı. Sorgulama devam ederken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün basın danışmanı Ahmet Sever'in de aralarında bulunduğu pek çok gazeteci adliye koridorlarında sonucu bekledi. 2 saatlik sorgulama saat 19.49'da tamamlandı ve mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi. Ara verildiği sırada, Can Dündar ve Erdem Gül, koridordaki bariyerin önünden gazetecilere kısa açıklama yaptılar. Erdem Gül'ün açıklamasına güvenlik görevlilerinin izin vermemesi üzerine Adliye görevlileri ile tartışma yaşandı.

  1,5 SAAT ARADAN SONRA TUTUKLANMALARINA KARAR VERİLDİ

  Mahkeme, 1,5 saatlik aranın ardından saat 21.20'de kararını açıkladı. Can Dündar, karar sonrasında yakınlarına mahkeme kapısından "Tutuklandık" diye seslendi. Dündar, tutuklandığını Twitter'dan da duyurdu. Tutuklama kararıyla birlikte CHP Milletvekilleri Eren Erdem'in de aralarında bulunduğu grup, mahkeme salonunda "Özgür basın susturulamaz", "Faşizme karşı omuz omuza", "Can Dündar değil, Erdoğan yargılanacak" şeklinde sloganlar attı.

  MAHKEME HER SUÇ İÇİN AYRI GEREKÇE BELİRTTİ

  İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, her üç suç için gerekçesini ayrı ayrı belirtti. Mahkemenin tutuklama gerekçeleri şöyle:

  -"Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan:
  1 Ocak-19 Ocak 2014 tarihlerinde MİT TIR'larının durdurulmasıyla bu eyleme katılanlar hakkında Adana ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturma başlatıldığı, şüphelinin bu soruşturmalara ilişkin mesleki durumu gözönünde bulundurulduğunda bilebilecek durumda olduğu, buna rağmen MİT TIR'larına ilişkin devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken belgeleri yayınlamak suretiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen örgüt kapsamındaki soruşturmaya rağmen yayınlaması, şüphelinin TCK'nin 220/7. maddesi ve 314/2. maddesi kapsamında eylemin gerçekleştiği ve kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, adli kontrolün yetersiz kalacağı..."

  -"Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan:
  Şüpheli ve müdafiileri her ne kadar MİT TIR'larına ilişkin temin edilen ve yayınlanan belgenin konusu olan olayların daha önce kamuoyunda tartışıldığı ve bunun sır olmadığını belirtmişlerse de ilk defa MİT TIR'larına ilişkin şüpheli tarafından belgenin temin edildiği, kuvvetli suç şüphesinin oluştuğu, adli kontrolün yetersiz kalacağı..."

  "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan:
  Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri basılmış eserler dışında internet sitesinden de yayınlandığı, ilk defa MİT TIR'larına ilişkin şüpheli tarafından belgenin yayınlandığı, kuvvetli suç şüphesinin oluştuğu, adli kontrolün yetersiz kalacağı..."

  CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL SİLİVRİ CEZAEVİ'NDE...

  Haber-Kamera: Mehmet AKTARAN / İstanbul DHA
  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, haklarındaki tutuklama kararının ardından Silivri Cezaevi'ne konuldu.
  Dündar ve Gül saat 23.30'da polis aracıyla cezaevine giriş yaptı.

  Aralarında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başdanışmanı Ahmet Sever'in de bulunduğu çok sayıda gazeteci arkadaşı, Can Dündar'a destek vermek amacıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne geldi.
  28 Kasım 2015
  #1
 2. Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı! Cevapları

soru sor

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı!