C Programlama Dili'ne Giriş Sabitler

İsimli konu WH 'Programlama' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 28 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır. C Programlama Dili'ne Giriş Sabitler hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. C Programlama Dili'ne Giriş Sabitler


  Sabit bildirimi, başlangıç değeri verilen değişken bildirimi gibi yapılır. Ancak, veri tipinin önüne const anahtar sözcüğü konmalıdır. Örneğin:

  const float PI = 3.142857; const double NOT= 12345.8596235489; const int EOF= -1; const char[] = "devam etmek için bir tuşa basın...";gibi sabit bildirimleri geçerli olup bunların içerikleri program boyunca değiştirilemez. Yalnızca kullanılabilir. Genellikle, sabit olarak bildirilen değişken isimleri büyük harflerle, diğer değişken isimlerinin ise küçük harflerle yazılması (gösterilmesi) C programcıları tarafından geleneksel hale gelmiştir.
  Birçok C programında sabitler #define önişlemci komutu ile de tanımlandığını görebilirsiniz. Bu komutla sabit bildirimi, bir program parçasına ve makro fonksiyon tanımlaması yapılabilir. Bir program geliştirilirken simgesel sabitlerin kullanılması programın okunurluğunu arttırır ve bazen gerekli de olabilir. Aşağıda verilen simgesel sabit bildirimleri geçerlidir. #define önişlemcisi ile makro fonksiyon tanımalama işlemi, Bölüm 8 ve Bölüm 20'de anlatılacaktır.

  #define MAX 100 #define DATA 0x0378 #define YARICAP 14.22
  28 Nisan 2012
  #1
 2. C Programlama Dili'ne Giriş Sabitler Cevapları

soru sor

C Programlama Dili'ne Giriş Sabitler