Büyük Balığı Cezbetmek

İsimli konu WH 'Hobi Forumları' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 7 Şubat 2011 tarihinde yazılmıştır. Büyük Balığı Cezbetmek hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Büyük Balığı Cezbetmek
  büyük balık avcılığı - balık avının incelikleri - büyük balıklar nasıl avlanır - büyük balıkların avlanması - paraşüt oltası - şemsiye oltası - tekne balıkçılığı - trofe avı - trofe avcılığı


  Trofeleri bulmuş olmak onları yakalamaya yetmez. Bulmak bir sorun olduğu kadar elinizdeki yemi yemeye ikna etmekte başlı başına bir sorundur.

  Bu sorunun bir numaralı çözümü balığa yeminizin zahmetsiz kolay av olduğunu göstermektir.

  Bunu sağlamanın en kolay yolu gene sürü davranışında gizlidir.

  [​IMG]

  Burada paraşüt/şemsiye denen bir takım türü görüyoruz. Bu büyük ihtimalle bir orkinos yemi. Bir tanesi bile çekmek için saatlerce uğraştıran orkinosu 5-6 tane birden çekmek için yapıldığını düşünmezsiniz umarım.
  Peki nedir bu işin esprisi? Gerek tek gezinen türler olsun gerekse sürü halinde gezen trofeler böyle bir şeyi görünce ne düşünür? Balık düşünmez elbette çoğunlukla içgüdüsel bir davranışı vardır.
  Şimdi bakalım. Bunlar neye benziyor? Bir küçük balık sürüsüne. Ama ne görüyoruz? Balıklardan bir tanesi arkada kalmış. Peki neden arkada kalmış olmalı? Yaralı hasta vs. olmalı sürüden ayrıldığına göre..
  İşte bu trofe balıkların bildiği bir şeydir ve trofeyi kolay yem sevinciyle hemencecik kendine çekiverir.
  Bu uygulamanın bir diğer avantajı ise sürü olarak gezen trofelerin topunuda cezbedip sürüyü o yöne yönlendirecek bir sunum olmasıdır. Hatta şu şekilde yapılan benzer düzenekler daha etkili netice verebilir.

  [​IMG]

  Bu sistem farklı şekillerde kullanılabilir. En yaygın kullanım yollarından biri tekneden bir sürü oltayı planörler downrigger’ler vs. yoluyla suda gezdirmektir. Bunlar bir yem sürüsü gibi görünmesine yol açar ve tek yemden kat kat etkili olur. Bazı avlar için bu elzemdir öyleki asıl yem azıcık büyük seçilerek biraz arkadan çekilirken onun az önünde 5-6 küçük yem gezdirilir.

  Trofeleri küçük bir tek balıkla kandırmak zordur. Bizim kendi çapında trofelerimiz olan akya barakuda sinarit vs. için bile bu yöntemler çok iyi netice verir. Püf noktasını unutmayın. Önde sürü gibi görünen 4-5 yem. biraz arkalarında daha albenili asıl yem.  alıntı
  7 Şubat 2011
  #1
 2. Büyük Balığı Cezbetmek Cevapları

soru sor

Büyük Balığı Cezbetmek