Browser (Tarayıcı) Bilgileri

İsimli konu WH 'Bilgisayar' kategorisinde, Kyren üyesi tarafından 29 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Browser (Tarayıcı) Bilgileri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Browser (Tarayıcı) Bilgileri
  Netscape ve Internet Explorer tarayıcıları ve posta istemcileri için temel konfigürasyonlar nasıl yapılır ?
  Sık kullanılanlar, geçici dosyalar, ana sayfa ayarları vb.. (3. ve 4. kuşaklar için)
  Internet Explorer 3.0
  1. Öncelikle istenen İnternet adresinin açılması için yapılması gereken:
  Internet Explorer açıldıktan sonra Adres bölümüne gidilmek istenen adresi yazıp klavyeden Enter tuşuna basmaktır. Bu işlem yapıldıktan sonra Internet Explorer çağrılan sayfayı getirecektir. Sayfanın gelişi sırasında gerçekleşen işlemler ise Internet Explorer'ın sol alt tarafındaki mesajlardan takip edilebilir. (Örneğin; WEB bölgesi bulundu, Sayfa açılıyor gibi.) İşlemler tamamlandığında ve sayfanın tüm bileşenleri download edildiğinde, "done" veya "tamam" şeklinde bir doğrulama görülecektir. Aynı işlemi, Dosya menüsünden Aç seçeneğini kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Kısayollar Nedir? Nasıl kısayol yaratabilirim?
  Kısayollar, bir sayfaya Internet Explorer içerisindeki Sık Kullanılanlar menüsünden ulaşılmasını sağlarlar. Bu sayede o sayfanın adresinin, Internet Explorer çerçevesinde saklanarak, unutulması engellenir. Ayrıca adrese her gidilmek istendiğinde tekrar yazılmasına gerek kalmadan, ara yüzden tek klikle ulaşılabilir. Sık Kullanılanları Düzenle seçeneğini kullanarak yaratılan kısayolları da (bookmarkları) düzenleyebilirsiniz. Kısayolları yarattığınız klasörlere yerleştirerek, kendi düzenlemeniz ile ilgi alanlarınıza ve ilgili oldukları konulara göre düzenleyebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz sayfaya bir kısayol (bookmark) yaratarak ulaşımınızı kolaylaştırmak isterseniz yapmanız gereken Sık Kullanılanlar menüsünden Sık Kullanılanlara Ekle'yi seçmektir. Daha sonra gelen pencereye, site için bundan sonra Sık kullanılanlar menüsünde göreceğimiz ismi yazarak, Tamam butonuna basarız.
  3. Internet Explorer'da adresini yazdığım sayfalar gelmiyor. Ne yapabilirim?
  Bu sorunun bir kaç nedeni olabilir. Esas olarak sorun ya bağlanmaya çalıştığınız siteyi sunan web sunucusunun hizmet verememesi, veya sunucunun İnternet bağlantısında bir problem olması veya sizin İnternet bağlantınızda bir problem bulunmasından dolayıdır. İlk yapılması gereken adresin doğruluğundan emin olmaktır. Eğer yazılan adres doğru ise sorun sizden değil bağlanmak istediğiniz sayfadan kaynaklanmaktadır. Cnn.com veya yahoo.com gibi sitelerin adreslerini de deneyerek problemin genel bir problem mi, yoksa adresini yazdığımız site ile ilgili bir problem mi? olduğu konusunda bir ipucu elde edilebilir. Ancak bazı sık karşılaşılabilen hataların, anlamlarını öğrenebiliriz. Aşağıdaki mesajlar,Internet Explorer' ın sayfanın gelmesi gereken, ana penceresine gelmektedir. 1. 400 - Bad Request : Bağlanmak istediğiniz sayfanın adresinde isteğiniz dosya ile ilgili bir sorun mevcut, ya istenen dosya mevcut değil, ya varolan formatta siz alamıyorsunuz veya webserver da bir problem mevcut. 2. 401 - Unauthorized : İstediğiniz dosyayı çekmek izine tabii, veya webserverda yanlış bir ayarlama yapılmış, normalde herkese açık olmayan bir dizine veya dosyaya link verilmiş. 3. 403 - Forbidden : Sayfaya sizin konumunuzdan erişmek yasak. 4. 404 - Not Found : Bağlanmak istediğiniz sayfa adresin gösterdiği yerde değil.
  Eğer, Internet Explorer, sayfaya ulaşamadığınızı söyleyen bir kutucuk çıkarıyorsa,
  Modeminizin açık olduğundan ve İnternet' e bağlı olduğunuzdan emin olun.
  Denetim Masası (Control Panel) içerisindeki Ağ Yapılandırması (Network) bölümünü açarak burada Çevirmeli Bağdaştırıcı (Dial-up Adapter) ve bir adet TCP/IP olduğundan emin olun.
  Yurtiçi ve Yurtdışı bir kaç tane bilinen sitenin adresini yazıp çağırarak, İnternet' te genel olarak bir bağlantı probleminiz olup olmadığına bakın.
  4. Türkçe sitelerde Türkçe karakterleri görmek için ne yapabilirim?
  İnternet Explorer ile çağırdığınız bir sayfa Türkçe karakterler içeriyor ve bu karakterden bazılarını görmek istediğiniz gibi göremiyorsanız
  Internet Explorer, Görünüm menüsündeki Seçenekler'i işaretleyin.
  Genel bölümünü seçin, buradaki Yazı tipi Ayarları butonuna basın.
  Gelen pencerede Varsayılan bölümünde Türkçe seçin.
  Tamam butonuna basın.
  5. Açılırken hep aynı sayfa geliyor, bu sayfayı değiştirmek istiyorum, nasıl yapabilirim
  Internet Explorer açıldığında ilk gelen sayfayı (Startup Page) değiştirmek için ilk önce bundan sonra açılış sayfamız olmasını istediğimiz sayfayı adres kısmına yazıp, enter' a basarak çağırırız. Sayfa gelince Internet Explorer içindeki Görünüm menüsünden Seçenekleri işaretleyerek, önümüze gelen pencerede gezinme bölümünden Başlangıç sayfasına geliriz. Geçerli Olanı Kullan butonuna basılarak o anda çağırmış olduğumuz sayfanın Başlangıç Sayfası olması sağlanır. Tamam butonuna basılarak işlemin geçerlilik kazanması sağlanır.
  Internet Explorer 4.0
  Her Web sayfasının Uniform Resource Locators ya da URL denilen bir adresi vardır. Bir Web sayfasına adresini Address çubuğuna yazarak doğrudan ulaşmak mümkündür. Address çubuğu aynı zamanda o anda izlediğiniz Web sayfasının adresini de gösterir. Kimi zaman gitmek istediğiniz Web sayfasını hatırlamak kolay değildir. Internet Explorer ile tüm adresi yazmanız gerekmez. Adresin ilk birkaç karakterini yazın ve AutoComplete özelliği daha önce ziyaret ettiğiniz Web siteleri adreslerine dayanarak öneride bulunur.
  İnternet adreslerinin otomatik olarak tamamlanması için:
  1) Address çubuğunda gitmek istediğiniz adresi yazmaya başlayın. Eğer bu siteyi daha önce ziyaret ettiyseniz AutoComplete özelliği siz yazarken öneride bulunur. Örneğin, microsoft yazarsanız, Internet Explorer Microsoft Corporation adresindeki Microsoft sayfasını açmak istediğinizi tahmin edecektir.
  2 ) AutoComplete'in uyan bir adresi bulmasının ya da Web adresini yazmanızı tamamlamanızın ardından, klavyenizdeki ENTER tuşuna basın. Eğer klavyenizdeki CTRL ve ENTER tuşlarına birlikte basarsanız, Internet Explorer adresi sizin için tamamlar. Örneğin, microsoft yazdıysanız Internet Explorer microso.com açmaya çalışacaktır.
  Açtığınız sayfalar arasında dolaşılması
  Gözden geçirdiğiniz sayfalar arasında ileri ve geri dolaşabilirsiniz. Genellikle bulunduğunuz oturumdaki açtığınız sayfalar arasında geriye doğru gidilebilir. Bir ya da birkaç sayfa geriye gittikten sonra tekrar son açtığınız sayfalara doğru ileri gidebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz sayfalar arasında ileri ya da geri gitmek için Araç çubuğundaki Back ya da Forward düğmesini tıklayın.
  Sayfa görünümünün yenilenmesi
  Bir Web sayfasını ilk açtığınızda, Internet Explorer sayfa üzerindeki metin ve yazıları diskinizdeki "Temporary İnternet Files" adı verilen bir klasörde geçici olarak saklar. Daha önce ziyaret ettiğiniz bir sayfaya geri döndüğünüzde, Internet Explorer ya sayfanın bu klasör içindeki halini gösterebilir ya da sayfa üzerinde bir değişiklik yapılıp yapılmadığını denetleyebilir. Bu özelliğin nedeni, Web sayfasına yeniden bağlanıp yüklemekten doğacak zaman kaybını önlemektir. Bununla birlikte, son ziyaret ettiğinizden sonra sayfa üzerinde bir şeyin değiştiğinden kuşkulanıyorsanız sayfa görünümünü güncelleştirmek isteyebilirsiniz.
  Sayfa görünümünü yenilemek için
  Araç çubuğundaki Refresh düğmesini tıklayın; Internet Explorer sayfayı yeniden yükler.
  Sık kullandığınız sayfalar için kısayolların kaydedilmesi
  Er ya da geç sık sık ziyaret etmek isteyeceğiniz bir sayfayla karşılaşacaksınız. Bir adresi, bir kısayol olarak Favorites listenizde, Links çubuğunda ya da masa üstünde kaydedebilirsiniz.
  Kısayolların Favorites listesinde kaydedilmesi
  Sık ziyaret ettiğiniz Web sayfalarını (ve diğer belgeleri) kaydedebilir ve bunları doğrudan ulaşmak için Internet Explorer'da düzenli bir listeden seçebilirsiniz. Bu özellikle, eğer çok sayıda sık kullandığınız sayfa ya da sitelerin oluşacağını düşünüyorsanız yararlıdır. Favorites listesine bir kısayolu kaydetmek için
  Listeye eklemek istediğiniz Web sayfasını ya da belgeyi ekranda görüyor olun.
  Favorites menüsündeki Add to Favorites komutunu verin.
  Links çubuğunun kullanımı
  Links çubuğu, birkaç Microsoft Web sayfasına daha önceden belirlenmiş bağlantılar içerir. Links çubuğunu açmak için Links ifadesini çift tıklayın ya da Links çubuğunun sonundaki düşey çizgileri sürükleyin. Sayfaları gözden geçirirken Links çubuğuna kolayca bağlantılar ekleyebilirsiniz.
  Links çubuğuna bir bağlantı eklemek için;
  Bağlantı kuracağınız sayfa simgesini Address çubuğundan Links çubuğuna sürükleyin.
  Web sayfasındaki bir bağlantıyı Links çubuğuna sürükleyin.
  Favorites listesindeki bir bağlantıyı Links klasörüne sürükleyin. Bunu, ya bağlantıyı doğrudan Favorites menüsüne ve ardından Links klasörüne ya da Explorer çubuğundaki Favorites listesi görüntülenirken Links klasörüne sürükleyerek yapabilirsiniz.
  Links çubuğunu eklemek istediğiniz Web sayfasını açın. Favorites menüsünden Add to Favorites üzerine gelin, Create In ve ardından Links seçeneklerine tıklayın.
  Bir bağlantıyı, üzerinde farenin sağ düğmesini tıklayıp uzağa doğru sürükleyerek Links çubuğundan silebilirsiniz.
  Web sayfalarına masaüstü kısayollarının oluşturulması
  Masa üstünüze bir Web sayfası için kısayol eklenmesi kolaydır. Bu kısayolu çift tıkladığınızda Internet Explorer başlatılır ve söz konusu sayfaya erişilir. Masaüstünüze bir kısayol yerleştirmek için;
  Bir masaüstü kısayolu olarak ekleyeceğiniz Web sayfasını açın.
  File menüsünden Create Shortcut komutunu verin.
  Ya da Web sayfası üzerinde boş bir alana gidip farenin sağ düğmesini tıklayın ve Create Shortcut komutunu verin.
  İnternet'te Bilginin Bulunması
  İnternet Explorer'deki arama özelliği Web'de aradığınızı bulmanızı kolaylaştırır. Back ve Forward düğmelerine ek olarak, History ve Favorites özellikleri ise nerelere gittiğinizi ve nerelere gideceğinizi görmenizi kolaylaştıracaktır.
  Explorer çubuğunun kullanımı
  İnternet Explorer araştırıcısındaki Explorer çubuğu sağ tarafta Web sayfalarını izlerken araştırıcı penceresinin sol tarafında yararlı bağlantılarla çalışmanıza olanak verir Explorer çubuğu ile İnternet'te arama yapabilir, sık kullandığınız sitelere bağlantıları yönetebilir, son ziyaret ettiğiniz sitelerin listesini görebilir ve kanal seçeneklerini izleyebilirsiniz. Explorer çubuğunu görüntülemek için araç çubuğundaki Search, Favorites, History ya da Channels düğmelerini tıklayabilirsiniz. Aradığınız bilgiyi bulduğunuz zaman Explorer çubuğunu yeniden gizlemek için araç çubuğu düğmesini tıklayın.
  İnternet'in araştırılması
  İnternet'in araştırılması, özellikle aradığınız konuyla ilgili çok fazla Web sayfası varsa zordur. Bir tek araştırma kriterlerine uyan yüzlerce sayfa bulunabilir. Aradığınız konuyla ilgili olduğu belirtilen sayfaların arasında gidip gelme çok zaman alabilir. Explorer çubuğu bu sorunu, arama kriterinize uyan sayfaların listesini ve sayfa içeriğini birlikte görüntüleyerek çözmektedir. İzlediğiniz Web sayfasını kapatmadan yeni bir aramayı dahi başlatabilirsiniz. Search düğmesini tıkladığınızda farklı arama yeteneklerine sahip servislerin bağlantılarını göreceksiniz. Bunlardan bazıları, aradığınız bilginin bulunması zor olduğunda ya da belirlediğiniz kriterlere uyan çok fazla sayfa bulunduğunda, ileri düzeyli aramalarla ilgili ipuçları sağlar.
  Web sayfalarını aramak için
  İnternet Explorer araç çubuğundaki Search düğmesini tıklayın.
  Explorer çubuğunda aradığınız sözcük ya da ifadeyi yazıp Search düğmesini tıklayın.
  Arama sonuçları listesinde bir bağlantıyı tıklayarak, bağlantının gösterdiği Web sayfasını araştırıcı penceresinin sağ tarafında görüntüleyin.
  Son ziyaret ettiğiniz sayfaların izlenmesi
  Olasılıkla Salı günü ziyaret ettiğiniz bir siteyi hatırlayacak ve bu siteyi yeniden ziyaret etmek isteyeceksiniz. Explorer çubuğu, ait olduğu siteyi göstermesinin yanında, sayfaları ziyaret ettiğiniz haftalara ve günlere göre düzenleyerek de gösterir. Bu, eğer bir sitedeki birkaç Web sitesini ziyaret ettiyseniz yararlıdır.
  Son ziyaret ettiğiniz sayfaları izlemek için
  Araç çubuğundaki History düğmesini ve ardından uygun bir klasörü tıklayın. Internet Explorer'ın History listenize kaydedeceği Web sayfaları için gün sayısını değiştirebilirsiniz. Gün sayısının azaltılması disk alanından tasarruf etmenize olanak verir. Daha fazla bilgi için Internet Explorer Help Index'deki "history" konusuna bakın.
  Kanalların izlenmesi
  Hangi kanalların kullanılabilir olduğunun izlenmesi kolaydır. Abone olduğunuz kanalların listesini Explorer çubuğunda görebilirsiniz.
  İnternet'in Size Ulaştırılmasını Sağlamak
  Bir içeriğin değişip değişmediğini anlamak için artık Web sitelerini ziyaret etmenize gerek yok. Web içeriklerinin size abonelikler ve kanallar aracılığıyla ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. İçerik, siz başka programlarla çalışırken, hatta uyurken yüklenebilir.
  Kanallara abone olunması
  Bir kanal sağlayıcısı içeriği güncelleştirip düzenli ve zamanı önceden saptanmış bir şekilde içeriği size ulaştırır. Kanalları kendi gereksinimleriniz ve ilgi alanlarınız doğrultusunda düzenleyebilirsiniz. Hangi kanala abone olacağınızı ve bunlardan ne tür bilgi istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bir kanal Web araştırıcınızda, masaüstünüzde, hatta bir ekran koruyucusu olarak görüntülenebilir.
  Bir kanalı araştırıcıda görüntülemek için
  Araç çubuğundaki Channels düğmesini tıklayın.
  Explorer çubuğunda izlemek istediğiniz kanal ya da kategoriyi (Spor gibi) tıklayın.
  Araştırıcı penceresinde bir kanala abone olmak için
  Araç çubuğundaki Channels düğmesini tıklayın.
  Araştırıcı pencerenizin sol tarafında yer alan Explorer çubuğundaki Channel Guide düğmesini tıklayın ve ekranınızdaki yönlendirmeleri izleyin.
  Bir kanalın masaüstünde görüntülenmesi
  Masaüstünde boş bir alana farenin sağ düğmesiyle tıklayıp açılan menüden Properties komutunu verin.
  Web sekmesini ve New düğmesini tıklayın.
  Eğer Microsoft Web sitesindeki kanal listesinden bir seçim yapmak istiyorsanız Yes düğmesini tıklayın.
  Eğer kanalın yerini kendiniz belirlemek istiyorsanız No düğmesini tıklayıp kanalın adresini yazın.
  Bir Web sitesine abone olunması
  Eğer düzenli olarak almak istediğiniz bilgi bir kanal tarafından sağlanamıyorsa, bir Web sitesine abone olabilirsiniz. Bu bir siteyi ziyaret edip içeriğin manuel olarak yenilenmesi yerine, güncelleştirilmiş bilginin siteden önceden belirlenen zamanlarda otomatik olarak alınmasına olanak verir. Bir siteye abone olunması bu siteye ücret ödemeyi gerektirmez. İçerik değişip de size ulaştırıldığında Favorites listenizdeki Web sitesi kısayolunun yanında kırmızı renkte ve yıldız şeklinde bir sembol belirir. Bir içerik değiştiğinde uyarılmanızı sağlayabilir ya da yeni içeriğin otomatik olarak güncelleştirilip diskinize yüklenmesini isteyebilirsiniz (bu işlem gece ya da bilgisayarınız kullanılmazken yapılabilir). Böylece Web sayfalarını kendi tercihleriniz doğrultusunda izleyebilirsiniz. İstediğiniz tercihi belirtmenizi Web Site Subscription sihirbazı sağlar.
  Bir Web sitesine abone olmak için
  Abone olmak istediğiniz Web sayfasını açın.
  Favorites menüsünden Add to Favorites komutunu verin.
  Partial subscription: tell me when updates occur ya da Full subscription: download for offline reading seçeneklerinden birisine tıklayın.
  Eğer zamanlama, teslimat ve uyarılma seçeneklerini kendiniz belirlemek istiyorsanız Customize düğmesini tıklayıp Web Site Subscription sihirbazını kullanın.
  İnternet'in yanınızda götürülmesi
  İnternet'e bağlı olmadığınız bir anda Web içeriğini izlemek isteyebilirsiniz. Kanallar ve abonelikler aracılığıyla çok fazla bilginin bilgisayarınıza aktarılmasını sağlayabilir ve bunları çevrimdışı konumda izleyebilirsiniz. Eğer taşınabilir bir bilgisayarınız varsa, Web sayfalarını yolda, evde, işte okumak amacıyla sayfaları yükleyerek "İnternet'i yanınızda götürebilirsiniz".
  İnternet'e bağlanmadan Web sayfalarını gözden geçirmek için
  File menüsünden Work Offline komutunu verin.
  Masaüstünüzün Canlandırılması
  İnternet Explorer ile masaüstünüzü daha canlı ve daha yararlı bir hale getirebilirsiniz. Kanalları masaüstünüze yüklemenin yanında Web sayfalarını masaüstü duvar kağıdı olarak ta kullanabilirsiniz. Hatta, hava durumu, borsa bilgileri gibi düzenli olarak güncelleştirilen belirli bir unsuru masaüstünüze ekleyebilirsiniz. Active Desktop™ arayüzü araştırıcınızı açmadan Web içeriğini izlemenize olanak verir. Internet Explorer'i kurarken bilgisayarınızın bir Web araştırıcısı gibi görünmesini ve çalışmasını sağlayan Active Desktop gibi Windows Desktop Update özelliklerinin kurulup kurulmayacağını seçebilirsiniz. Bu özellikler kuruluysa dahi Active Desktop arayüzünün kullanılıp kullanılmayacağının seçilmesi olasıdır.
  Active Desktop arayüzünü devreye sokmak ya da devreden çıkarmak için
  Masaüstünde boş bir alana farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve açılan menüden Active Desktop düğmesine tıklayın.
  View as Web Page seçeneğini tıklayın.
  Bir Web sayfasını masaüstü duvar kağıdı olarak kullanmak için
  Masaüstünde boş bir alana farenin sağ düğmesiyle tıklayıp Properties komutunu tıklayın.
  Background sekmesini ve Browse düğmesini tıklayın.
  Kullanmak istediğiniz HTML belgesini seçip, Open düğmesini tıklayın.
  Apply düğmesini tıklayın.
  Masaüstünüze bir Active Desktop unsurunun eklenmesi
  Masaüstünüze farenin sağ düğmesiyle tıklayıp açılan menüden Properties komutunu verin.
  Web sekmesini ardından New düğmesini tıklayın.
  Ekleyeceğiniz unsuru görmek amacıyla Active Desktop galerisini gözden geçirmek için Yes düğmesini tıklayın.
  Eğer bir unsuru seçmek için bir başka Web sitesini kullanmak istiyorsanız No düğmesini tıklayın ve istediğiniz sitenin adresini yazın ya da bu siteyi bulmak için Browse düğmesini tıklayın.
  İçerik değiştiğinde genel olarak bu unsurlar sizin belirlediğiniz zamanlamaya göre güncelleştirilirler. Belirlenen zamanlama dışında bir unsurun güncelleştirilmesi için bu unsuru farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve açılan menüden Update komutunu verin.
  Web sayfası metni görünümünün değiştirilmesi
  Web sayfaları genellikle önceden belirlenmiş belirli yazı tipleri, yazı tipi rengi ve büyüklüğü ve art alan renkleri içerirler. Bu ayarlar her unsur için bir biçem sayfası ya da şablonda tanımlanmıştır. Siz, özellikle kısıtlı ya da düşük izleme olanağına sahipseniz yararlı olan kendi biçem sayfalarınızı kullanabilirsiniz.
  Metnin görünümünü değiştirmek için
  View menüsünden İnternet Options komutunu verin.
  General sekmesini, ardından Colors seçeneğini tıklayın.
  Gerekli ayarlamaları yapıp OK düğmesini tıklayın.
  Yazı tipi ve renk ayarlarını gözardı edip saptanmış bir biçem sayfası özelliklerini uygulamak için General sekmesini ve Accessibility seçeneğini tıklayın
  Başlangıç sayfanızın değiştirilmesi
  İnternet Explorer sizin için tanımlanmış bir başlangıç sayfasına sahiptir. Ancak, açılışta bir başka başlangıç sayfasını ziyaret etmek istiyorsanız, başlangıç sayfasını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
  Başlangıç sayfanızı değiştirmek için
  İnternet'i başlattığınızda görüntülenmesini istediğiniz Web sayfasını açın.
  View menüsünden İnternet Options seçeneğini seçin.
  General sekmesini ve ardından Use Current'ı tıklayın. Yeniden orijinal başlangıç sayfasını kullanmaya karar verirseniz Use Default seçeneğini tıklayın.
  Favorites klasörünüzün yönetilmesi
  Zaman içinde sık kullandığınız unsurların sayısı artarak bunlarla başa çıkmak zorlaşacaktır. Sık kullandığınız sayfalarınızı kategorilere ayırıp düzenleyerek aradığınız bir sayfanın bulunmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  Internet Explorer'in daha erişilebilir kılınması
  Microsoft Windows, Windows NT ve Windows 95 erişilebilirlik ürün ve hizmetlerine ek olarak, aşağıdaki özellikler Internet Explorer'i engelli kişiler için daha erişilebilir kılmaktadır. Daha fazla bilgi için Internet Explorer Help Index'deki "accessibility" konusuna bakın.
  Klavyeden erişim
  İnternet Explorer'daki tüm özelliklere farenizi ya da klavyenizi kullanarak erişebilirsiniz. Internet Explorer, sık kullanılan karakterleri daha erişilebilir hale getiren Dvorak klavye düzenini destekler.
  Web sayfalarının klavye kullanılarak araştırılması
  Web'i klavyenizi kullanarak keşfedebilirsiniz. Metin ve görüntülerden oluşan bağlantılar, harita görünümleri üzerindeki belirli noktalar, Address çubuğu ve çerçeveler gibi ekran elemanları arasında gidip gelmek için TAB ya da SHIFT ve TAB tuşlarına basın.
  Seçme kutusu
  Bir bağlantı ya da görüntü üzerine geldiğinizde ya da bunları tıkladığınızda, bunların etrafında bir piksel kalınlığında bir çerçeve belirir. Bu, size neyi seçtiğinizi anlamanız olanağını verir.
  Ayarlanabilir yazıtipi büyüklükleri
  Web sayfası yazarı değiştirilemez yazıtipi ayarlamaları yapmış olsa dahi, bilgisayarınızın ekranında görüntülenen yazıtipi büyüklüklerini özelleştirebilirsiniz.
  Yüksek Kontrast
  İnternet Explorer, eğer bunları kullanıyorsanız, yüksek kontrast özelliğine olanak vermesinin yanında daha da ileri düzeyli özelleştirmeler yapmanızı olası kılar.
  Geçici İnternet Dosyalarınızın Yönetilmesi
  Resimleri, metni ve çoklu ortam elemanları da dahil, Internet Explorer, izlediğiniz her Web sayfasının bir kopyasını bilgisayarınızdaki Temporary İnternet Files isimli bir klasörde saklar. Bu klasöre kimi zaman kaşe de denir. Internet Explorer bu klasörü aşağıdakileri yapabilmeniz için kullanır:
  Web sayfalarını daha hızlı gözden geçirebilmeniz; İnternet'e bağlanmadan, daha önce izlediğiniz Web sayfalarını görebilmeniz.
  Belirli bir Web sayfasını görmek istediğinizi belirttiğiniz zaman, Internet Explorer bu sayfanın bir kopyasını Temporary İnternet Files klasöründe arar. Son izlemenizin ardından, eğer bu sayfanın içeriğinde bir değişiklik yapılmışsa ve sayfanın güncelleştirilmiş bir sürümünün alınması zamanı gelmişse, sayfa görüntüsü yenilenir. Aksi taktirde, Internet Explorer sayfayı geçici İnternet dosyalarından görüntüleyecektir. Bu dosyaların diskinizde saklanması nedeniyle, klasör boyutunu yönetmek sizin avantajınızadır. Daha fazla sayfayı saklayabilmek için klasör kapasitesini yükseltebilir ya da diskinizde daha fazla boş alan kazanmak için azaltabilirsiniz.
  Geçici İnternet dosyaları ayarlarını değiştirmek için
  View menüsünden İnternet Options komutunu verin.
  General sekmesini ve Settings seçeneğini tıklayın.
  İnternet dosyaları için kullanılacak disk alanını artırmak ya da azaltmak için göstergeyi sürükleyin.
  İnternet Explorer'in Temporary İnternet Files klasöründeki sayfaları güncelleştirmesini engellemek için Never seçeneğini tıklayın.
  Güvenlik:
  Internet Explorer'in kullanılması, Web'in gözden geçirilmesi için en güvenli yöntemlerden birisidir. İçindeki yerleşik İnternet güvenlik teknolojileriyle özel olarak iletişim kurabilir, güvenebileceğiniz yazılımları yükleyebilir ve kimliğinizi Web'deki diğerlerine tanıtabilirsiniz. Güvenli iletişimle İnternet'de tüketim ürünlerini satınalabilir ve hatta bankacılık işlemlerini yerine getirebilirsiniz.
  İnternet Explorer şu güvenlik teknolojilerini destekler:
  Microsoft Authenticode™ teknolojisi, uygulama geliştiricilerin uygulamalarını sayısal olarak imzalamalarına olanak verir. Bunun anlamı, İnternet'den yüklemeden önce yazılımın yayınlayıcısını denetleyebileceğiniz ve yükleme işleminden önce ya da yükleme işlemi sırasında yazılımın değiştirilmediğinden emin olabilirsiniz.
  Güvenli iletişim kanalları, elektronik posta gibi bilgi aktarımının güvenli yapılmasını ve başkaları sizi duymadan finansal işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Kişisel sertifikalar, Web sitelerine kimliğinizin tanıtılmasına ve Web'deki bilgiye erişilmesine olanak verir.
  Site sertifikaları, kişisel sertifikalarınız gibidir. Ancak bunlar siteler için kullanılırlar. Bunları kullanarak bilgi göndermeden önce (örneğin kredi kartı numaranız) bir sitenin sertifikasını denetleyebilirsiniz.
  Güvenlik uyarıları, Web'i gözden geçirirken hangi güvenlik uyarılarını almak istediğinizi ayarlamanızı sağlar. Örneğin bazı Web siteleri, daha sonra o Web sitesini ziyaret ettiğinizde sizi tanıyabilmesi için bilgisayarınıza bilgi yükleyebilir (bunlara COOKIE denir). Bu tür bilgiler bilgisayarınıza yüklenmeden önce uyarılmak isteyebilirsiniz.
  Güvenli olmayan bir Web sitesini ziyaret ettiğinizde ya da güvenilir bir Web sitesinden güvenli olmayan bir siteye geçtiğinizde Internet Explorer sizi uyarmak için bir iletişim penceresi açar ve durum çubuğunda açık ve kapalı pozisyonları olan bir kilit simgesi görüntüler.
  Bir başka mesaj, bir aramadaki metin satırları gibi bilgileri güvenilir olmayan İnternet bağlantılarına gönderilirken görüntülenir.
  Güvenlik Düzeylerinin Belirlenmesi:
  Internet Explorer, İnternet dünyanızı bölgelere (zone) ayırarak birden fazla güvenlik düzeyi saptamanıza olanak verir. Güvenlik belgeleri, doğru uyarıları, doğru zamanda almanızı sağlar. Internet Explorer durum çubuğu, izlemekte olduğunuz Web sayfasının ait olduğu bölgesini görüntüler. Ne zaman dosyaları açmayı, içeriği yüklemeyi ve Web'de diğer işleri yapmayı denerseniz, Internet Explorer bu Web sitesi bölgesi için güvenlik ayarlarını denetler.
  Bilgisayarınızdaki dosyalar için olan güvenlik bölgelerine ek olarak, Internet Explorer, ayarlayabileceğiniz dört güvenlik bölgesi daha sağlamaktadır:
  Yerel Intranet. Bu bölge, şirketinizin iletişim ağındaki siteler gibi duvarların gerisinde kalan güvenilir içeriği kapsar. Bu bölge, yöneticinizin güvendiği sitelerin listesini de içerebilir. Başlangıçta yerel Intranet'in güvenlik düzeyi Orta derecededir. Dilerseniz, kuruluma ve içeriğe ne denli güvendiğinize bağlı olarak düzeyi Düşük olarak ayarlayabilirsiniz.
  Güvenilir Siteler. Bu bölge, İnternet'de diğerlerinden daha fazla güvendiğiniz siteleri kapsar. En çok güvendiğiniz siteleri bu bölgeye dahil edebilirsiniz. Bölgenin başlangıçtaki güvenlik düzeyi derecesi düşük'tür.
  Yasaklanmış Siteler. Bu bölge, güvenmediğiniz ya da İnternet'deki diğer sitelerden daha az güvendiğiniz siteleri kapsar. Bu bölgeye de siteleri dahil edebilirsiniz. Bölgenin başlangıçtaki güvenlik düzeyi derecesi Yüksek'tir.
  İnternet. Bu bölge bilgisayarınızda, intranet'de ya da diğer bölgelerde olmayan siteleri kapsar. Bölgenin başlangıçtaki güvenlik düzeyi derecesi Orta'dır.
  Bilgisayarınızda bulunan dosyaların genellikle güvenilir olduğu kabul edilir. Bu, bilgisayarınızdaki dosyaları açar ya da programları çalıştırırken hiç ya da çok az uyarı mesajı almanızı sağlar. Bilgisayarınızdaki bir klasör ya da sürücüyü bir güvenlik bölgesine dahil edemezsiniz.Güvenlik bölgelerini kurmak için belirli Web sitelerini bir bölgeyle ilişkilendirmeli ve ardından her bölge için uygun bir güvenlik düzeyi derecesi belirlemelisiniz. Güvenlik düzeyi derecelerinin belirlenmesi ve hangi sitelerin hangi bölgelerle ilişkilendirileceği tamamen size aittir.
  Bir Web sitesini, bir bölgeyle (zone) ilişkilendirmek için:
  View menüsünden Internet Options komutunu verin.
  Security sekmesini tıklayın
  Zone listesinde Trusted Sites ya da Restricted Sites bölgelerinden birisini tıklayın.
  Add Sites düğmesini tıklayın.
  Add this Web site to the zone kutusuna, Web sitesi için bir adres (URL) yazın ve Add düğmesini tıklayın.
  Güvenlik düzeylerini belirlemek için:
  View menüsünden Internet Options komutunu verin.
  Security sekmesini tıklayın.
  Zone listesinde, güvenlik düzeyini belirleyeceğiniz bölgeyi tıklayın.
  Dilediğiniz güvenlik düzeyi derecesini tıklayın.
  İnternet Dosyalarının Yüklenmesi (Download)
  1- Yüklemek istediğiniz dosya ya da programı gösteren bağlantıyı tıklayın.
  2- Açılan iletişim penceresinde:
  Bir belgeyi izlemek ya da bir programı çalıştırmak için Run this program from the İnternet düğmesini tıklayın.
  Dosya ya da programı açmadan diske kaydetmek için Save this program to disk düğmesini tıklayın.
  Dosyayı bilgisayarınıza kaydettikten sonra, bu dosyayı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
  İnternet'de bilgisayar virüslerine oldukça ender rastlanır. Ne var ki bu virüsler dosyalarınıza ya da bilgisayarınıza zarar verebilirler. Eğer belirli bir dosyadan emin değilseniz, Save this program to disk seçeneğini tıklayarak dosyayı diskinize kaydetmeli ve açmadan önce bir virüs tarama programıyla dosyayı sınamalısnız. Bir programı çalıştıran bir bağlantıyı tıkladığınız da bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Yüksek dereceli bir güvenlik düzeyi, programları İnternet ya da intranet'den çalıştırmanıza engel olacaktır. Eğer İnternet ya da intranet'i işte kullanıyorsanız, programların yüklenmesi konusundaki şirket politikasını gözden geçirin ya da iletişim ağı yöneticinize başvurun.
  İnternet erişimini kısıtlamak için derecelendirmeler kullanılması:
  İnternet'in değeri büyük ölçüde çok geniş bir yelpazede yeralan bilgilere koşulsuz olarak erişim olanağı vermesinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan, bazı bilgiler herkes için uygun olmayabilir. Internet Explorer'deki Content Advisor, İnternet üzerinde bilgisayarınızın erişim sağlayabileceği içeriği denetlemenize olanak verir. Content Advisor'u devreye sokmanızın ardından, yalnız derecelendirilmiş ve belirlediğiniz kriterlere uyan Web içeriği görüntülenebilir. Content Advisor, onu ilk kez devreye soktuğunuzda oldukça sıkı derecelendirme standartları uygular. Bu ayarları tercihlerinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Tüm İnternet içeriği derecelendirilmeyebilir. Eğer derecelendirilmemiş sitelerin izlenmesine olanak verirseniz, bu sitelerden bazılarının uygun olmayan içeriğe sahip olabileceğinizi unutmayın. Content Advisor'un yönetici şifresinin unutulmaması (ya da güvenli bir yere yazılması) önemlidir. Yönetici şifresiyle Content Advisor'u devreye sokabilir ya da devreden çıkartabilir, içerik derecelendirme ayarını değiştirebilir ya da her durumda ayrı ayrı içerik ayarını gözardı edebilirsiniz.
  Bilgisayarınızın uygun olmayan içeriği görüntülememesi için:
  View menüsünden Internet Options komutunu verin.
  Content sekmesini tıklayın.
  Ratings alanında Enable seçeneğini tıklayın.
  Eğer yönetici şifresi bilgisayarınızda henüz saptanmamışsa, bir şifre belirlemeniz istenir. Eğer bu şifre daha önce saptandıysa, bunu yazmanız gerekecektir.
  Haberleşme gruplarıyla çalışmak (Newsgroups):
  Bir haberleşme grubu, haber sunucusu denilen bir bilgisayara bireylerin gönderdiği mesajların tümüdür. Hemen her konuda bir haberleşme grubu bulabilirsiniz. Birçok haberleşme gruplarına mesajlar gönderebilir ve bu mesajlar gruba erişimi olan herkes tarafından okunabilir. Bazı haberleşme gruplarına ait mesajların yalnız yetişkinler için olduğunu hatırdan çıkarmayın. Bu nedenle, uygun olmayan sitelere erişimi kısıtlamak isteyebilirsiniz. Haberleşme grubu üye listeleri yoktur ve bunlara katılmak için herhangi bir ücret ödenmez.
  İstemcinizle bir haberleşme grubu sunucusunda hesap açtırabilmeniz için, İnternet servis sağlayıcınızın (ISS) bu grubun sunucusuyla bağlantısı olması gerekir. Bir haberleşme sunucusu hesabı açtırdıktan sonra, bu sunucuda bulunan herhangi bir haberleşme grubuna mesaj gönderebilir ve buradan gelen mesajları okuyabilirsiniz.
  İnternet haberleşme gruplarına katılınması:
  Haberleşme gruplarıyla dilediğiniz kadar çok ya da az iletişim kurabilirsiniz. Bir haberleşme grubuna, salt diğerlerinin düşüncelerini okumak için katılabileceğiniz gibi kendi sorularınızı, ipuçlarınızı, düşüncelerinizi ya da yanıtlarınızı gönderebilirsiniz.
  Haberleşme grubu mesajlarının okunması:
  İnternet servis sağlayıcınızın olanak verdiği herhangi bir haberleşme grubunu gözden geçirebilir, herhangi bir haberleşme grubundaki dilediğiniz kadar mesajı okuyabilirsiniz. İlginizi çeken bir haberleşme grubu bulduğunuzda, bunlara kolayca erişmek için abone olabilirsiniz.
  Bir haberleşme grubunu ilk kez izlerken mesajların yüklenmesi zaman alabilir. Bu haberleşme grubuna tekrar eriştiğinizde yükleme daha hızlıdır. Çünkü, istemciniz yalnız yeni mesajları yükler.
  (Aşağıda Haberleşme Grupları ile ilgili anlatılan işlemler Outlook Express baz alınarak hazırlanmıştır).
  Haberleşme grubu mesajlarını okumak için:
  Tools menüsünden Mail/News komutunu verin.
  Read News düğmesini tıklayın.
  Outlook Express açılacaktır, burada sağ alttan "Next" tuşunu tıklayarak ilerleyin.
  "Setup a News Groups Account" linkini seçerek News ayarlarına girebilirsiniz.Bildiğiniz bir haberleşme grubu sunucusunu bu boşluğa girmeniz gerekmektedir.
  Eğer listede belirli bir haberleşme grubunu bulamıyorsanız, haberleşme sunucunuzda bu grup yoktur.
  Bir haberleşme grubuna abone olunması:
  Düzenli olarak ziyaret etmek istediğiniz bir haberleşme grubu bulduğunuzda bunu abone listenize ekleyin. Eğer daha sonra düşüncenizi değiştirirseniz ya da bu haberleşme grubunu yeniden ziyaret etmekten vazgeçerseniz bunu listenizden kolayca silebilirsiniz.
  Bir haberleşme grubuna abone olmak ya da aboneliği sona erdirmek için:
  Araç çubuğundaki News groups düğmesini tıklayın.
  Eğer bir haberleşme listesi belirirse sunuculardan birini tıklayın.
  Abone olmak istediğiniz haberleşme grubunu ardından Subscribe düğmesini tıklayın.
  Bir haberleşme grubu aboneliğinizi sona erdirmek için haberleşme grubunu ve ardından Unsubscribe düğmesini tıklayın.
  Abone olduğunuz haberleşme gruplarının bir listesini görmek isteyebilirsiniz. Klasör listesinde haberleşme grubu listesini görebilir ya da abone listenizi izleyebilirsiniz.
  Abone listenizi görmek için:
  Araç çubuğundaki News groups düğmesini tıklayın.
  Pencerenin alt kısmındaki Subscribed sekmesini tıklayın.
  Yeni bir mesajın bir haberleşme grubuna gönderilmesi:
  Klasör listesinde, bir mesajı göndermek istediğiniz haberleşme grubunu seçin.
  Araç çubuğundaki Compose Message düğmesini tıklayın.
  Mesajınızı diğer haberleşme grubundakilere de göndermek için Tools menüsünden Select Newsgroups komutunu verin. Listede bir haberletme grubunu ve Add düğmesini tıklayın. Tüm haberleşme gruplarından ya da abonesi olduğunuz haberleşme grubundan seçim yapabilirsiniz.
  Mesajınızın konusunu yazın.
  Mesajınızı yazıp, araç çubuğundaki Post Message düğmesini tıklayın.
  Bir haberleşme grubunu ya da mesajı yazanı yanıtlamak için:
  Mesaj listesinde, yanıtlamak istediğiniz mesajı tıklayın.
  Tüm haberleşme grubunu yanıtlamak için araç çubuğundaki Reply to Group düğmesini tıklayın.
  Mesajı yazanı yanıtlamak için Reply to Author düğmesini tıklayın.
  Mesaj alanına mesajınızı yazın.
  Araç çubuğundaki Post ya da Send düğmesini tıklayın.
  Posta ya da Haberlerin Yönetilmesi:
  Posta ve haberleşme gruplarının mesaj dosyaları çok çabuk birikebilir. Mesajlarınızı düzenlemenin ve boş disk alanı kazanmanın birçok yolu vardır.
  Mesaj dosyalarını oluşturabilir, sıkıştırabilir ya da silebilirsiniz.
  Otomatik ya da manuel olarak posta mesajlarını klasörler içinde dosyalayabilirsiniz.
  Otomatik olarak okuduğunuz haberleşme grubu mesajlarını silebilir, dosyaların kapladığı alan belirli bir limiti aştığında bunları sıkıştırabilir ya da üzerlerinden belirli sayıda gün geçtikten sonra silebilirsiniz.
  Tüm mesajların ya da yalnız okumadıklarınızın görüntülenmesini belirleyebilirsiniz.
  OUTLOOK EXPRESS
  TOOLS -> ACCOUNTS -> MAIL Ana Başlığı Altında -> ADD -> MAIL
  Display Name : Adı Soyadı
  NEXT ->
  My Incoming Mail Server is : POP3 işaretlenir.
  Incoming Mail (POP3 or IMAP) Server (Gelen posta sunucusu):
  Bu kısıma İnternet Servis Sağlayıcınızın mail server ının domain ismi yada IP sini girmeniz gerekmektedir.
  (Ör: " mail.xxx.com " yada " 212.x.x.x " gibi )
  Outgoing Mail (SMTP) Server (Giden posta sunucusu):
  Bu kısıma İnetnet Servis Sağlayıcınızın mailserver ının domain ismi yada IP sini girmeniz gerekmektedir.
  (Ör: " mail.xxx.com " yada " 212.x.x.x " gibi )
  Gelen ve Giden posta sunucu bilgisi hizmet alınan İnternet Servis Sağlayıcı' ya göre birbirinden farlı olabilir ancak çoğunlukla ikisi aynıdır. Bu bölümlere girmeniz gereken bilgiyi İnternet servis sağlayıcınızı arayarak edinebilirsiniz.
  Logon Using işaretlenir ve
  POP Account Name : Username
  Password : Password
  İnternet Mail Account Name : Username
  Conect Using MY Phone line (Telefon hattımı kullanarak bağlan)
  Use an existing dial up connection (Varolan çevirmeli bağlantıyı kullan)
  *Bu bölümde İnternet Servis Sağlayıcı'nıza bağlanmak için daha önceden oluştumuş olduğunuz Dial-up Network Connection içerisinde yer alan 'Bağlantı ismi' seçili olmalıdır.
  NEXT ->
  FINISH. anasayfa
  İnternet'in Kısa Tarihi
  İnternet Nasıl Çalışır?
  Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler
  Bağlantı Bilgileri
  Apple Macintosh, iMac ile İnternet
  Browser (Tarayıcı) Bilgileri
  İnternet'te Güvenlik
  İnternet'te Alışveriş
  E-mail Bilgileri
  İnternet Üzerinden Arama Yapma

  yukarı
  29 Şubat 2008
  #1
 2. Browser (Tarayıcı) Bilgileri Cevapları

soru sor

Browser (Tarayıcı) Bilgileri