Boşanma Danışmanlığı

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 25 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Boşanma Danışmanlığı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ülkemizde yeni yeni artış eğilimine giren boşanma kavramı, hem eşlerde hem de çocuklarda büyük ruhsal sıkıntılara neden olmaktadır. Toplum boşanmayı sapkın anormal bir durum gibi algılamakta, eziyet dolu bir evliliği iyi bir boşanmaya tercih etmektedir. Boşanmış çiftlerde çoğunlukla öfke, sitem, gücenmişlik uzun yıllar yaşanır. Boşanmış ailedeki çocuklar yetişkin olduklarında, karşı cinsle sorunlu ilişkiler yaşama ve kendilerinin de boşanma olasılığı diğer çocuklara göre daha büyüktür. Bu çocuklar daha çok davranışsal sorun yaşar, otorite ile daha sık başları belaya girer ve okul başarıları düşer Boşanma çocuğunuzun yaşamındaki en yıkıcı deneyim olabilir, çünkü güvenlik ve benlik gibi gelişmekte olan kavramları zedelenir.

  Boşanma ile ilgili bazı mitler (yanlış inanışlar)

  *

  Aşk varsa boşanma olmaz
  *

  Eğer insanlar evlenmeden önce birbirlerini tanırsa boşanma olasılığı azalır.
  *

  Evlilik ne kadar eskiyse boşanma şansı o kadar azalır.
  *

  Boşanma sayılarındaki artış artık evliliğin istenmediğini gösteriyor

  Bazı gerçekler

  *

  Boşanmış aileler anormal değildir.
  *

  Boşanmalar zor zamanlarda azalırken, rahatlık ve zenginlik dönemlerinde artış gösterir.
  *

  Fakir ve eğitimsiz olanlar boşanmaya daha meyillidir. İstisnası zengin ve eğitimli kadınlardır.
  *

  Araştırmalarda kadınların kötü giden bir evliliğe katlanma nedenlerinin başında kendileri ve çocuklarına yeterli desteği sağlayamama korkusu gelmektedir.
  *

  Çocuklar sıklıkla bir silah olarak kullanılmaktadır.

  Bazı faydalı bilgiler:

  “İYİ BİR BOŞANMA” İLE BOŞANMIŞ AİLE ÇOCUKLARININ DİĞER ÇOCUKLAR KADAR SAĞLIKLI OLABİLECEKLERİ HATTA BAZI AVANTAJLARA SAHİP OLABİLECEKLERİ İLE İLGİLİ YAYINLAR BULUNMAKTADIR.

  Uygun bir yardımla önce kendi duygularınızla (öfke, gücenme) yüzleşip onlarla başa çıkabilmeyi, neyi ne zaman, nasıl söyleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Çocukların boşanmanın seyircisi değil bir parçası olduğunu unutmamalısınız. Çocuklar bu konuda yeterince aydınlatılmazsa çoğunlukla boşanmadan sorumlu olduklarını düşünürler.

  Birlikte olma zamanını uygun ayarlamalı, aksatmamalısınız.

  Çocuk kimi isterse, kime daha çok bağlandı ise onunla kalmalı.

  Ebeveynlik ortak bir biçimde sürdürülmeli.

  İstatistikler boşananların yeniden evlenme oranının çok yüksek olduğunu göstermektedir, bu nedenle çiftler kendilerini üvey annelik-babalığa hazırlamalıdır.

  Yeniden evlenenlerde ideal yapılanma geniş aile-yani boşanan çiftler, üvey ana-baba, üvey kardeşler biçiminde büyük bir aile biçiminde algılanmalı ve bu çerçevede ilişkiler sürmelidir (İki çekirdekli aile).
  25 Kasım 2007
  #1
 2. Boşanma Danışmanlığı Cevapları

soru sor

Boşanma Danışmanlığı