Boraks nedir

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, Ftfcgy üyesi tarafından 11 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır. Boraks nedir hakkında bilgi ve tartışmalar.

?

Boraks nedir

 1. Bilmiyorum

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Boraks....

  oy sayısı 0
  0,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. Boraks nedir ve nasil yapilir
  11 Ekim 2017
  #1
 2. Boraks nedir Cevapları

 3. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Ev temizliğinde sık sık kullanılan boraks, çeşitli maddelerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış ve mikropların yok edilmesinde oldukça başarılıdır.

  Boraks Nedir?

  Boraks doğal bir mineraldir. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Doğal dezenfektan olarak evlere girmektedir.

  Boraks Ne İşe Yarar?

  Boraks adını Arapça Burak yani parlak isminden alır. Kimyasal madde evinde kullanmak istemeyenler, sağlığına dikkat edenler, deterjanlara alerjisi olanlar, küçük çocuğu olanlar boraks ile evlerinin dört bir yanında doğal olarak hijyeni sağlamaktadırlar.

  Boraks Nerede Kullanılır?

  Boraks tıpkı marketlerden alınan kimyasal maddeler yoluyla elde edilmiş temizleyicilerle aynı işi yapar. Aralarındaki fark boraks mineralinin insana ve çevreye zarar vermemesidir. Çamaşır yıkanmasında, bulaşık temizliğinde kullanılır. Evlerinde sağlıklı temizliğe kavuşmak isteyenlerin boraks mineralini yakından tanıması gerekmektedir. Evlerini temizlerken faydadan çok zarar görenler çareyi doğaya ve çevreye dost olan boraks maddesini almakla bulmaktadırlar.

  Boraks aynı zamanda bahçe işlerinde de kullanılır. Zehirli otların temizliğinde kullanılır. Topraktaki diğer canlılara zarar vermez ve böcek oluşumunun önlenmesinde toprağa serilir.

  Boraksın Kullanıldığı Alanlar

  • Boraks kozmetik sanayisinde kullanılır.
  • Boraks inşaat sanayisinde kullanılmaya başlamıştır. Çimentoya sağlamlık verdiği öğrenilmiştir.
  • Boraks atık sanayide kullanılır.
  • Boraks deterjan sanayisinde kullanılır.
  • Boraks enerji sektöründe kullanılır.
  Boraksın Çamaşırlarda Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  Kimyasal deterjanlar hem çok pahalı hem de sağlığa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Evde hazırlanabilir bir reçeteye artık kimyasal deterjanlara dünyanın paraları verilmeyecek hem de sağlık korunmuş olacak. 1 kahve fincanı boraks, 1 kahve fincanı çamaşır sodası ve limon tuzu ile sağlıklı deterjanlar hazırlamak mümkündür. Bu karışımı normal deterjan ölçüsünde çamaşır makinesinin yıkama gözüne eklemek suretiyle temizlik işlemine başlamak mümkündür.

  Boraksın Bulaşık Yıkamada Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  1 Su bardağı boraksı aynı şekilde çamaşır sodasıyla karıştırmak ilaveten portakal yağı ya da mandalina yağı kullanmak bunlardan karışım yapmak bulaşık deterjanı yerine geçmektedir. Unutulmamalıdır ki bulaşıkların iyice durulanması gerekmektedir.

  Boraksın Halılarda Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  1 fincan boraks ve 1 fincan karbonatı su ile macun kıvamına getirerek kirli veya lekeli kısma ovmak suretiyle temizliğini sağlamak mümkündür. Koku sinen halılar ya da kilimleri bu karışımı üzerine serperek bekletmek, sonrasında ise süpürge ile iyice temizlemek gereklidir.

  Boraksın Tuvalet Temizliğinde Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  1 su bardağı boraks ve çamaşır sodasına ilaveten sirke de mikrop kırıcı özelliğiyle aralarına katılmaktadır. Karışımı macun haline getirerek yüzeylere fırça ya da sünger yardımıyla ovmak suretiyle temizlik işi gerçekleştirilebilir.

  Boraksın Böcek İlacı Olarak Kullanılması Nasıldır?

  Her türlü böceğe karşı etkili olan boraks böceklerin çıktığı deliklere sürülmektedir. Hamam böceklerine bile tesiri vardır. Çocuklara temas etmesinden kaçınmalıdır. Uygulandıktan sonra eller bol suyla durulamak gereklidir.

  Boraks Nerede Satılır?

  Boraksı aktarlardan, organik pazarlardan, eczanelerden ve güvenilir internet sitelerinden temin etmek mümkündür. Son yıllarda insanların doğal ve doğaya yönelik organik ürünler seçmesi boraks gibi pek bilinmeyen maddelerin günümüzde popüler olmasını sağlamıştır.
  11 Ekim 2017
  #2
 4. Boraks Nedir?

  Su, oksijen, sodyum ve bor minerallerinin bir araya gelmesi ile oluşan maddenin adına boraks denmektedir. Sağlık alanında, ev temizliğinde ve böcekleri imha etmek amacıyla boraksın kullanım alanı oldukça yaygındır. Aktar ve organik ürün satan dükkanlardan rahatlıkla bulunabilen boraks, özellikle son günlerde evde oyun hamuru yapmak amacıyla tercih edilen maddelerden biri olmuştur.

  Boraksın Özellikleri Nelerdir?

  Beyaz renkte ve toz formunda olan boraks, kristal şeklinde bulunmaktadır. Suda ve gliserin içinde çözünme özelliğine sahiptir. Alkolde çözünme özelliği bulunmayanboraks 75 derecede erimektedir. Erime halinde iken suyunu kaybetmeye başlayan boraks maddesi 200 derecede kaynamaya başlamaktadır.

  En önemli özelliklerinden biri de suyun sert yapıda olmasını en aza indirgemektedir. Bu nedenle deterjan yapımında boraksın yeri ayrı olurken, ev hanımlarının pek çoğu da boraksın bu özelliğinden yararlanmak için çamaşır yıkarken boraks kullanmayı tercih etmektedir. Doğal bir antiseptik özelliğinde olmasından dolayı tıp alanında da boraksın olumlu özelliklerinden sıkça yararlanılmaktadır.

  Boraksın Kullanım Alanları Nelerdir?

  Marketlerde hazır olarak satılan ve kimyasal içeriği yüksek olan deterjanlar ile aynı etkiye sahip olan boraksın en önemli kullanım alanı ev temizliğidir. Diğer temizleyiciler ile aynı etkiye sahip olan ancak kimyasal deterjanlar kadar zararlı olmayan boraksın bu denli tercih edilmesindeki asıl neden zararsız bir maddeolmasından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan kozmetik sanayisinde de kendine yer bulan boraks, çeşitli şampuan ve sabun yapımında da bulunmaktadır.

  İnşaat sektöründe de sıklıkla adı geçmekte olan boraks, çimento yapımında sertleştirici özelliğinden dolayı bu alanda da kullanılmaktadır. Enerji sektörü, deterjan ve atık sanayileri de boraksın kullanım alanları arasında yer almaktadır.

  Çevre ve insan dostu olarak nitelenen boraks, birçok yerde ve alanda insan hayatını kolaylaştıran ve daha sağlıklı kılma özelliğine sahip bir maddedir. Çamaşır ve bulaşık makineleri için boraks ile hazırlanan karışımları çamaşır ve bulaşıkların en etkili deterjanlarla yıkanmışçasına temiz ve parlak olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda toprak dostu da olan boraks, topraktaki böceklenme oluşumunu önlerken bu işi bitkilere zarar vermeden gerçekleştirmektedir.

  Halı ve tuvalet temizliğinde de boraksın etkili dezenfektan özelliğinden yararlanılabilir. Ayrıca evlerde oluşan inatçı böcek ve hamam böceklerine karşı da boraks ile önlem alınabilir.

  Boraks aynı zamanda bu sıralar çok fazla yapılmaya başlanan ve çocukların el kaslarını çalıştıran slime denilen oyun hamuru yapımında da kullanılmaktadır.

  Kaynak
  9 Nisan 2018
  #3
soru sor

Boraks nedir