Böğürtlen Yaprağı

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Böğürtlen Yaprağı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]


  Latince adı ‘Rubus caesius’ olan Böğürtlen, gülgiller familyasındandır. Anavatanı Orta Günye ve Batı Avrupa’dır. Ülkemizde Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. Ahududu ve çilekle yakın akrabadır. 100’e yakın türünü birbirinden ayırt etmek çok güçtür. Gövdeleri ve dalları dört köşeli çokyıllık bir dikenli bitkidir.

  Haziran ve Temmuz aylarında beyaz, pembe ya da kırmızı renkte şemsiyemsi salkımlar halinde çiçekler açar. Görünümü kadar tadıyla da harika lezzette meyveler verir. Farklı görünümü ve kokusuyla kırları süsleyen böğürtlen hemen her türlü kek, tatlı, pasta ve dondurmayı aromasıyla zenginleştirir. Vitaminler ve mineraller bakımından çok zengin olan meyveleriyle iştah açıcı tatta leziz reçeller yapılabilir. O tatlılarda kullanıldığında sıradan bir meyveden çok daha fazlasıdır.

  Adını sıklıkla duyduğumuz bize hiç de yabancı olmayan böğürtlen bitkisinin yaprakları asırlardır çeşitli kültürler tarafından şifa amaçlı kullanılmıştır. Eski Roma döneminde yaşamış olan ünlü botanikçi Dioskurides, diş eti hastalıklarının tedavisi için böğürtlen yapraklarının çiğnenmesini önermiştir. Fransız hekim Henri Leclerc, böğürtlen yapraklarıyla yapılan gargarayı boğaz iltihaplanmalarının tedavisinde kullanmıştır. İngiltere’de Başmelek Cebrail’in günü kabul edilen 11 Ekim’de, uğursuzlukları yok etmek adına böğürtlen toplanırmış. O gün şeytanın böğürtlen çalılıklarına düşüp bitkinin dikenlerinden aldığı yarayla lanetinden vazgeçmek zorunda kalacağına inanılırmış.

  Böğürtlen yaprağı bitkisinden; böğürtlen yaprağı çayı, böğürtlen yaprağı yağı, böğürtlen yaprağı kremi ve jeli üretilir. Ayrıca içeriğindeki vitaminlerin ve minerallerin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında böğürtlen yaprağı çayı içmenin vücudu kuvvetlendirmeye, idrar söktürmeye, öksürüğü kesmeye, ayaklardaki şişlikleri geçirmeye, yüksek tansiyonu düşürmeye, ağrıları dindirmeye ve şeker hastalığına iyi geldiğine inanılır.[1] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  Uygun şartlarda kurutulan böğürtlen yaprağı, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  28 Aralık 2016
  #1
 2. Böğürtlen Yaprağı Cevapları

soru sor

Böğürtlen Yaprağı