Böbrek Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler Böbrek Tedavisinde Kullanılan Teknolojik

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, TRUzman üyesi tarafından 12 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Böbrek Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler Böbrek Tedavisinde Kullanılan Teknolojik hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Arkadaşlar Böbrek Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler Böbrek Tedavisinde Kullanılan Teknolojik ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde, böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan teknolojik gelişmeler ve böbrek tedavisinde kullanılan teknolojik gelişmeler hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu konu umarım işinize yarar.

  böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan teknolojik gelişmeler nelerdir böbrek taşı belirtileri uzman tv böbrek hastalıklarında kullanılan teknolojik gelişmeler böbrek yetmezliği için teknolojik gelişmeler bobrek tası önleme

  [​IMG]

  Böbrek Taşı Ve Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri  Böbrek Taşı Nedir?


  Böbrek taşı, tıpta "nephrolithiasis" ya da, "urolithiasis" olarak bilinen, böbreklerde biriken sert madensel maddelere verilen addır.

  Kalsiyum oksalat, veya ürik asit gibi maddeler idrar içerisinde normalde beklenenden daha yüksek yoğunlukta bulunursa böbrek taşı oluşur. Bu maddeler kristaller halinde böbrekte çökelebilir ve zaman içerisinde büyüyerek böbrek taşını meydana getirir. Taşlar yer değiştirerek veya idrar kanallarından aşağıya doğru hareket ederek vücuttan atılabilir. Ancak idrar kanalının herhangi bir düzeyinde takılarak idrar akışına engel oluşturan taşlar genellikle korkulan, şiddetli tipik böbrek ağrısına yol açar.

  Böbrek Taşı Belirtileri


  Taş hastalığında görülen ağrı en sık rastlanan belirtidir. Böbrek ağrısının şiddeti bazı kişilerde belli belirsiz bir sızlama şeklinde görülürken bazılarında son derece şiddetli, kıvrandırıcı ve hastaneye yatmayı gerektirecek yoğunluğa kadar ulaşabilir.

  Ağrı atakları taşın üreter içerisindeki hareketi ve buna bağlı spazmlara bağlıdır. Şiddetli ağrı atakları genellikle 20 -60 dakika arasında sürebilir. Böbrek ağrısı, taşın bulunduğu vücut tarafında olur. Ağrının yeri taşın yerine ve hareketine göre değişebilir. Böbrekte veya üst üreterdeki taş, kaburga ile kalça arasında yan (böğür) ağrısına sebebiyet verir. Alt üreterde ve mesaneye yakın taşlar karın alt kısmında veya cinsel organa doğru yayılan ağrıya yol açar.

  Böbrek taşı hastalığında tek belirti ağrı değil. İdrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken acı-yanma, ve idrar sıkışıklığı hissi de hastalarda görülüyor. İlginç olarak belirti vermeyen böbrek taşlarına da rastlanıyor. Bu taşlar ancak kontrol sırasında ya da başka amaçla çekilmiş filmlerde tesadüfen saptanıyor.

  Böbrek Taşı Oluşumunu Önleme


  Taş oluşumunda beslenme alışkanlıklarının de rolü büyüktür. Beslenme düzenine dikkat ederek büyük ölçüde taş oluşumunu önlemek mümkün.

  • Başlıca su olmak kaydıyla bol miktarda (günde 2,5 litre) sıvı almak.
  • Kola, gazoz gibi asitli içecekleri mumkunse tüketmemek.
  • Çay, kahve tüketimini azaltmak.
  • Greyfurt suyu ve elma suyunun taş hastalığı riskini arttırabilir. Öte yandan saf limon suyu koruyucudur.
  • Süt ve süt ürünlerinin hiç tüketilmemesi taş oluşum riskini arttırır. Kalsiyumdan yoksun diyetler uygulanmamalıdır. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler makul ölçülerde tüketilmelidir.
  • Bol lifli besinleri tercih edin.
  • Yüksek oksalat içeren pancar, soya, kara çay, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, fındık, maydanoz, haşhaştohumu, ıspanak, çilek, böğürtlen vs besinleri aşırı tüketmemek.
  • Taş hastalığı olanların bira ve diğer alkollü içecekler, ançuez, sardalya, sakatat, kuru bakliyat, mantar, ıspanak, kuşkonmaz, karnıbahar ve ettüketimini kısıtlaması.
  • Tuz kullanımını azaltmak.
  • Bol bol hareket edip vücudu incitmeyecek şekilde egzersiz yapmak.
  • Stresten uzak bir hayat .

  Tedavi Seçenekleri


  Birçok taş kendiliğinden düşer. Küçük boyuttaki taşların çoğuna kendilerinin düşebilmeleri için gerekli şans tanınmalıdır. Genellikle taşların tedavisi ilgili taşın yerleşimi ve boyutuna göre değişmektedir.Taşınızı tam olarak görüntüleyebilmek amacı ile doktorunuz ilk etapta sizden IVP adı verilen bir film isteyecektir. Eğer taşınız kendiliğinden düşemyecek şekilde ise birçok tedavi seçenekleri mecvuttur. Son birkaç yıla kadar, böbrek taşları için en iyi tedavi şekli açık ameliyat olarak kabul edilmekte idi. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler, taş cerrahisini daha nadir hale sokmuştur.

  ESWL (Taş Kırma Makinesi)


  Bu tedavi metodunda, şok dalgaları vücud dışarısından sıvı bir ortamdan geçirilerek, taşa uygulanarak taşın kırılması sağlanmaktadır. Taş, vücuda hasar vermeden kırınıtlar haline getirilerek vücudun bu ufak parçacıkları atması sağlanır.

  Üretereskopi


  Bu teknik, idrar borusunda mesaneye ve buradan da dar olan üreterlere teleskop ile girilerek direk görüş altında, buradaki taşın parçalanması veya direkt olarak çıkarılması işlemidir.

  Perkütan Taş Kırma


  Sırttan bir teleskop ile böbreğe ciltten girilerek, yine görüş altında taşa müdahale edilmesi işlemini içermektedir. Bu teknik genellikle büyük taşlar için kullanılmaktadır.

  Açık Cerrahi


  Günümüzde yukarıda kullanılan yeni teknikler sayesinde daha az oranlarda açık taş cerrahisi uygulanmaktadır. Eğer siz bu gruba giriyorsanız doktorunuz bunu nedenlerini size açıklayacaktır.

  Tekrar Taş Oluşumunu Engellemek


  Eğer ağrı ile beraber seyreden bir böbrek taşı tecrübeniz olmuşsa, büyük olasılıkla bir daha taş oluşmasını engellemek için ne yapmanız gerektiği sorusunu soruyorsunuzdur. Tüm dünyada kabul edilen en önemli tedbir, mümkün olduğu kadar vücuda su alınmasıdır. Kristalize olarak taş oluşumuna neden olacak kimyasal maddelerin konsantrasyonlarını azaltarak bu ihtimali azaltmaktadır.

  Bunun dışında taş oluşumundaki mekanizma oldukça karmaşıktır. Bu taşınızın kimyasal içeriğine, kan ve idrar biokimyanıza ve diyetinize bağlıdır. Doktorunuz bu konuda çeşitli testler isteyebilir ve bunlara göre size tedavi önerebilir.
  12 Mayıs 2013
  #1
 2. Böbrek Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler Böbrek Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Cevapları

 3. mütiş olmuşşşşşş
  1 Ekim 2013
  #2
 4. bişy anlamadm :D
  1 Ekim 2013
  #3
 5. birazda olsa işime yaradı sağolun yinede işallah doğrudur tabi bir şüphem yok ama yinede belli olmaz demi :D
  1 Ekim 2013
  #4
 6. hiç bişey anlamadım
  2 Ekim 2013
  #5
 7. hiç bi bok anlamadın **** nebiçim site
  2 Ekim 2013
  #6
 8. oç ne bokbok site kuruon
  2 Ekim 2013
  #7
 9. çook ii saolun kısacası tşkkr :D
  2 Ekim 2013
  #8
 10. çok güzelllll
  3 Ekim 2013
  #9
 11. ulan amk hicbisey anlamadım
  3 Ekim 2013
  #10
 12. senin anani sikim yarrana kodumuın cocu ana verdimin veledi anani sikim League Of Legends e gel böle bok bok seler yapcana orda oynarız :ASDASDASDASASD
  3 Ekim 2013
  #11
 13. ben böbrek rahatsızlıkları demiştim , böbrek taşı değil . beğenmedim umarım konuya uygun koyarsınız birdahakine
  7 Ekim 2013
  #12
 14. anasnı sikim ben bu siteyi kuranın
  13 Ekim 2013
  #13
 15. ödev yapçaz doğru dürüst bişey yappsa
  nız şaşarım
  21 Ekim 2013
  #14
 16. güzel olmuş ödevime yaradı çok saolun
  8 Aralık 2013
  #15
 17. amk hiçbir bilgi yok ananızı sikem
  29 Aralık 2013
  #16
 18. çok işime yaradı
  27 Eylül 2014
  #17
 19. söypırrrrrrrrrrrrr
  1 Ekim 2014
  #18
soru sor

Böbrek Rahatsızlıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler Böbrek Tedavisinde Kullanılan Teknolojik

Alakalı Aramalar:

 1. böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan teknolojiler

  ,
 2. böbrek rahatsızlıklarının tedavi yöntemleri

  ,
 3. böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan teknolojiler nelerdir

  ,
 4. böbrek hastalıklarında kullanılan teknolojiler,
 5. bobrek rahatsizliginin tedavisinde kullanilan teknolojik gelismeler