Böbrek Atardamarı Ve Toplardamarı Böbrek Atardamarının Görevi

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, TRUzman üyesi tarafından 21 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Böbrek Atardamarı Ve Toplardamarı Böbrek Atardamarının Görevi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bu paylaşımımda böbrek atardamarı ve toplardamarı ve böbrek atardamarının görevi hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Sağlık paylaşımlarımızın devamını istiyorsanız konuya teşekkür edin. Böbrek Atardamarı Ve Toplardamarı Böbrek Atardamarının Görevi ile iligli olan sorularınızı ve merakınızı gidereceğini düşünüyorum.

  böbrek atardamarında neler bulunur böbrek atardamarın görevi böbrek atardamarı ve toplardamarı görevleri böbrek toplardamarının görevi atardamarın görevleri

  [​IMG]

  Atardamar Nedir? Atardamarların Özellikleri Ve Görevleri  Atardamar Ne Demektir?


  Arter veya Atardamar, kanı kalpten vücudun diğer bölümlerine taşıyan müsküler (kaslı - kasıl) kan damarı / kan damarlarıdır. Ven yani toplardamarların zıddıdırlar, venler kanı kalbe doğru taşırlar. Atar damarların bir diğer özellikleri ise temiz kan taşımaları ve kan akışını hızlandırmasıdır. Sadece akciğer atardamarı kirli kan taşır. Atardamarlarda kanın akış yönü merkezden çevreye doğrudur. Çapları da merkezden çevreye doğru gittikçe küçülür. Çapı en büyük atardamar aort* olup çapları küçüldükçe arter, daha da küçüldükçe arteriol, en uç noktaya kadar ulaşan arterlere ise kapiller adı verilir.

  Atardamarların Özellikleri ve Görevleri


  Kalpten pompalanan kanı, vücudun organ ve dokularına dağıtılan kan damarları. Atardamarlar, dolaşım sisteminin başlıca elemanlarındandır. İnsanlarda dolaşım sistemi, bir büyük bir de küçük dolaşım olmak üzere iki kısımda mütalaa edilir.

  Büyük dolaşım sistemi, temizlenmiş kanı çeşitli organ ve dokulara götürür; kirlenmiş kanı tekrar kalbe getirir. Küçük dolaşım sistemi ise, kalbe gelen kirli kanı akciğere götürüp, orada temizlenen kanı kalbe getirmektedir. Kalb her iki dolaşım sistemi için pompa vazifesi görür.

  Kalbin sağ karıncığından akciğerlere, sol karıncığından da vücudun diğer bölgelerine ve organlarına kan götüren damarlara atardamar, aynı yerlerden ters yönde ve kalbin sağ ve sol kulakçığına kan getiren damarlara ise toplardamar denir. Büyük dolaşım sisteminde, dokularda atardamarlar ile toplardamarlar arasında, kılcal damarlar denilen gözle görülemeyecek incelikte damarlar bulunur. Kan ile doku arasındaki Madde alış verişi kılcal damarlar bölgesinde olur.

  Büyük dolaşım sisteminin en büyük atardamarı Aort atardamarı (yani ana atardamardır). Aort, kalbin sol karıncığından çıkar. Küçük dolaşım sisteminin en büyük atardamarı ise akciğer atardamarıdır. Akciğer atardamarı kalbin sağ karıncığından çıkar.

  Atardamarlar genellikle vücudun derin kısımlarında bulunurlar. Bu yaradılış özelliği, insanı birçok kazada kan kaybından korumaktadır. Çünkü, atardamarlarda kan Basıncı yüksek olduğundan yaralanmalarda tazyikli, yani fışkırır tarzda kan akar, dolayısıyla zor pıhtılaşma olur. Pıhtılaşmanın kolay olması için kanın durgun olması mühim bir faktördür. Genel tababette ölçülen (tansiyon yükselmesi, düşmesi vs. olarak nitelendirilen) kan basıncı da atardamar basıncıdır. Aorttaki Basınç ince atardamarlardakinden daha fazladır. En büyük atardamarlarda kapakçıklar vardır. Atardamarlar, gevşeyip kasılma kabiliyetindeki düz kaslardan yapılıdır. Kesilen bir atardamardan akan kan, parlak kırmızı renktedir ve kalbin her atımına uyarak kesik kesik akar. Toplardamarlar ise deriye yakın yerlerden seyreder. Kesilen toplardamardan akan kan, koyu kırmızı renkte olup, akışı devamlılık gösterir.

  Bütün dillerde atardamarlara, bulunduğu bölge ve organa göre isim verilmiştir. İstisnai olarak bazı atardamarların devamına, sanki başka bir atardamarmış gibi isim verildiği de olmuştur.
  21 Mayıs 2013
  #1
 2. Böbrek Atardamarı Ve Toplardamarı Böbrek Atardamarının Görevi Cevapları

 3. aradığım bilgiye ulaşamadım
  2 Ekim 2013
  #2
 4. çok yetersiz toplardamardan hiç bahsetmiyor bile:(
  11 Ekim 2013
  #3
 5. İğrenç pislik pir site bilgiler bok gibi
  29 Ekim 2013
  #4
 6. mal gibi bir site salaklar sizi çiş gibi aynı
  10 Kasım 2013
  #5
 7. aradığım şey yok !
  10 Kasım 2013
  #6
 8. çok iyi ya abi
  8 Aralık 2013
  #7
 9. aradığım bilgi çok uzun
  2 Ocak 2014
  #8
 10. daha kısa bilgi olabilirdi
  2 Ocak 2014
  #9
 11. aradığım cevabı pek bulamadım ama yine de işime yaradı hiç yazmamaktan iyidir :)
  27 Eylül 2014
  #10
 12. bu cevap beklediğim cevap değil.
  29 Eylül 2014
  #11
 13. çok uzun istediğim bilgi yo
  1 Ekim 2014
  #12
 14. İstediğim şey yok
  3 Ekim 2017
  #13
 15. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Aradıgınız Konu Hakkında Bilgi VerebilirmisiNiz yArdımcı Olalım...
  3 Ekim 2017
  #14
soru sor

Böbrek Atardamarı Ve Toplardamarı Böbrek Atardamarının Görevi

Alakalı Aramalar:

 1. böbrek atardamarı ve toplardamarı

  ,
 2. bobrek atardamarinin gorevi

  ,
 3. böbrek atardamarı görevi

  ,
 4. böbrek atardamarı ve toplardamarı görevi,
 5. böbrek atardamarı ve toplardamarı görevleri