Bipolar Bozukluk

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, zelihapes üyesi tarafından 15 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Bipolar Bozukluk hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bipolar Bozukluk
  Bipolar bozukluk, diğer adıyla manik depresif hastalık, kişinin ruhsal durumunun bir uçtan öteki uca doğru olağandışı değişimini ifade eden bir ruh sağlığı sorunudur. Bu uçlar depresyon ve mani dönemleri diye adlandırılmakta ve her bir dönem birkaç gün ya da daha uzun sürebilmektedir. Yıl içerisinde bazı kişiler 1 veya 2 atak geçirebilirken, diğerleri daha fazla ve yoğun atak yaşayabilmektedir.

  Günlük yaşamda hemen herkes belli zamanlarda ruhsal durumlarında inişler ve çıkışlar yaşayabilir. Ancak bipolar bozukluk yaşayan kişilerde bu iniş ve çıkışlar daha ağır geçmekte; kişinin ailesiyle ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini, iş, okul performansını, maddi durumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

  Bipolar bozukluk, tedavisi olan bir hastalıktır. Doğru teşhiş ve tedavi ile kişi yaşamını kaliteli bir şekilde sürdürebilir.

  Mani Dönemi
  Mani döneminde

  • Olağandışı bir mutluluk hali ve kendini enerjili hissetme,
  • Uyku ihtiyacında azalma,
  • Her zamankinden daha konuşkan olma,
  • Kendine olduğundan daha fazla güvenme ve risk taşıyan davranışlara yönelme,
  • Düşüncelerin peşi sıra ve birbiriyle yarışırcasına ilerlemesi,
  • Dikkati sürdürmekte güçlük gözlenmektedir.

  Hipomani Dönemi
  Mani döneminden daha hafif belirtilerle seyreden bir dönemi ifade etmektedir. Genellikle bu dönemde kişiler kendilerinde bir değişim olduğunu fark etmeyebilirler. Yakınları ya da arkadaşları tarafından olduğundan farklı davrandıkları gözlenmektedir. Hipomaniye genellikle psikotik belirtiler eşlik etmez. Hipomani döneminden depresyon dönemine geçişler görülebilmektedir.

  Depresyon Dönemi
  Depresyon döneminde

  • Üzgün, çökkün, mutsuz, keyifsiz hissetme,
  • Önceden zevk alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı,
  • İştahta kayıp ya da aşırı iştah
  • Normalden daha az ya da aşırı uyuma,
  • Neredeyse her gün yorgunluk ve enerji kaybı hissi
  • Dikkati toplamakta ve sürdürmekte zorlanma,
  • Kendine zarar verme düşünceleri, planları ya da intihar girişiminde bulunma görülebilir.

  Bipolar Bozukluğun Nedenleri
  Bipolar bozukluğun temel tek bir nedeni bulunmamaktadır. Genetik ve biyolojik olası birçok faktörün biraraya gelmesi, bipolar rahatsızlığın gelişimine katkıda bulunmaktadır.

  Yapılan akademik çalışmalar genetik etmenlerin önemini ortaya koymaktadır. Bipolar bozukluğun görülme olasılığına bakıldığında, aile bireylerinde bipolar öyküsü bulunan kişilerin daha yüksek oranda bipolar bozukluk tanısı aldığını göstermiştir. Ancak bu durum ailesinde bipolar bozukluk tanısı olan herkesin aynı tanıyı alacağı anlamına gelmemektedir. Örneğin; tek yumurta ikizleriyle yapılan bazı çalışmalarda genetik yapıya sahip ikizlerden birinde bipolar hastalık bulunurken, diğerinde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Bu nedenle kalıtım tek başına bir belirleyici değildir.

  Değerlendirme
  Kişiye uygun olan tedavinin sunulmasında en önemli adımlardan biri, bu alandaki uzman doktor ve psikolog ile işbirliği içinde olmanızdır. Görüşmeye geldiğinizde ruh sağlığı alanında uzman bir ekiple beraber bipolar bozukluğa ilişkin belirtileriniz görüşülecektir. Değerlendirme sürecinde;

  • Düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız
  • Ne kadar zamandan beri bu belirtileri taşıdığınız
  • Belirtileriniz sizi zorladığında bunlarla nasıl başa çıktığınız
  • Günlük yaşantınızı, ilişkilerinizi ve yapacaklarınızı ne ölçüde etkilediği
  • Daha önceden benzer şikayetlerinizin olup olmadığı
  • Eğer önceden bir tedavi aldıysanız bu süreçte size ne kadar yararlı olduğu sorulabilir.
  Doktorunuz ve psikoloğunuz değerlendirme süresinde sizi daha iyi anlamak ve uygun bir tedavi planı oluşturmak için bazı ek testler isteyebilir.

  Tedavi
  Bipolar tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. İlaçla tedavi ve psikoterapi önerilmektedir.

  İlaçla Tedavi
  Mani ve hipomani dönemlerinde antipsikotik ilaçlar önerilmektedir. Antipsikotik ilacın hekiminiz tarafından önerilmesi psikotik olduğunuz anlamına gelmez. Depresyon döneminde; antidepresan ilaç desteği ile beraber psikoterapi önerilmektedir. Doktorunuz tarafından antipsikotik ve antidepresan ilaçlar beraberce ya da ayrı ayrı verilebilir. Hekiminiz tarafından aksi söylenmedikçe ilaç tedavisini bırakmayınız.

  Psikoterapi
  Psikoterapi bipolar bozukluk tedavisinde ilaç tedavisine ek olarak uygulanabilmektedir. Bipolar bozukluk tanısı olan bireye uygun, farklı terapi yaklaşımları belirlenir. Danışanın yaşına ve klinik drumuna göre birebir ya da ailenin de dahil olabileceği seanslar düzenlenmektedir. Terapistinize hangi terapi yaklaşımını kullandığını, terapinin bipolar rahatsızlık üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunu, terapinin sonunda nasıl bir fayda sağlayabileceğinizi ve aklınıza gelen tüm soruları çekinmeden danışabilirsiniz.

  BİPOLAR BOZUKLUK İLE YAŞAMAK
  Bipolar Bozukluk ile başa çıkmak için ne yapabilirim?

  Unutmayın ki bipolar bozukluk tedavisi bir süreçtir. Bu süreçte;
  • Kendinize bir program hazırlayıp ona sadık kalmaya çalışın. (uyku ve yemek düzeninizi günün belli saatlerine yayın).
  • Ruh halinizde dalgalanmaları hissettiğiniz zamanlara dikkat edin.
  • İlaçlarınızı düzenli olarak almaya özen gösterin.
  • Hekiminiz ve psikoloğunuzla her aşamada işbirliğinde olun.
  • Tedaviden verim almanız zaman alabilir. Kendinizi birkaç gün içinde veya ruh sağlığı çalışanı ile yaptığınız tek bir görüşmede değil; tedavinin ilerleyen zamanlarında daha iyi hissedebileceğinizi unutmayın.

  Yakınıma nasıl yardımcı olabilirim?

  Bipolar bozuklukla başa çıkmada en önemli desteklerden birini aile bireyleri ve arkadaşlar oluşturmaktadır. Unutmayın ki bipolar bozukluk sevdiğiniz kişi kadar zaman zaman sizi de zorlayabilir. Böyle bir durumda yardım istemeniz hem sizin hem de yakınınızın tedavisinin olumlu seyri için önem taşımaktadır.

  • Manevi destek sunun, onu anlamaya çalışın, tedaviye dair yakınınızı cesaretlendirin.
  • Bipolar bozukluk hakkında hastanızın doktoru tarafından önerilen bilimsel kaynaklardan bilgi edinmeye çalışın. Bu konu hakkındaki bilgileriniz yakınınızın neler yaşadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Yakınınızın sizinle paylaştığı duygu ve düşüncelerini dikkatle dinleyin. Bu size bipolar bozukluğu tetikleyen belirtiler konusunda bilgi verebilir.
  • Tedavi zaman alan bir süreçtir; uygun olan tedavi ve destek ile yakınınız kendisini daha iyi hissedecektir.
  • Kısa yürüyüşler, sinema, tiyatro ya da keyif aldığı diğer uğraşlara katılması için teşvik edin.
  • Yakınınızın kendisine zarar verme düşünceleri ya da planları varsa önemseyin. Böyle bir durumda doktoru ve psikoloğu ile hemen iletişime geçin!
  kaynak: www.mood.ist
  15 Ağustos 2016
  #1
 2. Bipolar Bozukluk Cevapları

 3. Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Hastalik – Iki Uçlu Bozukluk)
  Manik Depresyon veya Manik Depresif Bozukluk olarak adlandırılan Bipolar bozukluk, kariyer ve kişiler arası ilişkilere zarar veren, tedavi edilmediği taktirde ise, intihara neden olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

  Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?
  Bipolar bozukluğu kişilerde duygu değişimine neden olmaktadır. Hastalıkta bazı dönemler vardır. Manik olarak adlandırılan devirde kişiler genellikle aşırı hareketli olmaktadır. Günler süren uykusuzluk, aşırı konuşma, aşırı hareketlilik, konuşkanlık, umursamazlık görülmektedir. Bu dönem günlerce süren agresiflik, sinirlilik, çok fazla alışveriş yapma ve diğer belirtiler görülmektedir. Manik dönemde olan kişiler genellikle işlerinin ve kariyerlerinin oldukça iyiye gittiğini belirtmiştir. Bu nedenle de, tedaviyi reddetmeleri görülmektedir. Fakat bu durum daha sonraki ilerleyen dönemlerde daha dramatik sonuçlar doğurmaktadır. Bazı zamanlarda ise hastalık felaketle sonuçlanabilmektedir. Kişilerin umursamaz tavırları, aykırı oldukları durumlar yapması, riskli kararlar alması( iş görüşmesi, kariyer, sözleşme), alışkın olmadığı cinsel ilişkilere girmesi, fazla alışveriş yapması, kişiye ve ailesine finansal zararlar verebilmektedir.
  Kişinin hastalığı yaşadığı zaman içerisinde diğer bir döneme girmesi mümkündür. Diğer bir dönemde kişiler depresyon dönemine girmektedir. Bir önceki dönemin tam aksine kişiler kendilerini oldukça kötü hissederler. Durduk yere ağlamak isteği, hüzünlenmek, duygusallaşmak, tek başına kalmak isteği bu dönemde gözükebilmektedir. Bir önceki dönemde işlerini yoluna koyan kişiler bu dönemde işlerinin hepsini kötü bir duruma getirmektedir. Depresyon döneminde aynı zamanda kişilerde intihar isteği yaranabilir. Bu döneme giren birçok kişinin kendini intihar etmiş olduğu görülmektedir.
  Bu psikolojik rahatsızlığa yakalanmak hiç kimsenin hatası değildir.

  Hastalığın genel olarak bakıldığında iki zıt evresi vardır.
  Bu evrelerden birincisi mani veya hipomani dönemidir ve belirtileri şunlardır:

  -Aşırı/yersiz neşe hali ve ya sinirlilik/öfke/agresyon,
  -Abartılı özsaygı,
  -Konudan bir diğer konuya atlama/aşırı konuşma
  -Düşüncelerde hızlanma,
  -Daha az uyku isteği, Alışılmış dışında enerji,
  -Düşüncesiz bir şekilde doyuma ulaşma isteği İmpulsivite, (ani seyahatler, alışveriş çılgınlığı, bazen rastgele veya aşırı seks, son derece yüksek risk oluşturan iş yatırımları, hızlı bir şekilde araba kullanma)

  Hastalığın diğer bir evresi ise, bipolar depresyon evresidir ve bu evre kişilerde oldukça zor bir şekilde devam etmektedir.

  -Düşük özsaygı ve depresif ruh hali
  -Düşük konsantrasyon
  -Son derece düşük bir enerji seviyesi,
  -Her zaman yapılan aktivitelere karşı haz veya ilgi eksikliği,
  -İntihar girişimleri veya düşüncesi
  -Üzüntü, çaresizlik, yalnızlık, suçluluk duygusu,
  -Yorgunluk, yavaş konuşma, ve zayıf koordinasyon,
  -Aşırı uyuma isteği veya Uykusuzluk

  Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?
  [​IMG]

  Bipolar bozukluk tedavisi iki yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler akut tedavi ve koruyucu tedavi olarak ikiye ayrılmaktadır. Akut tedavi hastalığı yeni yeni başlayan kişilere uygulanmaktadır. Hastalığın ilerlememesi için önlemler alınır ve kişinin hastalığı daha kolay bir şekilde atlatması sağlanır. Koruyucu tedavi ise hastalığı yeni atlatmış olan kişilere uygulanmaktadır. Hastalığın yeniden başlamaması için uygulanan bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Akut tedavi süresince hastalar kimi zaman hastaneye yatırılmalıdır.
  Biyolojik tedavide ilk olarak kullanılan ilaçlardır. İlaç yardımıyla beraber kişilerin intihar riski göze alınarak Elektrokonvulsif tedavi (EKT)’de uygulanabilmektedir. Yeni ilaçların kullanılması EKT’ye olan ihtiyacı azaltmıştır. Fakat bazı kişilerde bulunan ilaçlara karşı yan etkiler yaratması ve kişilerde yaşanan rahatsızlıklar nedeniyle kişilerin istenilen doza ulaşamamaları EKT’ye ihtiyaç sağlamaktadır. Günümüzde en etkili yöntem EKT olarak bilinmektedir. EKT kişilerde acı hissi yaratma ve onlar için bir ceza değildir. EKT tedavisi almış olan birçok hasta dişçi koltuğuna oturmayı EKT’den daha stresli olarak görmektedir.

  Kayanak: http://www.pisipsikoloji.com/bipolar-bozukluk-manik-depresif-hastalik-iki-uclu-bozukluk/
  16 Ocak 2018
  #2
soru sor

Bipolar Bozukluk