Bilimin Gelişmesine Katkı Sağlayan Bilim Adamları

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, kızılkıyamet üyesi tarafından 11 Kasım 2012 tarihinde yazılmıştır. Bilimin Gelişmesine Katkı Sağlayan Bilim Adamları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Bilimin modernleşmesi bilim dünyasının özgürlüğü açısından çok önemlidir. Modernleşme sürecinde özellikle bazı bilim adamlarının katkısı çok büyüktür.

  Modern Bilime Katkıda Bulunanlar  Radyolojinin kurucusu olan Marie Curie'nin bilime yaptığı katkılar kimya alanında büyük yankı uyandırmıştır. Radyoaktivite alanındaki çalışmaları ona, 1903 yılında fizik alanında ve 1911 yılında kimya alanında Nobel kazandırmıştır. Albert Einstein'in Alman Annalen der Pysik dergisinde yayınlanan Işığın oluşum ve dönüşümü üzerine bir görüş, Molekül boyutlarının yeni bir belirlemesi ve Hareketli Cisimlerin Elektrodinamiği başlıkları altındaki makaleleri fizik bilimi için yeni bir sayfanın açılmasına sebep oluyordu. Genel görecelik ve Özel görecelik, Einstein tarafından fiziğe sunulan en karışık ve en gizemli teorilerden sayılır. Halen tartışmalara sebep olsa da yüzyılın en önemli bilim adamlarından sayılan Einstein, 1921 de Fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklama ile Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür.
  Çocukluğundan itibaren matematiğe olan katkıları, Carl Friedrich Gauss'u bu bilimin yapıtaşlarından biri haline getirmiştir. Gauss, sayılar kuramı, analiz, diferansiyel geometri, jeodezi, manyetizma ve astronomi konularında önemli katkılar yapmıştır. Matematik alanındaki ilerlemeler, Gauss'tan itibaren daha farklı bir hal almaya başlamış ve onun öğrencilerinden olan Bernhard Riemann'ın oluşturduğu geometri sayesinde izafiyet teorisi gelişmiştir.
  20. yüzyılda Srinivasa Aiyangar Ramanujan 3000'in üzerinde teori geliştirmiş; hipergeometrik seriler, asal sayı teorisi, gama fonksiyonu gibi matematiğin birçok farklı dalında önemli buluşları olmuştur. Kurt Godel'in Eksiklik Teoremi matematikte çok önemli bir yere sahiptir. Godel, 20. yüzyılın matematik bakış açısını değiştiren teoremini, Principia Mathematica Gibi Dizgelerin Biçimsel Olarak Karar Verilemeyen Önermeleri Üzerine başlığı altındaki doktora makalesinde belirtmiştir. Genel olarak 20. yüzyılda karmaşıklık teorisi, oyun teorisi, topoloji gibi birçok yeni matematik dalı ve çalışma alanı ortaya çıkmıştır.
  1953 yılında DNA'nın yapısını bulan bilim adamları Francis Crick, James Dewey Watson ve Maurice Wilkins, genetik alanındaki gelişmelere büyük katkıda bulunmuşlardır. Genetik bilgiyi taşıyan DNA nın çözümü, yüzyılın en önemli bilimsel çalışmalarından birisidir. Genetiğin yeni teknolojik şartlarda ilerleme kaydetmesiyle hastalıkların daha oluşmadan tespiti mümkün olabilecektir.
  11 Kasım 2012
  #1
 2. Bilimin Gelişmesine Katkı Sağlayan Bilim Adamları Cevapları

 3. çok teşekkürler tam aradığımdı bilgilerinizi paylaştığınız için çookkk sağol un : )
  28 Kasım 2017
  #2
soru sor

Bilimin Gelişmesine Katkı Sağlayan Bilim Adamları

Alakalı Aramalar:

 1. bilime katkı sağlayan bilim adamları

  ,
 2. bilimin gelişmesine katkı sağlayan insanlar

  ,
 3. fiziğin gelişimine katkı sağlayan bilim adamları

  ,
 4. tarihte bilime katki saglayan türk islam bilginleri kimlerdir,
 5. bilgisayarın gelişimine katkı sağlayan bilim adamları